Olej się rozlał…

14 marca 2012, 16:00

Pod koniec lutego w miejscowości Ostojów w województwie świętokrzyskim wykryto zanieczyszczenie środowiska, spowodowane wyciekiem materiałów ropopochodnych do rzeki Kamionka. Zanieczyszczenie zostało spowodowane przez działalność firmy Bionaft zajmującej się rozlewaniem i dystrybuowaniem paliwa. W związku z dużym zainteresowaniem jakie wzbudziło to wydarzenie w mediach, ale także w branży, postanowiliśmy poruszyć ten temat na łamach naszego portalu.

fot. tsk24.pl fot. tsk24.plPoniżej fragment komunikatu prasowego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach z 5 marca:

„Na terenie nieruchomości w Ostojowie dokonywano m.in. czyszczenia zbiorników po produktach ropopochodnych. Firma „Bionaft” nie posiadała żadnych uzgodnień, pozwoleń lub zezwoleń z zakresu ochrony środowiska, które regulowałyby taką działalność w tym miejscu. Realizowanie tego procederu doprowadziło do nielegalnego nagromadzenia odpadów z czyszczenia zbiorników, które w połączeniu z wodami roztopowymi przedostały się w sposób niezorganizowany i niekontrolowany do otoczenia, w tym do rzeki Kamionki.”

Zgodnie z informacjami podanymi przez WIOŚ, dzięki sprawnej interwencji służb ratowniczych znacznie udało się ograniczyć skutki zanieczyszczenia środowiska. Badania wskazują, że woda w rzece nie posiada już oznak zanieczyszczenia, jednak wciąż znacznie przekroczone są normy dopuszczalnej zawartości substancji ropopochodnych w glebie. Dlatego też Inspektorat będzie w dalszym ciągu nadzorował usuwanie zanieczyszczeń z terenu nieruchomości w Ostojowie.

Serwis internetowy TSK24.pl opublikował obszerną galerię zdjęć z miejsca zdarzenia. Wśród zdjęć można znaleźć także fotografie na których widać palety z pustymi opakowaniami olejów silnikowych.

fot. tsk24.pl fot. tsk24.pl fot. tsk24.pl

Widoczne opakowania, bardzo przypominają te, w których oferowane są produkty marki KAGER, dlatego o skomentowanie sprawy poprosiliśmy przedstawicieli firmy Fota S.A. Poniżej pełna treść komentarza jaki otrzymaliśmy:

„W odpowiedzi na zapytania dotyczące opublikowanej w dniu 25 lutego br. na portalu tsk24.pl informacji o domniemanym skażeniu środowiska produktami ropopochodnymi w miejscowości Ostojów oraz zdjęć dokumentujących wydarzenie, na których widoczne są palety z opakowaniami wykorzystywanymi do konfekcjonowania olejów KAGER, informujemy że dostawcą usług produkcji i konfekcjonowania olejów KAGER jest międzynarodowy koncern paliwowy.

W związku z zaistniałą sytuacją Fota wystosowała do swojego dostawcy pismo z żądaniem zajęcia oficjalnego stanowiska w przedmiotowej sprawie. W otrzymanym przez nas wyjaśnieniu przedstawiciel koncernu informuje, że zlecił usługę magazynowania opakowań firmie trzeciej, która bez konsultacji ze zleceniodawcą podjęła decyzję o czasowym przewiezieniu pustych pojemników do magazynu w miejscowości Ostojów. Zapewnia także, że natychmiast po ujawnieniu zdarzenia z dnia 25 lutego 2012r. zażądał od swojego podwykonawcy wyjaśnienia sytuacji i twierdzi, że w żaden sposób nie należy łączyć tego zdarzenia z jego działalnością, ani z procesem produkcji olejów KAGER.

Z przesłanych wyjaśnień wynika ponadto, że nie wystąpiło zagrożenie dla środowiska naturalnego ponieważ natychmiast po zdarzeniu teren poddany został rekultywacji. Prace zabezpieczające i rekultywacyjne wykonywane zostały przez wyspecjalizowaną firmę.

Zgodnie z warunkami zawartej umowy Spółka Fota nie ponosi odpowiedzialności za działania dostawcy podejmowane w celu realizacji umowy polegające na doborze podwykonawców usług magazynowania opakowań. Nie należy zatem łączyć działalności spółki Fota oraz marki KAGER z przedmiotowym zdarzeniem.”

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Ekologiczny olej silnikowy
Ekologiczny olej silnikowy

Firma Valvoline wprowadza na rynek ekologiczny olej silnikowy o zielonej barwie. Został on wyprodukowany w 50 proc. z baz olejowych pochodzących z recyklingu. Dzięki zaawansowanym procesom rerafinacji, ich jakość nie odbiega od jakości środków smarnych produkowanych z ropy naftowej. Valvoline NextGen jest dostępny w dwóch wersjach – jako półsyntetyczny olej do samochodów osobowych i olej […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 14 marca 2012, 16:19 0 0

dobrze, że wreszcie ktoś wyjaśnił sprawę, bo wiele plotek już krążyło na rynku

Odpowiedz

Anonim, 14 marca 2012, 21:55 0 0

pytanie tylko, kto w to uwierzy...

Odpowiedz

Anonim, 14 marca 2012, 23:40 0 0

no a co oni mogą innego teraz napisać he he

Odpowiedz

Anonim, 15 marca 2012, 8:37 0 0

I znowu POLAK POTRAFI

Odpowiedz

Anonim, 15 marca 2012, 9:16 0 0

Jeśli Kager tak robi oleje czyt. tnie koszty to jak wygląda produkcja całej reszty linii Kager. Strach się bać

Odpowiedz

Anonim, 15 marca 2012, 10:16 0 0

im dłuższe i bardziej zawiłe dementi....

Odpowiedz

Anonim, 15 marca 2012, 10:27 0 0

Szambo. Zresztą jak każdy priv brand - najtaniej kupić/najdrozej sprzedać. Żal mi tylko mechaników, którzy podkładają się sprzedając i montując klientowi takie produkty. Mam nadzieję, że w końcu rynek zweryfikuje kombinacje typu 4DayMax, Kagero i inne Dnokermany

Odpowiedz

Anonim, 15 marca 2012, 10:40 0 0

No to poszła piękna reklama Kagera!

Odpowiedz

Anonim, 15 marca 2012, 11:37 0 0

Oczywiście, że prawdziwa jest informacja o "czasowym przewiezieniu pustych pojemników do magazynu w miejscowości Ostojów." po prostu chodzi o czasowe przewiezienie pustych opakowań na czas potrzebny do napełnienia i odbioru, napełnionych w tym kurniku, opakowań.

Odpowiedz

Anonim, 15 marca 2012, 15:11 0 0

polecam lekture http://tsk24.pl/kronika-policyjna/5131-niebezpieczne-skaenie-rodowiska-w-miejscowoci-ostojow
Są tam fotki nie tylko opakowań Kagera, zręczny chwyt konkurencji

Odpowiedz

Anonim, 15 marca 2012, 15:12 0 0

Poza tym tam gdzie stoi Kager jest czysto.
Oj tam oj tam

Odpowiedz

Anonim, 24 marca 2012, 10:27 0 0

Firma ta od lat zaniża ceny na rynku Kieleckim teraz wiadomo jak to robiła

Odpowiedz

Anonim, 31 marca 2012, 21:04 0 0

ja piedole!!!!!!!!!!! Komentarze powoduja, że muchy ze scian spadaja... AlezWAS debile!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Anonim, 31 marca 2012, 21:04 0 0

ja piedole!!!!!!!!!!! Komentarze powoduja, że muchy ze scian spadaja... AlezWAS debile!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Anonim, 8 lutego 2013, 22:23 0 0

przecież Kager to Statoil, tylko nie wiedziałem, że jest przelewany w takim syfie.

Odpowiedz