Obsługa klimatyzacji szybsza o nawet 80%

, 21 marca 2019, 7:59

W przypadku dużych pojazdów, takich jak autobus czy tramwaj, serwis klimatyzacji może trwać od 3 do nawet 10 godzin. Firma WAECO, należąca do grupy Dometic, opracowała rozwiązania znacznie skracające czas obsługi układu klimatyzacji, a jednocześnie redukujące straty czynnika. Przekłada się to na znaczne oszczędności dla warsztatów.

Odpowiedź na rosnące ceny czynnika

Autobusy i pojazdy kolejowe (w tym tramwaje) nie są objęte nowymi regulacjami dotyczącymi F-Gazów. Oznacza to, że w tym segmencie, przeciwnie do sektora pojazdów osobowych, nie jest wymagana zmiana czynnika klimatyzacji na nowy R1234yf. Warsztaty zajmujące się obsługą takich maszyn muszą więc borykać się z systematycznym wzrostem cen starego czynnika – R134a. Firma WAECO nie może zmienić prawa, ale może za to zaoferować nowoczesną technologię niskoemisyjną, która pozwala obniżyć koszty, redukując straty czynnika chłodniczego.

Większość standardowych stacji do serwisowania klimatyzacji przy każdej obsłudze układu generuje straty czynnika  na poziomie od kilku do kilkunastu procent. Specjaliści firmy WAECO wykonali test, przeprowadzając obsługę klimatyzacji w autobusie z wykorzystaniem jednej z konkurencyjnych stacji, dostępnych na rynku. W układzie pojazdu mieści się 9,5 kg czynnika. Pomiar strat, które zostały wygenerowane podczas serwisu zmierzono poprzez instalację specjalnych balonów. Finalnie, straty spowodowane ujściem czynnika do atmosfery poprzez otwory odpowietrzające zbiornik na zużyty olej, oszacowano na 506 g. Z kolei straty poprzez stronę wylotową pompy próżniowej na 226 g. Łącznie to aż 732 g strat podczas jednej procedury obsługi klimatyzacji w jednym tylko autobusie.

Stacje klimatyzacji WAECO, dzięki technologii Low Emmision, redukują poziom utraty czynnika niemal do zera. Standardowe stacje do klimatyzacji korzystają z trzyetapowego procesu odzyskiwania czynnika – odzyskują go, opróżniają układ i ponownie go napełniają. W stacjach wykorzystujących technologię Low Emission dochodzi do tego jeszcze jeden etap. W jego trakcie pompa próżniowa współpracuje z kompresorem klimatyzacji, aby umożliwić odzyskanie czynnika także z oleju. Dzięki tej metodzie ilość odzyskanego czynnika jest bliska 100%. Więcej o zasadzie działania stacji klimatyzacji WAECO Low Emmision przeczytasz tutaj.

Stacje do obsługi klimatyzacji WAECO Low Emmision

Serwis klimatyzacji szybszy niż kiedykolwiek

Oprócz metody redukującej straty czynnika klimatyzacji, firma WAECO opracowała jeszcze jeden, innowacyjny sposób. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest skrócenie czasu czynności serwisowych układu klimatyzacji nawet do 80%. Gwarantuje to możliwość obsłużenia większej liczby pojazdów w tym samym czasie.

Metoda WAECO opiera się na wyeliminowaniu popularnego mankamentu, z którym stykają się głównie serwisanci obsługujący autobusy lub pojazdy kolejowe. Podczas procesu odzyskiwania czynnika, po około kilkudziesięciu minutach, następuję znaczący spadek temperatury, a tym samym ciśnienia w zbiorniku (fot. oszronienie zbiornika), co spowalnia a finalnie uniemożliwia proces odzysku czynnika. Aby ponowić proces, czynnik w zbiorniku musi zostać ponownie ogrzany. Może to nastąpić poprzez temperaturę otoczenia jednak jest to proces długotrwały. Obecnie wiele warsztatów próbuje przyspieszać ten proces, stosując różnego rodzaju własne patenty, takie jak np. wykorzystanie nagrzewnicy. Niestety takie rozwiązania nie są w pełni bezpieczne i zgodne z zasadami BHP, a przy tym ich skuteczność jest niewielka. Ze względu na umiejscowienie zbiornika, dostęp do jego dolnej części jest utrudniony, natomiast ogrzewanie tylko górnej części nie przynosi rezultatów (czynnik gromadzi się w części dolnej). Rozwiązaniem WAECO jest specjalny pas grzewczy, instalowany wokół zbiornika, w jego dolnej części. Posiada on dedykowaną wtyczkę, podłączaną do gniazda zasilania sprężarki. Rozwiązanie jest dostępne w wybranych modelach stacji (ASC 3300 G i 3500 G LE).

Pas dostępny jest w trzech rozmiarach, dostosowanych do zbiorników w konkretnych pojazdach. Dzięki pełnej integracji ze stacją klimatyzacji, generowana przez niego temperatura jest pod stałą kontrolą i jest regulowana automatycznie, według potrzeb.

Szybciej, taniej i z korzyścią dla środowiska

Dzięki stacjom WAECO Low Emmision mamy możliwość wygenerowania oszczędności, poprzez zmniejszenie niemal do zera strat czynnika chłodniczego podczas obsługi układu klimatyzacji. Możemy także znacząco skrócić czas obsługi klimatyzacji dzięki pasowi grzewczemu i obsłużyć więcej pojazdów jednego dnia. Wszystko to przekłada się na korzyści finansowe dla warsztatu, a dzięki oszczędzaniu czynnika, także dla środowiska. Pamiętajmy, że im większe pojazdy obsługujemy, tym większe są potencjalne zyski, generowane dzięki rozwiązaniom WAECO.  W najlepszy sposób ilustruje to poniższa tabela:

Stacje klimatyzacji WAECO są dostępne w ofercie dystrybutorów: Autos oraz Moto-Profil.

Artykuł sponsorowany Dometic

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!