Allegro chce być bliżej warsztatów – wprowadza Strefę Mechanika

5 listopada 2018, 9:00

Przebieg naprawy po oddaniu auta do warsztatu, w uproszczeniu, wygląda następująco. Mechanik sprawdza jakie części są mu niezbędne, szuka ich w katalogu dystrybutora, zamawia, a po przyjeździe montuje i rozlicza się z klientem. W ten prosty układ handlowo-usługowy wchodzi portal Allegro.pl proponując „Strefę Mechanika Allegro” na swojej stronie.

Czym jest Strefa Mechanika?

Allegro przedstawia ten sektor strony jako uzupełnienie oferty dla warsztatów i mechaników kupujących duże ilości części, olejów i narzędzi motoryzacyjnych. Ofertę portalu budują przede wszystkim setki małych sprzedawców, ale swój udział mają tam też dystrybutorzy i producenci części. Wśród sprzedających można znaleźć oficjalne konta głównych graczy aftermarketowego handlu, jak Inter Cars, Auto Parter, Auto Land, Elit Polska czy Gordon. Allegro współpracuje z tymi podmiotami na zasadzie synergii.

Aby zachęcić warsztaty i mechaników do cyklicznych zakupów, Allegro poszło w ślady dystrybutorów i przygotowało program lojalnościowy dla największych kupujących części. W tym przypadku w postaci tzw. Monet, które można wykorzystać na zakup części, narzędzi bądź dowolnych innych produktów sprzedawanych na całej platformie Allegro. Standardowo im więcej zakupów w ciągu miesiąca zrobi mechanik bądź warsztat, tym więcej uzyska monet, które może przeznaczyć na dalsze zakupy. Dostęp do części jest poszerzony o segment produktów regenerowanych i używanych, a mechanik ma naliczane punkty bonusowe bez względu na to, na jaki rodzaj części się zdecyduje.

Jak prezentuje się sprzedaż w dziale motoryzacyjnym?

76% wszystkich produktów (części, płyny, wyposażenie warsztatu itd.) sprzedawanych w dziale motoryzacyjnym Allegro to produkty nowe, używane stanowią 22% całości. Reszta to elementy regenerowane lub uszkodzone. Handel używanymi częściami motoryzacyjnymi jest kontrowersyjny z punktu widzenia bezpieczeństwa, jednak jak wskazuje Allegro, największy udział w sprzedaży „używek” mają części karoseryjne, następnie podzespoły silnika, oświetlenie oraz elementy wnętrza.

– Zainteresowanie kupujących używanymi częściami eksploatacyjnymi i  mającymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy, jest znikome i w żaden sposób nie wspierane przez Allegro – mówi Robert Krotoski, Dyrektor Rynku Motoryzacja.

Spośród wszystkich produktów w dziale motoryzacji najwięcej sprzedaje się oczywiście części samochodowych – 43,3%, bardzo duży odsetek sprzedaży stanowią również opony i felgi, a także akcesoria samochodowe oraz wyposażenie warsztatowe. Pełne zestawienie poniżej:

Jak zapewne wielu Czytelników, byliśmy ciekawi tego, które części samochodowe sprzedają się na Allegro najlepiej. Okazuje się, że największą popularnością w sprzedaży cieszą się elementy blacharskie mające 8,9% udziału w obrocie, co stanowi prawie dwukrotne przebicie procentowe w stosunku do drugiego i trzeciego miejsca, należącego do części silnika (4,9%) oraz elementów oświetlenia (4,8%). Następną pozycję w zestawieniu stanowią elementy wnętrza, nieco niżej znajduje się elektryka oraz części zawieszenia. Pełne zestawienie prezentujemy na poniższym diagramie. Podane wyniki sumują się do 43,3%, gdyż jak wspomnieliśmy wyżej, właśnie taki udział w sprzedaży działu motoryzacyjnego mają części samochodowe.

Ceny części, dobór i wyszukiwanie

Często mówi się, że klienci warsztatów kupują taniej w Internecie i przywożą swoje części do serwisu na montaż, na czym tracą Mechanicy związani umowami z dystrybutorami. W jaki sposób odnosi się do tego Allegro?

 – Każda z firm prowadzi swoją politykę cenową, a Allegro, jako pośrednik w transakcji nie wpływa na poziom i atrakcyjność cen. Różnice cenowe w Internecie czy pomiędzy dystrybutorami były, są i będą. Sprzedający na Allegro są takimi samymi przedsiębiorcami jak dystrybutorzy. Różnica polega w wielkości przedsiębiorstwa i kreatywności właściciela – mówi Robert Krotoski.

Ceny na Allegro są jawne i w każdej chwili można je w prosty sposób porównać lub posortować. W odróżnieniu do niektórych dystrybutorów nie trzeba zakładać konta, logować się i pytać o rabat. Cena z oferty jest ceną ostateczną – dodaje.

Pozostaje jeszcze problem odpowiedniego doboru części. Są części, które różnią się od siebie detalami, jednak podobnych do siebie części nie da się w większości przypadków zamontować, jeżeli dojdzie do pomyłki. Często można je odróżnić tylko po numerach katalogowych. W ten sposób również wyszukuje się części, ponieważ jest to najszybsza i najbardziej pewna metoda prawidłowego doboru elementów samochodu. Jak poradzić sobie z tymi kwestiami w Strefie Mechanika?

– Duża część z nich jest opisywana numerami katalogowymi producentów, a także modelami pojazdów, do których dana część pasuje, a nasi stali użytkownicy nie mają problemu ze znalezieniem właściwych towarów  – mówi Robert Krotoski.

– Kupując daną części możemy wybrać z oferty kilku sprzedających, porównać ważne dla nas aspekty i podjąć decyzję o zakupie. Dokonując zakupu w jednym sklepie czy hurtowni nie mamy tego wyboru ani przede wszystkim porównania ceny wielu dystrybutorów w jednym miejscu – dodaje.

Czy da się prowadzić warsztat korzystając tylko z Allegro?

Z kategorii Motoryzacja na Allegro korzystają zwykli użytkownicy pojazdów, a także profesjonalne warsztaty. Przewaga oczywiście leży po stronie tych pierwszych lecz wg. Allegro to profesjonaliści dokonują większej liczby transakcji. Czy niezależny warsztat może funkcjonować, zamawiając części wyłącznie za pomocą tej platformy? Zdaniem Allegro jest to możliwe, a nawet takie warsztaty już istnieją. Rzecz jasna barierą może być tu czas oczekiwania na przesyłkę – ten problem odpada, jeżeli mamy do czynienia z naprawą zaplanowaną i zapisaną w kalendarzu wcześniej. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko da się zaplanować z wyprzedzeniem. Według statystyk Allegro, średni czas realizacji zamówienia u zdecydowanej większości sprzedających wynosi mniej niż 24 godziny, a wybierając kuriera jako metodę dostawy, towar dociera do kupującego już na drugi dzień roboczy.

Czy Strefa Mechanika Allegro odniesie sukces?

Na to pytanie odpowiedzi udzieli czas. Opisany powyżej koncept wskazuje jasno, że największa w Polsce platforma zakupów online  zamierza silnie zabiegać o zdobycie zainteresowania jak najszerszego grona uczestników rynku napraw.

Jesteśmy ciekawi Waszej opinii na temat tego konceptu firmy Allegro. Zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach pod artykułem.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

czarny olo, 5 listopada 2018, 22:03 10 -9

Coraz wyraźniej widać, w którym kierunku zmierza rynek i w jakim trudnym jest momencie. Od dawna można było zaobserwować zwłaszcza po działaniach IC, że gra toczy się o detalistę ostatniego w łańcuchu sprzedaży części, a tych jest kilkanaście milionów. Przy czym internet jest najprostszym, a zarazem niewinnym narzędziem do realizacji tego zadania, ponieważ można używać słowa wytrycha ‘ wszyscy sprzedają w internecie ‘ podobnie jak wielu używa magicznego ‘ wszystko produkowane jest w Chinach’. Jednak jak wiadomo cena na Allegro jest z reguły z podłogi i kto chce coś sprzedać oferuje chińczyka – made in Germany, albo oferuje markowe produkty za cichym przyzwoleniem dystrybutorów w cenach w których niejeden mechanik w lokalnej filii nie może kupić. I tu dystrybutorzy już widzą, że z czasem duża część handlu przeniesie się do internetu, dlatego zaczynają tworzyć własne platformy z myślą o detaliście. IC wiedzie w tym prym bo jak zwykle patrzą o wiele lat do przodu. Czy koncept allegro sprawdzi się, w tej formule na pewno nie, bo nic tak nie wkurza mechanika jak widzi, że na allegro Kowalski kupi sprzęgło LUK w cenie jak on. I żadne jakieś monety nie zachęcą, bo podobne bonusy są u każdego dystrybutora. Ale pewnie jest to początek i sondowanie rynku bo jak widać allegro chce odebrać trochę rynku od dystrybutorów tak jak ci chcą odebrać im detalistów. Pewnie z czasem, przekształci się to w jakaś równoległa platformę dla mechaników niewidoczną dla detalistów, bo koncepcja jednej ceny dla wszystkich raczej nie przejdzie na dużą skalę. Niesie to na dłuższą metę pewne zagrożenie dla mechaników, ponieważ wyrzuca ich poza kanał dystrybucji części sprowadzając do roli usługodawcy, bo jak można już zaobserwować panuje błędne przeświadczenie, że mechanik to i tak będzie musiał montować części nieważne skąd one będą. Jednocześnie co jest optymistyczne może wyeliminować z rynku drobnych kanalarzy, którzy nie wytrzymają konkurencji z dużymi serwisami z dużą siła nabywczą. Wszystko będzie zależało od równowagi między modelem dystrybucji opartym na uczciwym wykorzystaniem serwisów samochodowych, a koncepcją sprzedawajmy jak najwięcej detalistom, ale jak zwykle wszystko zweryfikuje rynek.

Odpowiedz

czytelnik, 7 listopada 2018, 0:51 19 -6

czarny olo czy wszystko z Toba ok? Nie poruszyles tematu SKV i żalu do nich o to że są, przeciez w kazdym mozliwym watku piszesz swoje wypowiedzi i żale na ich temat przywolując ich jak Korwin Hitlera

Odpowiedz

czarny olo, 7 listopada 2018, 16:20 9 -11

Kolego jak będzie coś na temat : wszystko robione jest w Chinach, jakość oryginału w cenie piasku, skv germany, Essen germany, po co przepłacać cewka skv wygląda jak oryginał, tudzież inny prostacki marketing odmieniający germany na wszystkie przypadki, to postaram się cię nie zawieźć. A jak nie masz nic do powiedzenia na temat to wypastuj pudełka skv klienci na pewno jeszcze lepiej się skuszą.

Odpowiedz

czytelnik, 7 listopada 2018, 21:23 14 -11

primo nie przypominam sobie bysmy zostali kolegami wrecz sobie wypraszam takie spoufalanie.secundo jesli juz to Esen Wloclawek nie Essen Germany. Tercio pomysl na pastowanie pudelek chyba podsunales
z autopsji pucujac kartoniki pseudo renomowanych marek za ktore kasowales klientow tyle co dwukrotnosc odpowiednika skv a teraz sie nie mozesz tego pozbyc i non stop plujesz zale o to do skv. quatro rynek poszedl do przodu Ty zostales na etapie sprzed 10 lat. SKV poszedl mocno do przodu rozwijajac marke i szerokosc oferty jakosc SKV jest ok a opinie jak na moje powinno sie budowac na doswiadczeniu sprzedazy nie kilku a kilkuset czesci. Ps. co do cewek jestem pewien ze to to samo co delphi .

Odpowiedz

czarny olo, 8 listopada 2018, 10:04 5 -10

Nie – kolego, po pierwsze zwrot „ kolego ‘’ jest zwrotem grzecznościowym w prowadzonej dyskusji, kulturalnych ludzi często spotykany na forach internetowych między użytkownikami, którzy osobiście się nie znają, nie jest wyrazem bezpośredniej znajomości, ani poufałości, ale podstawowego szacunku. Tobie pewnie chodzi o poufałość dwóch gości jak się wódy nachlają to wtedy są kolegami. Po drugie masz jakąś obsesję na punkcie skv sądząc po twojej wypowiedzi, dla mnie możesz sprzedawać klientom nawet kawałek rurki plastykowej twierdząc, że to przepływka jakości OE. Jestem tylko krytycznie nastawiony do firm nie mających nic do zaoferowania tylko prostaskie chwyty marketingowe i jak będzie taki temat to na pewno się wypowiem. Po trzecie raczej całkowicie nie rozumiesz co w postach napisałem, a o twoim super skv poczekaj jak będzie stosowny temat.

Odpowiedz

wezcie sie za robote, 8 listopada 2018, 19:00 12 -2

do czarny olo : nie żebym się wtrącał ale powyzsze twoje wypowiedzi sa tego kolejnym przykladem ze masz jakas fobie o skv i za kazdym razem tworzysz gownoburze widzac zlepek liter SKV. Pozwol tez niech to rynek oceni czy ma cos SKV do zaoferowania czy jak piszesz tylko prostackie chwyty marketingowe. Nie wczuwaj sie w role robin hooda- zyj i daj zyc innym

Odpowiedz

regi, 23 kwietnia 2019, 10:02 0 0

#czarny olo
100% racji. Trollownia SKV.

Odpowiedz

Trap, 13 listopada 2018, 11:22 4 0

Bardzo mądry i sensowny komentarz.
Nie wiem, czy Allegro będzie miało jakiś sukces wielki, chociaż zawsze wszystko można uznać za sukces, vide "wygraliśmy czwarty raz z rzędu". Nie bardzo wiem jednak, dlaczego kierowca Kowalski miałby chcieć szukać części typu amortyzator, przegub czy sprzęgło w necie, kazać je sobie przywieźć do domu, a potem prosić mechanika, żeby mu to zamontował. Dla tych kilku procent niższej ceny ? Narażając się na zły dobór i niechęć montującego mechanika ? Myślę, że Allegro szybko trafi na sufit i takie sprzedaże nie będą rosły tak, jak urosły sprzedaże butów czy książek. A ponadto coraz więcej aut jest w posiadaniu firm. A firma nie kupi sprzęgła na Allegro, tylko kupi usługę naprawy samochodu, albo wręcz usługę mobilności samochodu. Od kogoś, kto potrafi ją zaoferować.
Inna sprawa: system monet i te progi - to wygląda jak zachęta do prowadzenia biznesu bez faktury. Widać z tego, że głównym odbiorcą ma być mechanik. I może on kupować na paragon, bo przecież Allegro 'nie wie' czy to przedsiębiorca czy nie. Ale US będzie wiedział.

Idę poczytać co to takiego skv...

Odpowiedz

czesci opoczno, 15 listopada 2018, 1:03 3 -2

skv jest spoko

Odpowiedz

Normalny, 6 listopada 2018, 17:06 9 -4

Po pierwsze żaden z poważnych dystrybutorów części nie udostępni swoich produktów na allegro w cenach jednakowych dla wszystkich, bo to się gryzie z ich polityką, dzięki której marża jest wyższa o min. kilka pp.
Po drugie dostęp do części w tym samym dniu szczególnie w Polsce jest bardzo istotnym czynnikiem, który decyduje o zakupie towaru.
Rozumiem chęć rozwoju takich platform jak allegro i zawłaszczanie sobie wszystkich możliwych grup rynku, ale w takim modelu to się nie sprawdzi o czym allegro przekona się bardzo szybko.
Allegro dla warsztatów i dla dystrybutorów jest konkurencją i tyle.

Odpowiedz

Smea, 4 grudnia 2018, 14:55 0 -1

Od dawna m.in. AP sprzedaje na allegro

Odpowiedz

derek, 7 listopada 2018, 22:13 22 -2

Prowadzę warsztat ( cztery stanowiska) , nie wyobrażam sobie zamawiania nowych części na allegro skoro mam kilka hurtowni na dowóz tego samego dnia. Kupowanie na allegro i czekanie na kuriera ( u mnie 10 -13) to cofanie się w lata 90 te. Allegro jest alternatywą części których nigdzie nie mogę kupić w hurtowni co zdarza się bardzo rzadko.

Odpowiedz

hobby warsztat, 8 listopada 2018, 10:13 3 -12

Wszystko zależy od czasu dostarczenia, główne hurtownie tez ostatnio maja z tym problem, bo na miejscu jak w serwisie olej, filtry jakies hamulce Jakis wahacz, nie zawsze jest wybór marki części bo dana hurtownia kładzie nacisk na sprzedaż danej marki części(inne na zamowienie) i tez tylko do popularnych marek a roznica miedzy samymi cenami w hurtowniach jest szokujaca. a na necie każdy jest w stanie sprawdzić i wybrać najlepsza oferte cenową i markową. Dostarczanie czesci przez sklepy odbywa sie zazwyczaj w miescie trasa jest 2x po za miastem 1x i czesto sie zdarza ze czesc nie ta, albo cos zapomnieli spakowac wiec argument slaby co do tej uslugi

Odpowiedz

Anonim, 21 kwietnia 2019, 23:21 0 0

Ok, ale Allegro jest głównie dla tych co wiedzą co chcą. Znajdę w EPC numer oryginału, poszukam w katalogach kilku najlepszych producentów ich odpowiedników i potem szukam na Allegro. Tym sposobem mam najniższą możliwą cenę za część najlepszej możliwej jakości.
A w hurtowni? Dzwonisz do handlowca i mówisz "daj mnie amortyzatory do Astry", a potem dostajesz jakiś wynalazek, który tylko z nazwy jest niemiecki i się zastanawiasz czy klient wróci na reklamację, czy po prostu pojedzie drugi raz z tą samą robotę do konkurencji.
Oczywiście: nie jestem mechanikiem. Jestem dłubaczem mojego własnego auta. Mechanik raczej nie będzie miał tyle czasu żeby szukać czegoś na aukcji.

Odpowiedz

adasko, 9 listopada 2018, 15:47 1 -10

W sumie to chyba największa platforma sprzedaży online, więc rozumiem takie posunięcie. Czasem zamawiam u nich części oe delphi do swojej cytryny, bo ceny są bardzo przyzwoite.

Odpowiedz