Wycieraczki AquaBlade Valeo wkrótce w sprzedaży

3 lipca 2018, 12:41

Wycieraczki Valeo AquaBlade pojawiły się kilka lat temu na wyposażeniu samochodów segmentu premium, a jesienią tego roku będą dostępne także w dystrybucji aftermarketowej.

W klasycznej technologii oczyszczania przedniej szyby płyn podawany jest przez 2-3 dysze umieszczone na pokrywie silnika lub podszybiu. Jest to rozwiązanie sprawdzone, ale coraz częściej niewystarczające wobec wyzwań, jakie stawiają projektanci nowych modeli aut:

  • Samochody mają coraz większe szyby czołowe. Przy 160 km/h tradycyjne spryskiwacze są w stanie skutecznie pokryć jedynie do 30% powierzchni szyby;
  • Samochody jeżdżą coraz szybciej. Użycie zwykłego spryskiwacza przy 90 km/h powoduje, że kierowca pokona 50-75 metrów w warunkach bardzo ograniczonej widoczności;
  • Kamery i czujniki systemów wspomagania kierowcy umieszczone są zazwyczaj na szczycie szyby czołowej. Strumień płynu z tradycyjnego spryskiwacza często tam nie sięga, zwłaszcza przy większych prędkościach.

Próbą odpowiedzi na te problemy było rozwiązanie z dyszami spryskiwaczy zintegrowanymi z ramionami wycieraczek, jakie możemy znaleźć w modelach takich jak Mercedes Sprinter czy Peugeot 3008. Opatentowana przez Valeo technologia AquaBlade, gdzie dysze spryskiwaczy wbudowane zostały w pióro wycieraczki, dała efekty, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowników dróg. Zgodnie z wynikami ponad 5500 indywidualnych testów przeprowadzonych przez niemiecki Instytut Fraunhofera, samochód wyposażony w wycieraczki Valeo AquaBlade umożliwia szybszą o 0,315 s reakcję kierowcy niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania. W praktyce oznacza to skrócenie drogi zatrzymania przy prędkości 50 km/h o 4 metry, co odpowiada szerokości przejścia dla pieszych („zebry”). Z kolei przy 130 km/h odcinek hamowania jest krótszy aż o 11 m, czyli dwie długości samochodu.

Najwyższa wersja wycieraczek Valeo AquaBlade posiada systemem podgrzewania płynu  zimą, co może oznaczać szybsze oczyszczenie szyby z lodu i śniegu. System dystrybucji płynu do spryskiwaczy pozwala producentom na ograniczenie pojemności dedykowanego zbiornika. Dzięki natryskowi płynu na szybę jego zużycie można zredukować o połowę, co oznacza, że wystarczy na dłużej. Tymczasem mniejszy zbiornik to także oszczędności masy (co pomaga w redukcji emisji CO2) oraz więcej miejsca w komorze silnika.

Technologia Valeo została wyróżniona przez Automotive News „motoryzacyjnym Oskarem”, czyli PACE Awards. Od tamtej pory stosowana jest w 10 modelach segmentu premium, takich jak Tesla X, Mercedesy klas S, SL i GLE, Volvo XC60 drugiej generacji czy premierowe Alpine A110 (sportowa marka reaktywowana przez Renault).

Na rynku wtórnym pióra wycieraczek Valeo AquaBlade wejdą w skład gamy Valeo Silencio jesienią 2018 roku.

Szczegółowe informacje na temat produktów Valeo można znaleźć w bibliotece katalogów oraz w aplikacji MyValeoParts, dostępnej dla urządzeń z iOS i Androidem.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Majek, 20 lutego 2019, 14:22 0 0

NIe mogę się już doczekać tej technologii w aftermarket! Mam póki co hybrydy od valeo i są na prawdę świetne.

Odpowiedz

Tomek Doradca Valeo, 28 lutego 2019, 17:38 0 0

Majek, wycieraczek z której gamy Valeo używasz?

Odpowiedz

Majek, 13 marca 2019, 12:06 0 0

Tych Silencio jeżeli dobrze piszę nazwę. Stawiałem na wysoką jakość, a ta najczęściej idzie w parze z wyższą ceną ;) Poza tym w serwisie mi polecili wasze wycieraczki tego typu więc kupiłem.

Odpowiedz

kasmisz, 31 maja 2019, 10:26 0 0

Ale wybrałeś hybrydy czy takie zwykłe wycieraczki? Bo w silencio jest kilka typów o ile mnie pamięć nie myli

Odpowiedz

Tomek Doradca Valeo, 14 marca 2019, 19:33 0 0

Majek, jak długo ich używasz? Jesteś zadowolony?

Tomek
Doradca online Valeo Polska

Odpowiedz

Majek, 12 kwietnia 2019, 19:26 0 0

Póki co jestem zadowolony. Mam je jakoś od półtora roku i zaczynają powoli smużyć... Chyba będę musiał wymienić przed zimą

Odpowiedz

kasmisz, 31 maja 2019, 10:20 0 0

Chyba najwyższy czas żeby wymienić jak ci smużą wycieraczki... Przecież to oznaka że wgl nie zbierają efektywnie wody

Odpowiedz

TomekDoradcaValeo, 4 września 2019, 20:57 0 0

Witaj kasmisz,
Wycieraczki pozostawiające film wodny wciąż działają aczkolwiek jakość ich pracy jest drastycznie niższa co w przypadku ulewnego deszczu może znacząco przełożyć się na bezpieczeństwo jazdy.
Tomek
Doradca online Valeo Polska

Odpowiedz

TomekDoradcaValeo, 3 września 2019, 17:44 0 0

Witaj Majek,
Jeżeli zauważyłeś, ze Twoje wycieraczki zaczynają smużyć to koniecznie zamów nowy komplet. Takie objawy są spowodowane ich zużyciem, a podczas jesieni i zimy wycieraczki stanowią kluczowy czynnik bezpiecznego poruszania się po drogach.
Tomek
Doradca online Valeo Polska

Odpowiedz

Tomek Doradca Valeo, 28 lutego 2019, 17:36 0 0

Witajcie!
W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką części samochodowych Valeo. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

Tomek
Doradca online Valeo Polska
valeo.pl

Odpowiedz

Majek, 12 kwietnia 2019, 19:27 0 0

Czy macie jakąś stronę online gdzie można zamówić wasze produkty?

Odpowiedz

kasmisz, 31 maja 2019, 10:24 0 0

Ja korzytałem ze strony valeo jak szukałem części do mojego auta ale sklepu online to nic na 100% nie mają także nie masz na co liczyć.

Odpowiedz

TomekDoradcaValeo, 3 września 2019, 17:42 0 0

Witaj kasmisz,
Czy nasza zakładka Tech@ssist pomogła Ci w wyborze poszukiwanych części? Jeżeli chcesz zakupić oryginalne części to zachęcam do skorzystania z oferty naszych dystrybutorów Inter Team, Hart, Gordon, Motorol, Motogama, Elit Polska.
Tomek
Doradca online Valeo Polska

Odpowiedz

TomekDoradcaValeo, 3 września 2019, 17:27 0 0

Witaj,
Możesz sprawdzić dopasowanie wycieraczek do Twojego modelu auta poprzez naszą stronę internetową w zakładce Tech@ssist. Jeżeli chodzi o zakup to zachęcam do skorzystania z jednego naszych oficjalnych dystrybutorów.
Tomek
Doradca online Valeo Polska

Odpowiedz

majek, 5 września 2019, 18:19 0 0

@doradca A jakieś konkretne marki czy firmy? Albo miejsce gdzie mogę je znaleźć na stronie www?
@kasmisz i gdzie kupowałeś te swoje wycieraczki w takim razie jak już je wybrałeś?

Odpowiedz

TomekDoradcaValeo, 19 września 2019, 19:39 0 0

@majek Zapraszamy do filii Inter Cars, ich sieci warsztatów Q-Serwis lub sieci warsztatów ProfiAuto naszego klienta Moto Profil. Ponadto, nasi oficjalni dystrybutorzy to m.in.: Inter Team, Hart, Gordon, Motorol, Motogama, Elit Polska.
@majek Zamierzasz zakupić nasze wycieraczki w najbliższym czasie?

Odpowiedz

KonradR, 2 grudnia 2021, 15:53 0 0

Witam a czy są wycieraczki dedykowane do Ciężarówek ( poza autobusami :Setra Kässbohrer ComfortClass i TopClass Mercedes Benz Citaro )

Odpowiedz