Czy opony M+S to opony zimowe?

14 lutego 2018, 10:23

Oznaczenia opon tylko w teorii są proste i czytelne. Wiele osób, w tym także mechaników, miewa problem z prawidłową interpretacją znaczka M+S. Na pytanie odpowiada ekspert z firmy Bridgestone.

– Zgodnie z punktem 4.2.6 Regulaminu nr 117 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (EKG ONZ) oznaczenie „M+S” stosuje się w przypadku opony zaprojektowanej tak, aby zapewniała lepszą przyczepność na błocie i świeżym lub topniejącym śniegu niż opona zwykła. Oznaczenie to jest deklaracją producenta i nie oznacza automatycznie kategorii opony zimowej. „M+S” występuje na wszystkich oponach zimowych, ale nie wszystkie opony oznaczone „M+S” mają zimowe właściwości. Pełnoprawnym oznaczeniem dla zimowej opony jest tzw. symbol alpejski (śnieżynka na tle trzech szczytów, 3PMSF ), który oznacza że dany model opony przeszedł surowy test trakcji na śniegu i został homologowany jako zimowy.

– wyjaśnia Patryk Jasik, Regional Field Engineering Manager w Bridgestone.

 

Szybkie pytanie, krótka odpowiedź. Z pomocą ekspertów odpowiadamy na popularne, trudne, a także nietypowe pytania związane z motoryzacją.
Masz propozycję ciekawego pytania? Zadaj ją w komentarzu lub napisz na redakcja@motofocus.pl

Dowiedz się więcej

Czy olej silnikowy może się przeterminować?
Czy olej silnikowy może się przeterminować?

Jak długo można przechowywać olej? Na pytanie odpowiada ekspert – Andrzej Husiatyński, Kierownik Działu Technicznego w firmie Total.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

@28cali, 22 lutego 2018, 8:36 10 -7

Marketingowy bełkot. Polecam na warunki nizinne opony wielosezonowe. Sam używam od trzech lat Dębica navigator 2

Odpowiedz

Racik, 26 lutego 2018, 20:13 7 -4

Mieszkam w okolicach Rzeszowa. Ostatnie opony zimowe miałem z 10 lat temu. Zimy teraz takie, że nie ma sensu inwestować w zimówki. Wystarczą dobrej jakości opony całoroczne. Ostatnio jeżdżę na Geolandarach z Yokohamy. Będzie to już 2 sezon, sprawują się bez zarzutu.

Odpowiedz

Xc 90, 9 września 2020, 23:49 4 -2

Ja jezdze caly rok na letnich i tez jestem bardzo zadowolony

Odpowiedz

mobilnyPL, 27 listopada 2020, 13:54 0 0

Trójmiasto. Zimy od lat słabe, ostatnio wogole jek nie było i przejechałem ją na letnich. Obecnie w razie W Wybrałem 4seasons

Odpowiedz

Oszołom, 27 grudnia 2021, 19:35 3 0

A ja cały rok zapiredykam cały rok na zimowych. A bo to wiadomo kiedy śnieg spadnie? Zimą nie pada a spaść kiedyś musi.

Odpowiedz

ryba, 30 marca 2023, 9:24 0 0

W ITAM dlaczego na oponie letniej mam m+s

Odpowiedz