Najpopularniejsi mechanicy na polskim YouTube

, 11 stycznia 2018, 13:49

Na YouTube każdy znajdzie treści dopasowane do swoich zainteresowań. Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że my postanowiliśmy przyjrzeć się szczególnie kanałom, prezentującym wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej. W tej, wydawać by się mogło, niszowej dziedzinie, nie brakuje polskich twórców.

Mechanicy, którzy zdecydowali się utworzyć na YouTube swój (nomen omen) kanał, z pewnością nie żałują. Zapotrzebowanie na tego typu treści w sieci było duże, przez co stosunkowo nietrudne okazało się zdobycie grona widzów oraz rozpoznawalności. Trzeba jednak przyznać, że nagrywanie filmów w warunkach warsztatu samochodowego nie należy do łatwych zadań.

Drugą stroną medalu jest fakt, że doświadczeni mechanicy zazwyczaj nie lubią dzielić się swoją wiedzą. Zdają sobie sprawę, że prezentowanie dokładnych instrukcji napraw może skłonić amatorów, nie posiadających wiedzy w zakresie mechaniki do samodzielnego naprawiania pojazdów. Może to zaowocować niebezpiecznymi konsekwencjami. W dobie Internetu trudno jednak zachować jakąkolwiek wiedzę w tajemnicy.

Prezentujemy 5 popularnych polskich kanałów na YouTube, poświęconych naprawom pojazdów. Co o nich sądzicie? Podzielcie się opinią w komentarzach.

1. Miłośnicy czterech kółek

Kanał założony przez Michała Jesionowskiego (znanego widzom jako Michu) w szybkim tempie stał się jednym z największych motoryzacyjnych kanałów na platformie YouTube w Polsce. Obecnie posiada niemal 400 tys. subskrybentów, a filmy gromadzą regularnie od 100 do 500 tys. wyświetleń.

Autor kanału nie ukrywa, że prezentowane w filmach treści kierowane są do każdego, kto „chciałby podciągnąć rękawki i pogrzebać w swoim samochodzie”. Jednocześnie w swoich materiałach bardzo często ostrzega przed wykonywaniem napraw bez posiadania odpowiedniego doświadczenia.

Na kanale znajdziemy nie tylko instrukcje wykonania popularnych napraw, ale także informacje dotyczące zasad działania poszczególnych podzespołów pojazdu. Nie brakuje także osobistych opinii autora na temat rynku napraw oraz handlu używanymi samochodami.

2. Adam Klimek – Team Total

Zanim stał się najbardziej znanym mechanikiem samochodowym w Polsce, działał w branży przez 20 lat. Popularność zawdzięcza programowi TVN Turbo – „Samochód marzeń – kup i zrób”. Z czasem Adam Klimek zaczął pojawiać się także na YouTube, gdzie udziela porad dotyczących wykonywania napraw. Obecnie jego nagrania można oglądać na platformie Team TOTAL, której jest ambasadorem. W niedalekiej przeszłości brał także udział w kampanii Bezpieczny Warsztat, której celem jest edukowanie kierowców i zachęcanie ich do korzystania z usług warsztatów niezależnych.

3. Chris Kubeczko

Chris Kubeczko jest postacią tyleż ciekawą, co kontrowersyjną. Do spraw związanych z naprawą samochodów podchodzi z dystansem i humorem. Rozprawia się ze stereotypami, otwarcie kpi z niektórych rozwiązań technicznych czy produktów motoryzacyjnych. Niektórzy zarzucają mu niepoprawne słownictwo czy zachęcanie widowni do wykonywania nieprofesjonalnych napraw, inni traktują jego twórczość z przymrużeniem oka, starając się wyciągać z niej odpowiednie przesłanie. Jego prześmiewczy instruktaż dotyczący wymiany oleju w tłumiku, który umieściliśmy w dziale „Po godzinach”, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem czytelników oraz skrajnie różnymi komentarzami. Taki właśnie jest Chris – kontrowersyjny mechanik-youtuber, który zgromadził dotychczas ponad 36 tys. subskrybentów.

4. Wazzup

Na kanale Wazzup nie znajdziemy fachowych porad na temat napraw pojazdów. Przeciwnie! Kanał z założenia ma przedstawiać parodie napraw. Twórca kanału swoją działalność nazywa „Szkołą druciarstwa”. Prześmiewczy charakter filmów jest widoczny na pierwszy rzut oka. Humor opiera się na robieniu rzeczy tak złych, że aż zabawnych. Trudno powiedzieć, czy kanał Wazzup oddziałuje negatywnie na postrzeganie środowiska polskich warsztatów czy raczej kpi z domorosłych amatorów mechaniki. Z pewnością jednak nie powinny oglądać go osoby, które na samą myśl o nieprofesjonalnie wykonanej naprawie dostają dreszczy.

5. Garażowe hobby

Humor to coś, co zdecydowanie najlepiej sprzedaje się na polskim YouTube. Kanał „Garażowe hobby” łączy żarty z nieprofesjonalnych mechaników-garażowców z udzielaniem porad na temat napraw „na poważnie”. Kanał ma prawie 40 tys. subskrybentów. Jego autor jest Polakiem, ale ze względu na pracę na Wyspach Brytyjskich, pierwotnie założył kanał dostępny w języku angielskim. „Garażowe hobby” jest jego polskim odpowiednikiem, a zarazem rozwinięciem. Jak się okazało, polska wersja zdobywa większą popularność.

 

Śledzisz inne kanały związane z motoryzacją widzianą od strony warsztatu? Podziel się informacją w komentarzu!

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Władyslaw, 11 stycznia 2018, 19:05 4 -16

Dzięki takiemu szkoleniu powstają pseudo-serwisy z których więcej szkody niż pożytku a normalny
mechanik musi odbyć kurs sabotażu aby rozpoznać problem.

Odpowiedz

Marcin, 13 stycznia 2018, 7:24 25 -2

Myślisz, że ktoś po obejrzeniu filmu na YT zakłada warsztat? Ludzie raczej oglądają takie filmy, żeby na przyszłość Ci "normalni" mechanicy nie wydoili ich z kasy i nie zepsuli samochodu do reszty. Poza tym trzeba sobie zdać sprawę, że ciężko o dobrego mechanika, większość to "wymieniacze", którzy bez pomysłu wymieniają części. Dzięki takim kanałom jak Garażowe Hobby, czy M4K można się dowiedzieć jak coś działa i nie dać się naiągnąć.

Odpowiedz

Mijalli, 13 stycznia 2018, 9:26 40 -5

Pod względem praktycznej przydatności informacji emitowanych przez te kanały na szczycie zestawienia powinien być 'Chris Kubeczko' i 'garazowe hobby'.
Michu z 4 kółek to bardziej teoretyk wikipedii i wujka Googla. A Pana Klimka na YouTubie ogląda tak naprawdę garstka więc nie wiem co jego kanał tutaj robi. Wazzup z kolei to kanał humorystyczny ze śladowymi ilościami wiedzy, przydatność żadna ale pośmiać się można. ;)

Odpowiedz

warsztatowiec, 13 stycznia 2018, 16:14 24 -8

Denerwuje mnie stwierdzenie wymieniacze. Jako mechanik przestałem się bawić i rzeźbienie i rozbieranie żeby wymienić jakiś podzespół. Schodzi na do dużo czasu, kasuje się mniej a jak coś siądzie to jest poprawka za darmo np można w zamku drzwi przelutować krańcówkę ale jak siądzie to lipa. A tak nowy zamek - padnie to reklamuję. Czyścić EGR w 1.6 tdi ? Za dużo pierdzielenia się. Wkładam nowy i ma chodzić i wtedy daje gwarancje bo narobić się podwójnie to nie sztuka. Auta mają budowę modułową i tak należy je traktować bo w tej chwili nie stać warsztatów na reklamacje.

Odpowiedz

Merlin, 28 października 2020, 21:36 0 0

Jakbyś najpierw wymenił separator oleju w odmie lub przed nią w zależnosci od auta,to egr wystarczy wyczyścić i będzie dalej chodził.A tak nowy egr szlag trafi po pół roku.I taki wymieniacz jak ty będzie reklamował część która była sprawna

Odpowiedz

Wazzup, 17 stycznia 2018, 0:36 72 -2

I ja tu byłem LUX Robota Pozdrawiam
Wazzup :)

Odpowiedz

Ddreportero, 17 stycznia 2018, 8:49 11 -1

Git malina jest !

Odpowiedz

Ewa Luczy, 29 października 2020, 20:40 0 0

Wyluzowany, prawdziwy, szczery i dowcipny! Wazzup jest dla mnie i meza na szczycie. Dzieki Majstrowi Majstrow mamw domu wiele naprawionych rzeczy a nie dokupionych nowych. No i samochody odzyly. Wazzup na 1 miejsce!!

Odpowiedz

Bonzo, 17 stycznia 2018, 6:24 28 -9

Wazzup powinien być na pierwszym miejscu a nie jakaś łysa pała. Polscy mechanicy powinni brać przykład z profesjonalizmu jaki reprezentuje Wazzup.

Odpowiedz

Alf_2.4, 6 maja 2018, 10:41 2 0

Jakbym miał takiego majstra w okolicy to bym tylko do niego jeździł!
PS. Mam do przyciemnienia szyby w samochodzie, ale ku*wa coś wiatr ostatnio nie wieje...

Odpowiedz

SID xd, 17 stycznia 2018, 8:33 19 -4

Wazzup najlepszy :) a nie jakieś podrabiańce. :)

Odpowiedz

Angry, 17 stycznia 2018, 10:12 16 -1

Chris Kubeczko wulgarne słownictwo? :D :D :D Padłem.

Odpowiedz

STONE, 17 stycznia 2018, 20:24 9 -2

A GDZIE MAREWEL?!

Odpowiedz

Amator, 17 stycznia 2018, 20:43 5 -3

Mechaników tam jest tylko dwóch i tylko oni się zaliczają do listy!

Odpowiedz

Zygi BigOs, 22 stycznia 2018, 20:11 15 -2

Ja tam sporo się od Wazzupa nauczyłem. To nie jest tak, że on to robi to źle, tylko zwyczajnie domowymi sposobami i z humorem. Ważne, żeby nie traktować tego 1:1, tylko jako pewien wstęp i dodatkowo uczyć się robić prawidłowo. Widać momenty gdzie celowo przegina lub idzie na skróty dla jaj, ale prostych napraw i wiedzy ogólnej jak co rozebrać, co do czego służy można się u niego nauczyć, a przynajmniej zaciekawić się czymś w najlepszy możliwy sposób - nauka poprzez zabawę. A jak już coś wejdzie do głowy to dalej już z górki. Jak komuś zależy to zrobi dobrze. Majster Wazzup pozwala się z mechaniką zwyczajnie zaznajomić i zaprzyjaźnić bez strachu, a dalej można już oglądać Chrisa, albo i Pana Adama.

Odpowiedz

Alf_2.4, 6 maja 2018, 10:37 7 -1

Jak to u Wazzupa nie znajdziemy fachowych porad, przecież tam sama bardzo dobra robota jest!

Odpowiedz

Chris Christoferson, 11 października 2018, 18:50 1 -2

Jeżeli chodzi o warsztatowe kanały to brakuje na naszym rodzimym Youtubie kogoś takiego jak Eugene Irimia . Gość fajnie tłumaczy (tyle że po rosyjsku) , pokazuje schematy , zasadę działania , kompletna diagnostykę, pracę nie tylko na mierniku elektronicznym i interfejsach diagnostycznych ale także na oscyloskopie. Polecam naszym magikom warsztatowym stworzenie podobnego kanału a na pewno znajdzie się rzesza subskrybujących.

Odpowiedz

Zbigniew_Konin, 18 października 2018, 13:33 38 -13

Ja polecam kanał Auto Krytyk, dużo technicznej wiedzy o autach.

Odpowiedz

elo123, 12 kwietnia 2019, 23:49 14 -36

Rzeczywiście czytanie z wikipedii do kamery to wiedza. I oczywiście komentarze wyłączone bo by za to czytanie z komputera to by go zjechali jak burą sukę

Odpowiedz

Ved Rats, 13 grudnia 2019, 16:55 10 -36

Auto Krytyk, co obawia się krytyki. Tak jak Przedmówca napisał czytanki z internetu i kiepsko czytane. Szacun, że autor poświęca czas na prowadzenie kanału, jednak uważam, że to praca odtwórcza,nie wnosząca nic ponad wiedzę ogólnodostępną w internecie. Jeżeli chodzi o aspekty mechaniczne, nie wnosi zbyt wiele. Podobnie robi Kickster, ale za to w jakim stylu i z jaką dawką humoru.

Odpowiedz

gnom, 21 grudnia 2019, 8:36 34 -1

konkurencja sapie

Odpowiedz

ahaha, 21 grudnia 2019, 8:37 32 -2

z wikipedii haha, ciekawe gdzie w wikipedii opisują silniki albo sposoby na zaparowane szyby lol

Odpowiedz

Slwuuu, 23 października 2019, 2:52 8 -35

Niezła porażka. Ziom chyba myśli , że czytajac z netu mozna zostac specem od aut. Niedowierzalem gdy to pierwszy raz zobaczylem. Mysle ze problem jest głębszy i raczej trzeba się nad gosciem ulitować;)

Odpowiedz

Mario_36, 21 grudnia 2019, 8:38 33 -4

Bardzo fajny kanał ten Auto Krytyk. Zawsze przywitanie widzów i pozdrowienia.

Odpowiedz

hyper, 21 sierpnia 2020, 14:25 1 -8

Taka fajna mordeczka z Niego- zje i posprząta po sobie. To nic ze gówno mówi i wie. YT powinno kasować takich typów - celowe zaśmiecanie gównem internetów

Odpowiedz

Paweł, 29 sierpnia 2020, 11:12 9 0

zapoznaj się z art.212, załóż kanał i nagrywaj specu super filmy

Odpowiedz

żeton, 19 grudnia 2018, 22:26 0 -21

obejrzyjcie Kickstera w akcji
to dopiero zryje wam banie
Polecam gorąco

Odpowiedz

Tomek, 12 lutego 2019, 20:29 2 -10

Chris jest dobry,polecam też MatPanewka prawdziwa mechanika.

Odpowiedz

bmw123, 21 grudnia 2019, 8:44 32 -7

Auto Krytyk super kanał.

Odpowiedz

Mudi, 23 grudnia 2019, 20:09 4 -10

Dlaczego ma wyłączone komentarze???

Odpowiedz

hyper, 21 sierpnia 2020, 14:28 1 -12

Bo każdy czeka, by mu napisać ponownie aby nie czytał tego co wyszukał w google. Jego wiedza to autocentrum, ciekawostki motoryzacji - hasło wrzucone w google i inne. Widziałem jeden odcinek i do dziś czuje się winny nabicia jemu oglądalności.

Odpowiedz

Tomek, 29 sierpnia 2020, 11:09 11 -1

nie pisz bajek gość ma ponad 20 lat doświadczenia w motoryzacji

Odpowiedz

Alibaba, 3 marca 2020, 7:01 2 -5

Powiem wam tak jeżeli chodzi o te wszystkie kanały to są spoko.jezeli chodzi o micha z mk4garage popatrzcie na jego pierwsze odcinki i teraz- znawca się znalazł do ucha produkty.kreci odcinki pod nie.nie obrażając to dorobił się chłop i już biznesmeni czyli jest innym Michem. Jak ten z początku jego wiedza jest ściągnięte z nie wiem z kas on wie najlepiej to co on mówi tak jest a myli się bardzo często.wystarczy oglądać jakiś odcinek pierwszy gdzie skromnie wyraża swoje zdanie w temacie gdzie teraz kręci ten sam temat i twierdzi inaczej i że tylko tak jest to wszystko jest spowodowane tym że powoli palemka. I tyle poza tym zaczął reklamować a wszyscy wiemy że mu za to płacą i będzie zabił kity że tylko ten olej Ci gwarantuje że tylko to ubezpieczenie Ci gwarantuje- uważajcie na typów co sądzi nimi marka czy reklama. Profesor i wazzup nie pierdziela pod matkę a to jest ważne i bardziej prawdziwe.moim zdaniem

Odpowiedz

marmar, 13 maja 2020, 11:38 1 -8

M4K ma na kanale bardzo dobre filmy, głównie te starsze. Ale teraz większość to filozofia, bajkopisarstwo i 'lokowanie produktu'. Profesor Chris to bezsprzecznie najbardziej fachowy kanał. Wazzup to jakaś porażka, przecież ten pajac zwyczajnie niszczy samochody. Kilka odcinków można na siłę się pośmiać, ale to przecież w kółko to samo jest.

Odpowiedz

Mariusz Zarzycki, 22 maja 2022, 21:13 2 0

Zgadzam się z Tobą.Ten Wazzup to totalny kretyn.Zastanawiam się czy Polacy są naprawdę tak ślepi i nierozgarnięci że bawią ich takie denne filmiki nakręcane przez tumana,który w zasadzie nie ma pojęcia o niczym.Jeżeli ktoś w tym widzi coś śmiesznego lub godnego naśladowania to znaczy,że poziom intelektualny takich ludzi jest jeszcze niższy niż Wazzupa.Ponieważ on przynajmniej zarabia na tych kretnizmach jakieś pieniądze.A zarabia dlatego bo jeszcze bardziej durni od niego dają mu zarobić.Jest w tym wszystkim jeszcze jedna smutna rzecz.Że ten skończony tuman jest kojarzony z marką BMW i trudno później się dziwić ,że właściciele Beemek są utożsamiani z takim dnem jakie reprezentuje Wazzup i są postrzegani w większości przypadków za tych najgorszych choć w rzeczywistości tak nie jest.

Odpowiedz

Marek, 22 maja 2022, 16:53 2 -1

Dwa słowa jeśli chodzi o Wazzupa.Ja osobiscie nic do niego nie mam lecz byłem świadkiem komentarzy grupy mechaników z DE i Austrii,którzy przebywali w Polsce jakiś czas temu w serwisach autoryzowanych BMW. W jednym z nich kiedy zakończyły się szkolenia,któryś z Polskich mechaników ASO pokazał kilka filmów z jego udziałem podczas przeprowadzania „napraw” Mimo,że zostało im wytłumaczone kim on jest i co robi grupa tych ludzi dosłownie zaniemówiła.Wg ich opinii ten człowiek robi z siebie pośmiewisko ale co gorsza również z Polaków ,którzy go oglądają i naśladują.Nie przypuszczali,że ktoś tak prymitywny i nie mający tak naprawdę pojęcia jest postrzegany jako wzór.Natychmiast zauważyli ilość wyświetleń i subskrybcji. Stwierdzili także,że robi to tylko po to aby się pokazać i zarabiać „na przygłupawej” widowni. Jeden z Austryjackich mechaników polskiego pochodzenia otwarcie stwierdził,że to jest kompromitacja wizerunku Polskich serwisów niezależnych,bo jeśli człowiek z innego państwa natrafi na taki film to momentalnie wyrobi sobie opinie w kwestii „profesjonalnośći” polskich mechaników i warsztatów.Wazzup tymi filmami robi szkodę dla profesjonalnych warsztatów,które nie mają nic wspólnego z jego partactwem i które nie publikują nagrań z napraw.Przez takich ludzi jak Wazzup ludzie w innych krajach postrzegają nas jako idiotów,prostaków i chamów bez wykształcenia ponieważ oglądając jego filmy widzą totalne partactwo ale też rozumieją słowa kur.., chu co drugie słowo … Patrząc na to wszystko z drugiej strony można rzeczywiście przyznać im sporo racji w tych ocenach i komentarzach.

Odpowiedz