Olsztyńska fabryka opon działa już 50 lat

30 października 2017, 16:24

Fabryka opon w Olsztynie obchodzi 50. urodziny. Oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych (OZOS) nastąpiło 28 października 1967 roku. W fabryce pracowało wówczas 1 500 osób i produkowano opony sprzedawane wyłącznie w Polsce.

Od 22 lat fabryka należy do francuskiej firmy Michelin i dziś zatrudnia 4 500 osób oraz jest jednym z największych tego typu zakładów na świecie. Od początku istnienia do dziś w fabryce wyprodukowano ponad 230 milionów opon. Grupa Michelin zainwestowała w Olsztynie miliard euro.

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w czasach gospodarki centralnie sterowanej ówczesny minister przemysłu chemicznego 16 grudnia 1961 r. powołuje Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych w Budowie. Na ich czele staje inż. Władysław Leonhard. Projektowanie wstępne i techniczne zajmuje niespełna trzy lata.

W lutym 1964 r. pojawiają się na torfowiskach za Olsztynem pierwsze koparki, a już dwa lata później w halach produkcyjnych montowane są pierwsze maszyny. W połowie sierpnia 1967 r. fabryka produkuje pierwszą oponę.

28 października 1967 r. następuje oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych. Na uroczystość przybywają przedstawiciele najwyższych władz centralnych i lokalnych. W kwietniu 1969 r. fabryka świętuje wyprodukowanie milionowej opony.

Przełomowy moment w rozwoju zakładu nastąpił w 1995 roku. Większościowym udziałowcem fabryki zostaje Grupa Michelin, która w ciągu kolejnych 22 lat inwestuje w Olsztynie około miliarda euro. Dzięki tym nakładom olsztyński zakład staje się jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk opon na świecie. Obecnie zatrudnia 4 500 osób i produkuje oraz eksportuje do krajów na wszystkich kontynentach opony do aut osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych.

Do dziś od początku istnienia zakładu wyjechało z niego ponad 230 milionów opon. Obecnie w fabryce są  produkowane opony marek Michelin, Kleber i BFGoodrich. Fabryka produkuje i eksportuje także najwyższej jakości formy, mieszanki i kordy. W Olsztynie działa również największe Centrum Logistyczne Grupy Michelin w Europie Środkowo-Wschodniej.

– W czasie ostatnich 50 lat w olsztyńskiej fabryce zmieniały się procesy, maszyny, technologie, powstawały kolejne nowatorskie produkty. Dziś nasz zakład to jedna z  największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk opon na świecie. Jesteśmy też jednym z największych pracodawców w regionie, wspieramy gospodarczy rozwój Warmii i Mazur, a także angażujemy się w liczne akcje na rzecz lokalnej społeczności – mówi Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Michelin Polska Jarosław Michalak.

Michelin wspiera placówki służby zdrowia i szkoły, jest mecenasem instytucji kulturalnych, współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, realizując programy praktyk i staże dla studentów. Organizuje znane olsztynianom akcje, takie jak Kilometry Pomocy, Junior Bike czy Ciśnienie pod Kontrolą oraz inne liczne kampanie społeczne. Fabryka rozwinęła też Program Wolontariatu Pracowniczego Moc Dobra, dzięki któremu zrealizowała już ponad 70 projektów w Olsztynie i w regionie.

Z okazji jubileuszu 50-lecia olsztyńską fabrykę odwiedzi Dyrektor Zarządzający Grupy Michelin Jean-Dominique Senard.

Na następnej stronie umieściliśmy kalendarium z najważniejszych wydarzeń olsztyńskiej fabryki.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!