Budowa nowej siedziby Boscha w Warszawie

10 września 2008, 0:00

W maju 2008 rozpoczęła się w Warszawie budowa nowej siedziby spółki Robert Bosch. Wartość inwestycji wyniesie 17 milionów euro. W sierpniu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy budynek.

Biurowiec stanie przy ul. Jutrzenki w Warszawie, gdzie znajdują się już siedziby należących do grupy Bosch firm Buderus i Bosch Rexroth. Taka lokalizacja pozwoli na stworzenie „centrum Boscha”. Poprzez dogodne położenie niedaleko od centrum Warszawy, głównych arterii komunikacyjnych i lotniska, nowa lokalizacja zapewni znacznie lepszą komunikację z klientami i centralą w Niemczech.

W ubiegłym roku Bosch kupił działkę o powierzchni ok. 16 800 metrów kwadratowych, na której stanie nowy budynek. Prace budowlane rozpoczęły się w maju i potrwają do połowy 2009 roku. Przeprowadzkę do nowych pomieszczeń zaplanowano na jesień przyszłego roku. Wartość inwestycji wyniesie 17 milionów euro.

Na powierzchni około 9 tysięcy metrów kwadratowych będą się mieściły pomieszczenia biurowe i szkoleniowe. Przeprowadzka do nowej siedziby umożliwi ulokowanie wszystkich działów spółki w jednym miejscu, co usprawni procedury i przyspieszy proces komunikacji. W trzykondygnacyjnym biurowcu znajdą się miejsca pracy dla ponad 350 osób, nowocześnie wyposażone centra szkoleniowe działów Części Samochodowe, Elektronarzędzia, Systemy Zabezpieczeń i Junkers, sale konferencyjne oraz zaplecze techniczne. Projekt nowego budynku przewiduje możliwość rozbudowy, dzięki czemu obiekt będzie też stanowił zaplecze lokalowe do dalszego rozwoju firmy.

Na szczególną uwagę zasługują ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania budynku, które będzie wspomagane przez kaskadę energooszczędnych kotłów kondensacyjnych, a także umieszczone przed budynkiem kolektory słoneczne oraz powietrzną pompę ciepła – wszystkie urządzenia grzewcze będą pochodziły od Junkersa. Budynek zostanie również wyposażony w system monitoringu, nagłośnienia i kontroli dostępu Boscha. Buderus dostarczy grzejniki, a Bosch Rexroth komponenty automatyki.

Przestronny biurowiec ułatwi realizację nowych projektów, jak „Centrum Kompetencyjne IT”, z którego polscy informatycy już zaczęli obsługiwać inne europejskie przedstawicielstwa Boscha. Do roku 2010 w Boschu w Warszawie ma być zatrudnionych ponad 130 informatyków. Warszawskie „Centrum Kompetencyjne IT” to jeden z trzech ośrodków odpowiedzialnych za rozwój i obsługę platformy SAP oraz wsparcie systemów CAD/CAM dla całego koncernu Bosch. O wyborze polskiej spółki zadecydowały m.in. wdrożone standardy i procedury dotyczące zarządzania projektami informatycznymi, wysokie kwalifikacje informatyków zatrudnionych w Boschu potwierdzone osiągnięciami w przedsięwzięciach międzynarodowych oraz efektywność projektów prowadzonych przez polskich pracowników. Najważniejszym zadaniem nowego zespołu będzie całkowite przejęcie opieki informatycznej nad systemem księgowo-finansowym. W tym celu powstanie zespół konsultantów i programistów w całości rekrutowany z polskiej kadry. Proces kształtowania się nowej organizacji jest przewidziany na dwa lata.

W dniu 19 sierpnia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę. W ceremonii uczestniczyli: Krystyna Boczkowska, prezes spółki Bosch w Polsce, Michał Wąsowicz burmistrz dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, przedstawiciele budującej siedzibę japońskiej firmy Kajima, spółki Prochem, która sprawuje nadzór budowlany, pracowni architektonicznej Caba Groszek Architekci, która przygotowała projekt oraz pracownicy spółek wchodzących w skład grupy Bosch w Polsce. Uroczyście podpisany akt erekcyjny został zgodnie z polską tradycją poświęcony przez proboszcza miejscowej parafii i symbolicznie wkopany w fundament nowej siedziby.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!