Urządzenie CBC-201 do wymiany płynu hamulcowego.

21 stycznia 2004, 0:00

Obecnie coraz częściej do wymiany płynu hamulcowego i odpowietrzenia układu hamulcowego stosuje się specjalistyczne urządzenia. Zaletą ich wykorzystania jest fakt, że do tego procesu nie jest wymagana, tak jak poprzednio, obecność dwóch osób, lecz wystarczy jedna.
Jedną z grup urządzeń do wymiany płynu i odpowietrzania układu stanowią przyrządy wykorzystujące zjawisko podciśnienia w układzie zbiornik – odpowietrznik. W pierwszym etapie wykorzystania urządzenia wysysa się płyn ze zbiornika pompy hamulcowej. Następnie należy urządzenie przyłączyć do jednego z odpowietrzników. Zbiornik urządzenia wyposażony jest w zawór odcinający i mocowany jest na zbiorniku pompy hamulcowej.
Po otwarciu zaworu wytworzone przez przyrząd podciśnienie powoduje napływ świeżego płynu hamulcowego ze zbiornika do układu hamulcowego.
Dobrym przykładem takiego urządzenia jest przyrząd CBC-201 firmy Launch.
Urządzenie wyposażone jest w zbiornik do zużytego płynu hamulcowego oraz zespół adapterów umożliwiających przyłączenie do zbiornika pompy hamulcowej i odpowietrznika układu hamulcowego. Poza tym posiada wbudowany manometr oraz dwa zawory redukcyjne regulujące ciśnienie powietrza dostarczanego do urządzenia oraz ciśnienie zasysanego płynu. Zaletą tego urządzenia jest możliwość dopełniania zbiornika urządzenia świeżym płynem hamulcowym w trakcie pracy (urządzenia wykorzystujące nadciśnienie nie umożliwiają tego, ponieważ świeży płyn hamulcowy mieszałby się ze sprężonym powietrzem powodując zapowietrzenie układu). Urządzenie CBC-201 umieszczone jest w specjalnej obudowie na kółkach, która ułatwia obsługę i przesuwanie przyrządu.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!