Fota – przejęcie w Czechach

3 kwietnia 2007, 0:00

Spółka Fota podpisała umowę przedwstępną zakupu 80% udziałów dystrybutora części do samochodów, spółki Autoprima działającej w Czechach i na Słowacji. Fota sfinansuje transakcję pieniędzmi pozyskanymi z ubiegłorocznej emisji akcji.

Autoprima jest czołowym dystrybutorem części zamiennych do samochodów w Czechach i na Słowacji. – To nasza pierwsza i do tego znacząca transakcja, którą sfinansujemy środkami pozyskanymi w ubiegłorocznej publicznej ofercie akcji – mówi Bohdan Stankiewicz, prezes spółki Fota.

Udziały w Autoprima sprzedadzą właściciele (dwie osoby fizyczne) tej firmy, którzy utworzyli ją w 1991 r. Fota obejmie 80% udziałów tej spółki. Fota ma też opcję nabycia pozostałych udziałów po 30 czerwca 2010 r. Zgodnie z modelem przyjętym przez spółkę Fota, dotychczasowi właściciele pozostaną w spółce i będą nią zarządzać. Fota wprowadzi też do zarządu swojego przedstawiciela.

W 2006 r. skonsolidowane przychody spółki Autoprima wyniosły 14 mln EUR (około 54,6 mln zł). Czeska spółka posiada 38 filii na ternie Czech i Słowacji z czego 26 to własne placówki, a 12 prowadzone jest przez niezależnych dilerów. Oddziały znajdują się w największych miastach w tych krajach. Siedziba spółki znajduje się w Pradze. Firma zatrudnia 168 pracowników. W ofercie Autoprima znajduje się 150 tys. różnych części. Główne produkty, które dystrybuuje Autoprima to m.in. elementy układów hamulcowych, silnika czy układu kierowniczego, akcesoria, uszczelki, oleje, kosmetyki samochodowe i inne. Większość części importowana jest z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Włoch.

Spółka Fota jest już obecna na czeskim i słowackim rynku. Od ubiegłego roku w pierwszym z krajów ma spółkę zależną Fota Czechy. Bezpośrednio z Polski sprzedaje też części słowackim odbiorcom. Na początkowym etapie spółka Fota planuje współpracę Autoprima i Fota Czechy. W przyszłości zamierza połączyć firmy.
Ostateczna umowa dotycząca zakupu udziałów Autoprima zostanie podpisana po przeprowadzeniu due dilligence (badanie spółki). Powinno nastąpić to w ciągu kilku najbliższych tygodni. Wartość transakcji została utajniona do czasu podpisania ostatecznej umowy. Stało się tak na prośbę sprzedających udziały.

 

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!