Układy EPS Nexteer Automotive w 40 mln aut

5 października 2016, 7:39

Od początku produkcji w 1999 roku Nexteer Automotive wyprodukował już 40 milionów układów, które – poza zmniejszeniem zużycia paliwa – pozwalają na stosowanie zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) czy zmniejszenie emisji CO2. Niemal połowa z nich powstała w polskich zakładach firmy.

Od roku 2013 podwoił produkcję układów EPS, m.in. ze względu na zwiększenie zapotrzebowania branży na zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS – Advanced Driver Assistance Systems), których użycie możliwe jest wyłącznie przy zamontowaniu w pojeździe układów kierowniczych ze wspomaganiem elektrycznym. Do technologii ADAS, należą m.in. systemy: utrzymania pojazdu na pasie ruchu, kompensacji ściągania z pasa ruchu, asystenta parkowania, aktywnego tłumienia drgań, asystenta stabilizacji pojazdu czy zmiennej siły kierowania.

Kombinacja silników elektrycznych, serwomechanizmów, czujników oraz kontrolerów zastosowanych w układach kierowniczych, pozwala na tworzenie przez Nexteer systemów dopasowanych do konkretnych cech danego modelu, włącznie z rodzajem stosowanych opon czy charakterystyki dróg w kraju, w którym jest sprzedawany. Jednocześnie pozwala też na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o sześć procent, a tym samym zmniejszenie emisji CO2 pojazdu o nawet osiem gramów na kilometr. Osiągnięcie te były niemożliwe przy stosowaniu układów hydraulicznych, gdzie czas dostosowania układu do konkretnej charakterystyki danego modelu trwa ok. pół roku (w przeciwieństwie do tygodnia w przypadku systemów EPS).

Nexteer był pierwszym dostawcą tzw. bezszczotkowych układów kierowniczych ze wspomaganiem elektrycznym przy kolumnie kierownicy (Column EPS), które montowane były m.in. w samochodach marki Fiat oraz Volkswagen. Od tego czasu firma znacząco rozwinęła portfolio systemów, oferując m.in. układy EPS z pojedynczym zębnikiem (Single Pinion EPS), czy systemy ze wspomaganiem na listwie zębatej (Rack EPS) dla takich modeli, jak sportowy Ford Mustang czy SUV – Ford F-150.

Obecnie Nexteer oferuje elektryczne układy kierownicze dla wszystkich segmentów pojazdów osobowych, od klasy mini, po największe amerykańskie pick-upy (systemy EPS Nexteer znajdują się w dziewięciu na dziesięć najpopularniejszych pick-upów w USA oraz w jednym na cztery europejskich samochodów klasy miejskiej wyposażonych we wspomaganie z układem elektrycznym).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!