Zaprojektowany przez polskiego studenta innowacyjny system odzyskiwania energii oraz inteligentnego zarządzania ruchem zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie ThinkGoodMobility Challenge. Konkurs zorganizowała firma Goodyear.
Artur Ząbczyk wygrał konkurs, łącząc w swojej pracy innowacyjny system odzyskiwania energii oraz inteligentne zarządzanie ruchem. System MaRS (Management and Recovery System) jest innowacyjnym połączeniem układu, który odzyskuje energię z samochodów z siecią przekazującą w czasie rzeczywistym dane o ruchu drogowym. W rezultacie znaczącej redukcji ulegają czas i koszt podróży wszystkich uczestników ruchu.
MaRS to koncepcja inteligentnego systemu, który odzyskuje wszystkie formy energii (cieplną, kinetyczną oraz energię odkształceń), aby wprowadzić pojazd w tzw. tryb żeglowania. Uzupełnieniem projektu jest inteligentna sieć informacyjna, obejmująca wszystkie pojazdy na drodze, które w czasie rzeczywistym dostarczają danych o prędkości, wypadkach i sygnalizacji świetlnej. System optymalizuje ruch drogowy i proces odzyskiwania energii w autach.
– „Bardzo się cieszę, że wygrałem pierwszą edycję konkursu ThinkGoodMobility Challenge. Daje on mojemu pokoleniu szansę podzielenia się pomysłami na inteligentne i zrównoważone projekty, które pomogą rozwiązywać przyszłe problemy motoryzacji i będą miały pozytywny wpływ na środowisko oraz społeczeństwo” – powiedział Artur Ząbczyk, 23-letni student Politechniki Śląskiej.
– „Młodzi ludzie będą inicjować zmiany społeczne, a ich przyszłe potrzeby są fundamentem naszego myślenia o innowacjach” – powiedział Carlos Cipollitti, dyrektor generalny Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu i członek jury konkursu. – „Propozycja Artura wyróżniała się zaawansowaniem koncepcji i potencjałem wdrożeniowym. Wykorzystując istniejącą technologię, stworzył zintegrowany system, który może znacznie poprawić efektywność zarówno dla kierowcy, jak i środowiska. System MaRS już za kilka lat może zmienić oblicze transportu w centrach miast, radykalnie ograniczając emisje i koszty, a także poprawiając jakość naszego życia”.
– „Udział w konkursie sprawił mi dużą przyjemność. Najważniejszym wnioskiem dla mnie jako inżyniera jest to, że technologia i solidny plan biznesowy muszą być ze sobą ściśle związane. Jeżeli chcesz przekonać potencjalnych partnerów czy użytkowników, musisz zabrać ich w podróż” – dodał Ząbczyk.
Łącznie do konkursu zgłoszone zostały 73 prace z całej Europy. Zwycięski projekt Artura Ząbczyka wybrało jury, w skład którego weszli wykładowcy uniwersyteccy, innowatorzy w dziedzinie transportu oraz eksperci z branży.
– „Z satysfakcją obserwowaliśmy wielki entuzjazm i wysoki poziom innowacyjności nadesłanych prac. Jury miało trudne zadanie, ponieważ wszystkie trzy pomysły, które przeszły do ścisłego finału, zasługiwały na wyróżnienie. Udane połączenie najlepszych koncepcji mogłoby zrewolucjonizować motoryzację w ciągu najbliższych dziesięciu lat”- wyjaśnia Jeremy White, redaktor magazynu WIRED i członek jury.
Drugie miejsce zajął Jacopo Runchi z Włoch, który zaprojektował interesujący, 2-4-kołowy pojazd modularny. Na trzeciej pozycji znalazł się Siddartha Khastgir z Wielkiej Brytanii, który opracował inteligentną strefę i system punktowy, który nagradza podróżnych za inteligentne decyzje transportowe. Konkurs związany jest z badaniami i innowacjami Goodyeara w dziedzinie rozwiązań dla przyszłości transportu, w ramach szerszej platformy ThinkGoodMobility.
Komentarze