Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu ThinkGoodMobility

22 lipca 2016, 11:46

Zaprojektowany przez polskiego studenta innowacyjny system odzyskiwania energii oraz inteligentnego zarządzania ruchem zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie ThinkGoodMobility Challenge. Konkurs zorganizowała firma Goodyear.

Artur Ząbczyk wygrał konkurs, łącząc w swojej pracy innowacyjny system odzyskiwania energii oraz inteligentne zarządzanie ruchem. System MaRS (Management and Recovery System) jest innowacyjnym połączeniem układu, który odzyskuje energię z samochodów z siecią przekazującą w czasie rzeczywistym dane o ruchu drogowym. W rezultacie znaczącej redukcji ulegają czas i koszt podróży wszystkich uczestników ruchu.

MaRS to koncepcja inteligentnego systemu, który odzyskuje wszystkie formy energii (cieplną, kinetyczną oraz energię odkształceń), aby wprowadzić pojazd w tzw. tryb żeglowania. Uzupełnieniem projektu jest inteligentna sieć informacyjna, obejmująca wszystkie pojazdy na drodze, które w czasie rzeczywistym dostarczają danych o prędkości, wypadkach i sygnalizacji świetlnej. System optymalizuje ruch drogowy i proces odzyskiwania energii w autach.

– „Bardzo się cieszę, że wygrałem pierwszą edycję konkursu ThinkGoodMobility Challenge. Daje on mojemu pokoleniu szansę podzielenia się pomysłami na inteligentne i zrównoważone projekty, które pomogą rozwiązywać przyszłe problemy motoryzacji i będą miały pozytywny wpływ na środowisko oraz społeczeństwo” – powiedział Artur Ząbczyk, 23-letni student Politechniki Śląskiej.

– „Młodzi ludzie będą inicjować zmiany społeczne, a ich przyszłe potrzeby są fundamentem naszego myślenia o innowacjach” – powiedział Carlos Cipollitti, dyrektor generalny Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu i członek jury konkursu. – „Propozycja Artura wyróżniała się zaawansowaniem koncepcji i potencjałem wdrożeniowym. Wykorzystując istniejącą technologię, stworzył zintegrowany system, który może znacznie poprawić efektywność zarówno dla kierowcy, jak i środowiska. System MaRS już za kilka lat może zmienić oblicze transportu w centrach miast, radykalnie ograniczając emisje i koszty, a także poprawiając jakość naszego życia”.

– „Udział w konkursie sprawił mi dużą przyjemność. Najważniejszym wnioskiem dla mnie jako inżyniera jest to, że technologia i solidny plan biznesowy muszą być ze sobą ściśle związane. Jeżeli chcesz przekonać potencjalnych partnerów czy użytkowników, musisz zabrać ich w podróż” – dodał Ząbczyk.

Łącznie do konkursu zgłoszone zostały 73 prace z całej Europy. Zwycięski projekt Artura Ząbczyka wybrało jury, w skład którego weszli wykładowcy uniwersyteccy, innowatorzy w dziedzinie transportu oraz eksperci z branży.

– „Z satysfakcją obserwowaliśmy wielki entuzjazm i wysoki poziom innowacyjności nadesłanych prac. Jury miało trudne zadanie, ponieważ wszystkie trzy pomysły, które przeszły do ścisłego finału, zasługiwały na wyróżnienie. Udane połączenie najlepszych koncepcji mogłoby zrewolucjonizować motoryzację w ciągu najbliższych dziesięciu lat”- wyjaśnia Jeremy White, redaktor magazynu WIRED i członek jury.

Drugie miejsce zajął Jacopo Runchi z Włoch, który zaprojektował interesujący, 2-4-kołowy pojazd modularny. Na trzeciej pozycji znalazł się Siddartha Khastgir z Wielkiej Brytanii, który opracował inteligentną strefę i system punktowy, który nagradza podróżnych za inteligentne decyzje transportowe. Konkurs związany jest z badaniami i innowacjami Goodyeara w dziedzinie rozwiązań dla przyszłości transportu, w ramach szerszej platformy ThinkGoodMobility.

Dowiedz się więcej

Najnowsza generacja Scenica na oponach Goodyeara
Najnowsza generacja Scenica na oponach Goodyeara

Opony Goodyear będą montowane w najnowszej generacji modelu Renault Scenic. Na wyposażeniu fabrycznym wszystkich wersji pojazdu znajdzie się jeden rozmiar ogumienia. Marka Renault zdecydowała się na wybór najnowszej innowacji amerykańskiego koncernu, oponę typu Tall and Narrow 195/55R20 95H XL. Kolejna generacja Renault Scenic będzie poruszać się na oponach Goodyear EfficientGrip Performance w rozmiarze 195/55R20 95H […]

Dębica wprowadza nową oponę zimową
Dębica wprowadza nową oponę zimową

T.C. Dębica S.A. wprowadza na rynek oponę zimową Frigo HP2, przeznaczoną do samochodów o wysokich osiągach. Pełna paleta rozmiarowa będzie dostępna w sprzedaży od sierpnia 2016 roku. – „Frigo HP była pierwszą w historii Dębicy oponą zimową przeznaczoną do samochodów o wysokich osiągach. Jesteśmy dumni, że spotkała się ona ze znakomitym przyjęciem ze strony klientów. Jednak […]

Ten producent dostarczy opony do nowej Alfa Romeo Giulia
Ten producent dostarczy opony do nowej Alfa Romeo Giulia

Wybrano opony na montaż fabryczny do nowej Alfa Romeo Giulia. Są to Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 oraz EfficientGrip Performance. Nowe letnie opony z segmentu Ultra High Performance – Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 – zostały zaprojektowane, aby spełniać oczekiwania kierowców mocnych sedanów i samochodów sportowych. W zależności od wersji pojazdu ogumienie montowane będzie na […]

Polska będzie miała własną markę elektrycznego samochodu? [aktualizacja]
Polska będzie miała własną markę elektrycznego samochodu? [aktualizacja]

Cztery największe spółki energetyczne w kraju: PGE, Enea, Tauron i Energa złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na utworzenie spółki ElctroMobilityPoland. Priorytetem spółki ma być wyprodukowanie samochodu elektrycznego, a także rozwój elektromobilności. Wszystkie z czterech wspomnianych spółek miałby posiadać 25% udziałów w nowo utworzonej spółce. Jakie są podstawowe założenia spółki, która […]

Goodyear Eagle-360 jedną z najciekawszych innowacji 2016 roku według magazynu Time
Goodyear Eagle-360 jedną z najciekawszych innowacji 2016 roku według magazynu Time

Każdego roku redakcja techniczna czasopisma Time sporządza listę „najlepszych wynalazków, które czynią świat lepszym, bardziej rozwiniętym, a niekiedy również odrobinę bardziej radosnym”. Na tegorocznej liście umieszczono 25 innowacyjnych rozwiązań, a obok koncepcyjnej opony Goodyeara znalazły się na niej między innymi zestaw do wirtualnej rzeczywistości, buty, które same się sznurują, dach zbudowany z paneli słonecznych, będący rezultatem współpracy […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!