Continental chce połączyć samochody z internetem

20 stycznia 2016, 15:13

Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas eksperci firmy Continental zaprezentowali systemy i technologie: eHorizon, Connected Energy Management, HMI Server oraz AutoLinQ. Integrują one dane uzyskane on-line oraz innowacyjne interfejsy HMI (człowiek-maszyna).

– „Integracja pojazdu z Internetem wymaga przemyślenia tego, jak ta technologia może być wykorzystana wewnątrz pojazdu i poza nim, począwszy od interfejsu HMI, a skończywszy na układzie napędowym. W trakcie targów CES przedstawiamy w jaki sposób innowacje Continental pozytywnie wpłyną na przyszłość mobilności” – komentuje Helmut Matschi, członek zarządu Continental i szef Działu Wnętrz.

Innowacyjne rozwiązania Continental

Konstruktorzy Continental opracowali technologię eHorizon, która umożliwia udostępnienie pojazdom aktualnych i dokładnych informacji na temat sytuacji na drodze. Dzięki ciągłemu dostępowi do danych magazynowanych i przetwarzanych w chmurze, informacje na temat drogi bezpośrednio przed pojazdem mogą w czasie rzeczywistym wpływać na poprawę funkcjonowania systemów w aucie. Podczas targów inżynierowie Continental zaprezentowali, w jaki sposób analiza zebranych w chmurze danych pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 4% na przykładzie pojazdu hybrydowego (48 Volt) wyposażonego w system Connected Energy Management. W innym pojeździe wyposażonym w eHorizon, dane zostały wykorzystane do zwiększenia pola widzenia kierowcy i ostrzegania go o niebezpiecznych sytuacjach, zanim on sam będzie mógł je dostrzec.

Przede wszystkim funkcjonalność

Eksperci Continental opracowali także rozwiązanie, umożliwiające przemieszczanie wyświetlanych treści poza granicami ekranu, na różnych wyświetlaczach. Jest ono wykorzystywane w nowej generacji radioodtwarzaczach i platformach informacyjno-rozrywkowych. Technologia HMI Server obsługuje różne aplikacje zgodnie zasadą, że informacje są wyświetlane nie tylko w zależności od potrzeb kierowcy, ale również w zależności od sytuacji na drodze, dokładnie w tym miejscu, w którym kierowca powinien je zobaczyć.

Zademonstrowany został również niezależny od systemu operacyjnego auta, sposób integrowania aplikacji z urządzenia mobilnego kierowcy lub pasażerów z systemem informacyjno-rozrywkowym pojazdu na przykładzie AutoLinQ. Wykorzystująca strukturę języka HTML5 technologia AutoLinQ pozwala na łatwe zainstalowanie aplikacji ze smartfona w radioodtwarzaczu i zintegrowanie jej bezpośrednio z interfejsem HMI.

Wnętrze pojazdu

Z kolei poprzez system Curved Centerstack, Continental wprowadza nową jakość w projektowaniu wnętrz „pojazdów przyszłości”, które są podłączone do sieci. System obejmuje dwa wyświetlacze dotykowe AMOLED o przekątnej 12,3 cala. Wykorzystują one responsywność i reagują na siłę nacisku, są też wyposażone w czujnik typu Time-of-Flight do wykrywania gestów. Połączenie tych technologii pozwoliło na uzyskanie atrakcyjnego interfejsu, co ogranicza rozproszenie uwagi kierowcy, a w konsekwencji zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Co więcej, dzięki innowacyjnej technologii wykonania, zakrzywiona powierzchnia wyświetlacza z tworzywa sztucznego ma atrakcyjny wygląd, który do tej pory był osiągany jedynie przez zastosowanie znacznie droższego szkła.

Inteligentne cząsteczki w szybie auta

Dużym zainteresowaniem podczas CES cieszył się także pierwszy publiczny pokaz opracowanego przez konstruktorów Continental systemu pozwalającego na przyciemnianie szyb w samochodzie za pomocą inteligentnych cząsteczek.

Intelligent Glass Control to system wykorzystujący specjalne folie, umieszczane wewnątrz szyby, które zmieniają poziom swojej przejrzystości pod wpływem napięcia elektrycznego. Folie wykorzystywane do przyciemniania szyb są dostępne na rynku już od dawna. Jednak do tej pory tę technologię można było stosować wyłącznie w systemach dachowych wysokiej klasy samochodów.
 

Dowiedz się więcej

Automatyczne auta do 2030 – tak twierdzi Continental
Automatyczne auta do 2030 – tak twierdzi Continental

Czy jesteśmy gotowi na nową jakość podróżowania? Continental uruchomił dedykowaną witrynę internetową 2025AD.com, która inicjuje globalną dyskusję na temat przyszłości automatycznego prowadzenia. Continental zaprezentował serwis internetowy 2025AD.com podczas targów motoryzacyjnych North American International Auto Show w Detroit. Na anglojęzycznej witrynie publikowane są najnowsze fakty oraz ciekawe grafiki na temat autonomicznych samochodów. Z kolei multimedialna oś czasu […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!