Z DENSO na torze Poznań – relacja

3 listopada 2015, 11:04

Firma DENSO zaprosiła dziennikarzy z Polski, Węgier i Rumunii na tor wyścigowy do Poznania. Celem była prezentacja nowych świec zapłonowych Iridium TT. Polskie miasto było jednym z przystanków w drodze z Moskwy do Wielkiej Brytanii, którą ekipa DENSO pokonuje w ramach kampanii „Track to Track”.

DENSO na (moto)sportowo

Kampania „Track to Track (T2T)” została zainaugurowana pod koniec października, a jej celem jest promowanie nowej świecy zapłonowej Iridium TT. Firma DENSO postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie w sportach motorowych i zaprosiła do współpracy dwójkę kierowców rajdowych. Rodzaj męski został tu użyty tylko ze względu na ograniczenia słownikowe, ponieważ za kierownicami sportowych maszyn, promujących nową akcję DENSO zasadają panie – Natalia Freidina – Rosjanka startująca w wyścigach samochodów GT oraz Rebecca Jackson – Brytyjka, ścigająca się za kierownicą Porsche.

Na czym polega akcja? 26 października na torze Moscow Raceway, Rebecca i Natalia stoczyły pojedynek w jeździe na czas. Następnie wyruszyły w podróż po Europie. Ich celem jest odwiedzenie znanych torów wyścigowych, szczególnie tych, na których niegdyś odbywały się wyścigi Formuły 1. Dziewczyny odwiedzą tor Masaryka w Czechach, austriacki Österreichring, a także nieużywany od wielu lat odcinek oryginalnego toru Spa-Francorchamps. Na szczęście na liście przystanków kampanii „Track to Track” znalazł się także polski tor Poznań.

Przed sportowymi emocjami, które miał zapewnić wyścig Rebecci i Natalii w samochodzie Lotus Exige S z silnikiem V6 o mocy 345 KM, przedstawiciele firmy DENSO zaprezentowali nowość, która stała się przyczyną całego zamieszania. Świeca zapłonowa Iridium TT charakteryzuje się najwyższą na rynku zawartością irydu.

Nowość DENSO – Iridium TT

Nowy produkt DENSO posiada elektrodę środkową o najmniejszej na świecie średnicy wynoszącej 0,4 mm i elektrodę masową z wspawanym walcem platynowym o średnicy 0,7 mm. Co dają te parametry?

– „Świeca zapłonowa Iridium TT opiera się na technologii SIP (Super Ignition Plug). Zastosowane w niej rozwiązania umożliwiają szybszy i lepszy zapłon, a także mniejsze zużycie paliwa podczas spalania. To wszystko sprawia, że zwiększają się osiągi i wydajność pojazdu. Z kolei elektroda masowa z wspawanym walcem platynowym zapewnia świecom Iridium TT dłuższą żywotność, niż innych świec zapłonowych dostępnych na rynku. Pięć lat temu świece zapłonowe wykorzystujące tę technologię były dostępne tylko w nowych, luksusowych samochodach – wprowadzając do oferty świece Iridium TT, DENSO udostępnia tę technologię dla wszystkich.” – powiedział Hedy Borreman, DENSO Aftermarket Marketing Manager.

Świece Iridium TT mają wykazywać się żywotnością sięgającą nawet 120 000 km. Wyższa zapłonność prowadzi do bardziej równomiernego spalania, co powoduje mniejsze zużycie paliwa i zredukowaną emisję CO, CO2 i HC. Szybsze rozprzestrzenianie się iskry uzyskane dzięki elektrodom igłowym przekłada się na większą ilość paliwa, która ulega całkowitemu spaleniu. Wpływa to na poprawę mocy silnika i umożliwia uzyskanie takiej samej mocy wyjściowej przy mniejszym spalaniu, dzięki czemu mniej paliwa marnuje się w spalinach.

Oferta świec Iridium TT jest dostępna dla zdecydowanej większości najlepiej sprzedających się samochodów w Europie.

Atrakcje na torze

Na przestrzeni lat firma DENSO angażowała się we wszystkie dyscypliny sportów motorowych, począwszy od Formuły 1, a skończywszy na Rajdowych Mistrzostwach Świata. Obecnie jest kluczowym sponsorem zespołu Toyoty w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (WEC). Aby podkreślić dużą rolę motosportu w działaniach firmy, zorganizowano kampanię „Track to Track”. Jednym z jej głównych bohaterów jest Lotus Exige S Coupe z doładowanym silnikiem V6 o mocy 345 KM. Lotusy słyną z bardzo niskiej masy własnej i świetnego wyważenia. Prezentowany w Poznaniu pojazd jest w stanie rozpędzić się do 274 km/h. Na torze Poznań, Rebecca Jackson oraz Natalia Freidina sprawdziły możliwości maszyny, rywalizując o jak najlepszy czas jednego okrążenia. Tym razem górą była Rebecca. Panie powtarzają zmagania na odwiedzanych w ramach akcji torach. Celem liczącej ponad 3 000 km podróży DENSO jest tor Brands Hatch w Wielkiej Brytanii.

Podczas eventu DENSO, na torze w Poznaniu spotkać można było także inne szybkie pojazdy oraz wybitnych kierowców z teamu Foltyn Motorsport. Do dyspozycji zaproszonych gości DENSO oddało m.in. Ferrari 360, Porsche 911 Turbo S, Audi R8 i Lotusa Elise. Profesjonalni instruktorzy zdradzali tajniki sportowej jazdy i zachęcali do przejażdżki rajdowym Peugeotem 208 R2. Na miłośników klasycznej motoryzacji czekał Lotus Seven, a właściwie jego dokładna, współczesna replika.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kampanii „Track to Track”, wejdź na: www.densotrack2track.com

Zobacz także profile firmy DENSO w social media:

  • Twitter: @DensoPartsEU www.twitter.com/DENSOPartsEU
  • Instagram: @DensoPartsEU www.instagram.com/DENSOPartsEU
  • YouTube: www.youtube.com/DENSOAftermarketEurope

Dowiedz się więcej

Dobór świec zapłonowych – porada DENSO
Dobór świec zapłonowych – porada DENSO

Czasookresy wymiany świec zapłonowych zależą od technologii i materiałów użytych do produkcji świec. Przede wszystkim chodzi o odporność wykorzystanego materiału na korozję elektryczną i temperaturową. Przebieg świec niklowych DENSO w silniku napędzanym benzyną szacuje się na 30 000 km, świec platynowych standard na ok. 70 000 km, a Double Platinum (podwójna platyna) powyżej 80 000 […]

Rozbudowane centrum inżynieryjne  DENSO
Rozbudowane centrum inżynieryjne DENSO

DENSO rozbudowało centrum inżynieryjne w Aachen w Niemczech. Odpowiada ono za obsługę europejskich klientów DENSO w zakresie układu napędowego, elektroniki i systemów elektrycznych. DENSO Automotive Deutschland GmbH – spółka zależna korporacji DENSO – rozbudowało centrum inżynieryjne w Aachen w Niemczech (Aachen Engineering Centre, AEC). Uroczyste otwarcie nowego obiektu odbyło się 2 czerwca. W ceremonii otwarcia […]

Nowość na rynku – świece zapłonowe DENSO IRIDIUM TT
Nowość na rynku – świece zapłonowe DENSO IRIDIUM TT

DENSO wprowadziło na rynek nowy produkt. Świece zapłonowe Iridium TT zapewniają lepsze osiągi i są bardziej wytrzymałe niż standardowe świece irydowe, a ich żywotność – do 120.000 km – jest trzy razy dłuższa, niż zwykłych świec niklowych. Świece Iridium TT stanowią rozszerzenie istniejącej linii produktów DENSO – niklowych świec TT, które zostały wprowadzone na rynek […]

DENSO wprowadza nowe sondy lambda
DENSO wprowadza nowe sondy lambda

Firma rozszerzyła ofertę sond lambda dostępnych na rynku wtórnym o 30 nowych referencji. To największe rozszerzenie programu od 2008 roku. Większość nowych sond lambda to czujniki typu A/F – warto przyjrzeć się dokładniej tej wiodącej technologii DENSO. Trzydzieści nowych referencji ma 155 zastosowań i zastępuje 60 numerów OE. Po rozszerzeniu program sond lambda DENSO składa się z […]

Nowe referencje w dziale Termika DENSO
Nowe referencje w dziale Termika DENSO

Program części DENSO do układów termicznych został poszerzony o 84 nowe referencje. Jest to 39 skraplaczy, 3 dmuchawy kabinowe, 10 wentylatorów chłodnic, 13 intercoolerów i 19 chłodnic. Nowe numery katalogowe są już dostępne dla klientów rynku wtórnego. Nowe referencje mają szeroki zakres zastosowań, m.in. w pojazdach marek Audi, Chevrolet, Fiat, Ford, Opel, Peugeot, Renault i […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Jutuber, 3 listopada 2015, 14:23 0 0

Konkret! Sam bym się pohuśtał takim potworem...

Odpowiedz

Pavo, 4 listopada 2015, 14:55 0 0

Jeden z powodów, dla którego warto zostać dziennikarzem motoryzacyjnym. :D

Dlaczego takie rzeczy nie są dostępne dla normalnego śmiertelnika? :)

Odpowiedz