Delphi Corp. (NYSE: DPH) sprzedała – z wyłączeniem dwóch jednostek w USA – za kwotę 202,5 miliona USD dział produkcji akumulatorów. Nabywcą jest firma Johnson Controls Inc. z siedzibą w Milwaukee.
Sprzedaż obejmuje zakłady produkujące akumulatory ołowiowe, rozruchowe i oświetleniowe oraz udziały w joint ventures. Transakcja uwzględnia także narzędzia, zapasy, urządzenia oraz nazwy handlowe i własności intelektualne związane z produkcją akumulatorów. Ponadto do JCI przejdzie około 2700 pracowników. Całkowita wartość sprzedaży działu wynosi rocznie około 600 milionów USD.
Przed sprzedażą dział zajmował się wytwarzaniem akumulatorów ołowiowych do pierwszego montażu oraz sprzedażą akumulatorów na rynek części zamiennych.
Koncern Delphi produkował akumulatory w dwóch zakładach w U.S.A (Fitzgerald, Ga. i Nowy Brunszwik, N.J.) oraz w Sarreguemines (Francja), Piracicaba (Brazylia), Tlaxcala (Meksyk), a także w joint ventures w Szanghaju (Chiny), Kumi (Korea) i Dammam (Arabia Saudyjska).
Z dniem 30 czerwca 2005 udziały Delphi w zakładach produkujących akumulatory zostały przeniesione na JCI, za wyjątkiem fabryk amerykańskich. Zakłada się, iż transakcja będzie składała się z dwóch etapów. W pierwszym JCI przejął odpowiedzialność za zakłady produkcyjne Delphi we Francji, Brazylii i Meksyku oraz za joint ventures w Korei, Chinach i Arabii Saudyjskiej. Następnie JCI przejął odpowiedzialność za akumulatory dostarczane producentom pojazdów w USA. Firma Delphi zawarła z JCI umowę produkcyjną, na mocy której stała się poddostawcą JCI i w okresie przejściowym dostarcza jej akumulatory ze swoich dwóch zakładów w USA. Oczekuje się, że w następnym etapie JCI – po porozumieniu Delphi ze swoimi związkami – zakupi zakłady w New Brunswick, N.J. W zależności od umowy handlowej pomiędzy Delphi a klientem, jak również po zakończeniu rozmów ze związkiem zawodowym UAW, zakład w Fitzgerald pozostanie w Delphi oraz zmieni profil produkcji pod koniec okresu przejściowego.
Jednostki Delphi produkujące akumulatory zatrudniają na całym świecie około 3 470 pracowników, zarówno fizycznych, jak i umysłowych.
– Sprzedaż tego działu, to kolejny krok w procesie zmian naszego zakresu produkcji i restrukturyzacji koncernu – powiedział Guy C. Hachey, prezes działu Delphi Energy & Chassis. – Będziemy podążać w takim kierunku, aby nasza oferta produktowa opierała się na nowoczesnych wyrobach o dużych perspektywach rozwoju, które wyróżnią nas na rynku.
Decyzja Delphi o sprzedaży działu produkcji akumulatorów jest wynikiem dogłębnej analizy produktów koncernu, która wykazała, że produkt ten znajduje się poza strategicznymi zainteresowaniami koncernu.
Delphi nadal będzie stosowała strategię rozwoju we wszystkich sektorach swojej działalności: w sektorze motoryzacyjnym, poza nim oraz na niezależnym rynku części zamiennych.
Komentarze