Wszystkie oleje Castrol EDGE z dodatkiem tytanu

9 września 2015, 15:56

Do wprowadzonych w ubiegłym roku olejów silnikowych Castrol EDGE wzmocnionych technologią Titanium FST we wrześniu dołączyły produkty o lepkości 5W-30. Obecnie wszystkie oleje Castrol EDGE są wzmocnione tytanem.

Równolegle do sprzedaży trafiły dwa typy nowego oleju Castrol EDGE Titanium FST – 5W-30 LL przeznaczony do silników grupy VW i 5W-30 C3 spełniający wymagania BMW. To wynik różnic, jakie pojawiły się w najnowszych wymaganiach norm VW 504.00/507.00 i BMW Longlife-04.

Olej o lepkości 5W-30 to ostatni produkt z gamy Castrol EDGE, który został wzbogacony o metaloorganiczne polimery tytanu. Technologia FST zmienia fizyczne właściwości oleju w warunkach ekstremalnego ciśnienia – podnosi jego lepkość. Natomiast wprowadzenie polimerów tytanu zwiększa wytrzymałość filmu olejowego. Nowy pakiet dodatków zmniejsza tarcie nawet o 15%, a olej ma o 140 godzin dłuższą wytrzymałość niż podobny, ale bez dodatku polimerów tytanu. Testy wykazały, że nowy olej o 45% redukuje kontakt metal-metal w porównaniu do wiodącego oleju konkurencji. Zużycie krzywek, pierścieni tłokowych i panewek wału korbowego ograniczono o 25%.

Przeznaczony do silników grupy VW olej Castrol EDGE Titanium FST 5W-30 LL musiał spełnić wymagania uaktualnionych norm VW 504.00/507.00. Przewidują one m.in. ograniczenie zużycia paliwa na poziomie 2% oraz jeszcze skuteczniejsze zwalczanie szlamów i depozytów wysokotemperaturowych w silnikach FSI i TDI. Olej 5W-30 LL spełnia także wymagania najnowszych wersji specyfikacji ACEA C3.

Syntetyczny olej Castrol EDGE Titanium FST 5W-30 C3, dedykowany do silników BMW, zarówno benzynowych jak i Diesla z DPF, powstał w odpowiedzi na zaktualizowaną w 2014 roku normę BMW Longlife-04. Wprowadzono m.in. nowy silnik testowy – BMW N20. Zgodnie z wymogami olej przechodzi m.in. trwający 370 h test wytrzymałości, po czym sprawdzana jest jego odporność na pienienie, kontroli podlega także współpraca oleju z systemem Valvetronic.

Oba oleje zastąpią dostępny do tej pory Castrol EDGE 5W-30 FST, który do końca roku zostanie wycofany z oferty.

Dowiedz się więcej

Oleje silnikowe i ich wpływ na środowisko
Oleje silnikowe i ich wpływ na środowisko

Wciąż rozrastający się rynek motoryzacyjny niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa, a jednym z nich jest groźba znacznego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Jeżeli nawet jeden pojazd emituje relatywnie mało szkodliwych zanieczyszczeń, to po przemnożeniu ich przez liczbę wszystkich pojazdów (kilkaset milionów w samej Europie) okazuje się, że istnieje potrzeba wprowadzenia odpowiednich przepisów regulujących emisję spalin. W tym […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!