AkzoNobel przedstawia nową generację lakierów

14 października 2014, 13:38

W ośrodku szkoleniowym ATC w Pruszkowie firma AkzoNobel, właściciel marki Lesonal, zaprezentowała nową technologię WB GT i ogłosiła nawiązanie współpracy z Primakolor Car Refinishes.

Farbami AkzoNobel pokrywane są ściany domów, samochody, statki, samoloty, stadiony piłkarskie, a nawet meble popularnej szwedzkiej firmy. Firma ta opracowała nową technolgię – Lesonal WB GT, która jest adresowana do warsztatów lakierniczych. Ma za zadanie skrócenie czasu procesu lakierowania i zwiększenie jego wydajności przy zachowaniu wysokiej jakości lakieru.

– „Lesonal WB GT to produkt, który z jednej strony jest oparty na najnowszej technologii wodorozcieńczalnych żywic, z drugiej zaś, zapewnia idealne dopasowanie kolorystyczne, wynikające ze stabilności komponentów, wykorzystanych w tym systemie.” – wyjaśnia Sławomir Bugajski, Dyrektor ds. technicznych, AkzoNobel Car Refinishes Polska sp. z o.o.

Zaawansowane technologie

Lakier bazowy WB GT jest oparty na najnowszych dostępnych technologiach. Udało się przy nim uzyskać dużą stabilność koloru, która zapewnia jego powtarzalność przy każdej kolejnej naprawie. Ponadto, zredukowano czasy technologiczne, towarzyszące naprawie.

Integralną częścią technologii Lesonal GT jest UV Filler. UV Filler to podkład, w którym tradycyjne suszenie w wysokiej temperaturze zastąpiono procesem utwardzania promieniami UV. Takie rozwiązanie skraca czas naprawy, co przekłada się na możliwość wykonania większej ilości napraw. Nie ma potrzeby podnoszenia temperatury do wartości rzędu 60°C, wykorzystywania promienników podczerwieni – wystarczy zainicjować proces schnięcia, stosując fale UV.

Połączenie lakieru bazowego WB GT z UV Filler znacznie skraca operacje towarzyszące procesowi technologicznemu. W każdej lakierni wydłużający się proces to również zwiększone koszty mediów używanych przy naprawach lakierniczych, jak kabiny lakiernicze, olej opałowy, energia elektryczna oraz dodatkowe urządzenia, jak odsysacze, promienniki podczerwieni. Skrócenie czasu zmniejsza koszty wykonania naprawy i zwiększa wydajność działania serwisu lakierniczego.

Lesonal WB GT to również produkty przygotowawcze: szpachlówki, podkłady, lakiery bazowe, lakiery bezbarwne, rozcieńczalniki, uelastyczniacze i inne. W pakiecie Lesonal z pomocą przychodzą też narzędzia, takie jak wizualna dokumentacja kolorystyczna, czy spektrofotometr. Spektrofotometr to narzędzie, które pozwala zmierzyć kolor i zasugeruje, jaki wariant kolorystyczny warto wybrać. Może ono również skorygować otrzymaną recepturę koloru. W przypadku, gdy otrzymany kolor nie jest wystarczająco dopasowany do naprawianego pojazdu, poprzez kolejne pomiary i wykonywanie kolejnych natrysków, można uzyskać idealne dopasowanie dla konkretnej naprawy.

Oszczędności

Nowy lakier bazowy oraz podkład wypełniający mają kontrolowaną technikę aplikacji – w przypadku UV Filler kontroluje się ilość nakładanych warstw, gdyż produkt ten nie może stracić transparentności – nie będzie można go dosuszyć. W ten sposób ogranicza się ilość nakładanych warstw. W tej technologii nie ma potrzeby wymiany narzędzi i inwestowania w personel lakierniczy – sama technika aplikacji produktów praktycznie nie ulega zmiany.

Lakiery bazowe zbudowane są w taki sposób, że muszą mieć zachowane czasy odparowania. Gdy rozpuszczalnik zostaje odparowany zbyt szybko, struktura lakieru nie jest stabilna. Na kolorach metalicznych mogą wystąpić różne odcienie. W technologii WG BT udało się zachować stabilność struktury lakieru, przy jednoczesnym skróceniu czasu. Ponadto, dzięki dużemu nasyceniu komponentów osiągnięto ograniczenie ilości nakładanych warstw.

Wszystkie podkłady wypełniające, które są obecne na rynku, muszą być mieszane z utwardzaczami, co znaczy, że po kilkunastu minutach nie nadają się do użytku, ponieważ zmieniają stan skupienia. W przypadku Lesonal UV Filler, który jest produktem jednokomponentowym, cały naddatek, który pozostaje w pistolecie, można wykorzystać przy kolejnej naprawie, nie ograniczając się czasowo. Dzięki zastosowaniu Lesonal UV Filler czas procesu może zostać skrócony nawet o 30 minut.

Primakolor dystrybutorem nowego asortymentu Lesonal

Primakolor Car Refinishes Sp. z o.o stała się wyłącznym partnerem handlowym AkzoNobel, w zakresie marketingu i sprzedaży nowego asortymentu Lesonal w Polsce. Primakolor specjalizuje się w segmencie lakierów do napraw samochodowych i będzie sprzedawać tylko markę Lesonal, przejmując istniejącą sprzedaż wyrobów marki Lesonal w Polsce.

W oparciu o firmę Primakolor będzie budowana struktura dystrybucji, która będzie obejmowała teren całej Polski. Zespół handlowców i techników Primakolor skoncentruje swoje działania na uzyskaniu rozwoju sprzedaży marki Lesonal w warsztatach lakierniczych segmentu premium, tworząc profesjonalną sieć dystrybucji na terenie całej Polski.

Planowane są szkolenia i pokazy technologii, które pozwolą odpowiednio stosować technologię WB GT i poprawić parametry wydajności pracy oraz procesy technologiczne w warsztacie lakierniczym.

Produkty będą dostarczane do klientów z magazynu zlokalizowanego pod Warszawą w ciągu 24 godzin od zamówienia.
 

Dowiedz się więcej

Lakiernicze nowości Inter Cars
Lakiernicze nowości Inter Cars

Od grudnia tego roku asortyment lakierniczy Inter Cars SA poszerzy się o produkty firm MoTip Dupli Polska sp. z o. o. i Uvex Safety Polska. MoTip Dupli Oferta MoTip Dupli obejmuje środki takie jak: lakiery akrylowe, sztyfty zaprawkowe do drobnych napraw renowacyjnych, lakiery ogólnego stosowania, podkłady w aerozolach oraz cynki. Portfolio uzupełniają lakiery specjalistyczne, środki […]

Finał konkursu Top Gun Junior
Finał konkursu Top Gun Junior

Top Gun Junior to konkurs, który jest zwieńczeniem kilkuletniego projektu współpracy AkzoNobel ze szkołami zawodowymi pod hasłem: „Dobry start – chwyć kolory jutra”. Ma na celu popularyzację zawodu lakiernika samochodowego oraz zwiększenie poziomu fachowej wiedzy lakierniczej i umiejętności praktycznych uczniów. Projekt realizowany jest w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). AkzoNobel już od lat aktywnie działa […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!