LUMAG zawsze o krok do przodu

28 maja 2014, 22:56

Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach na rynku części motoryzacyjnych narzuciły producentom bardzo wysokie standardy. Jakość, gwarancje, surowe parametry ekologiczne, a przy tym racjonalne ceny – tego właśnie oczekują odbiorcy. Przetrwać w takich warunkach będą w stanie tylko ci dostawcy części zamiennych, którzy już od wielu lat planowali perspektywiczne inwestycje idące w kierunku zrównoważonej, globalnej oferty.

Tego, że tylko taka postawa daje dziś dobrą pozycję na rynku, najlepiej dowodzi przykład otwartej niedawno w Wielkopolsce, w miejscowości Budzyń, nowej fabryki materiałów ciernych spółki LUMAG, działającej już 26 lat w branży. To właśnie tam produkowane są klocki i okładziny hamulcowe pod markami LUMAG i BRECK.

Fabryka LUMAG najnowocześniejsza w Europie Środkowej

Od kilku miesięcy klocki hamulcowe LUMAG oraz BRECK powstają w odpowiedzialnym społecznie oraz ekologicznie zakładzie uznawanym przez ekspertów za najnowocześniejszy obecnie tego typu obiekt w Europie Środkowej.

Moc produkcyjna fabryki, której powierzchnia wynosi 19 000 m2, obliczona jest na zwielokrotnienie wydajności wiodącego dziś polskiego producenta, a poprzez to na znacznie szersze zaistnienie marek LUMAG i BRECK na rynkach światowych. Obecnie już 80% wytwarzanych produktów trafia na rynki zagraniczne, w tym w 60%-tach są to kraje Europy Zachodniej, z przewagą rynku niemieckiego. Pamiętać przy tym należy, że dzięki optymalizacji procesów produkcyjnych oraz daleko idącemu zaawansowaniu technologicznemu, zakład utrzymuje nie tylko wysokie standardy wykonawcze, ale również powszechnie oczekiwany przez wiodących odbiorców poziom cenowy.

Prezes zarządu, główny udziałowiec i założyciel firmy LUMAG Marek Żak–  Siłą spółki LUMAG jest wieloletni plan systematycznego i konsekwentnego inwestowania w nową technologię produkcyjną. Jesienią 2013 r. zakończyliśmy w pełni I etap inwestycji typu greenfield w wys. 70 mln PLN (17 mln EUR). Obejmował on wybudowanie od zera najnowocześniejszego w tej części Europy zakładu produkcyjnego, wraz z przyległym biurowcem, wyposażonego w najbardziej zaawansowane w tej chwili rozwiązania technologiczne w zakresie produkcji materiałów ciernych. – mówi prezes zarządu, główny udziałowiec i założyciel firmy Marek Żak – Obecnie jesteśmy w fazie wdrażania II etapu inwestycyjnego mającego na celu zwielokrotnienie możliwości produkcyjnych naszej fabryki poprzez zakup kilku linii technologicznych oraz dynamiczny rozwój własnego centrum badawczego. Druga fala inwestycji, która pochłonie 35 mln PLN (8,5 mln EUR) okazała się konieczna w celu sprostania obecnemu nadpopytowi na nasze produkty ze strony zarówno stałych, jak i nowych klientów.

Standardy rynku pierwszego wyposażenia spełnione przez fabrykę LUMAG


Linia technologiczna automatycznej mieszalni w nowej fabryce LUMAG

 

W nowej fabryce wszystko jest o krok do przodu w stosunku do norm i oczekiwań. Od konstrukcji i projektu samego budynku poprzez w pełni zautomatyzowane linie technologiczne, reprezentujące najwyższe standardy jakościowe i wydajnościowe, jakie są obecnie stosowane w branży materiałów ciernych. Realizuje się tutaj wszystkie procesy wytwarzania klocków hamulcowych począwszy od produkcji mieszanki ciernej, a skończywszy na pakowaniu wyrobów gotowych, po wdrożenie wymaganych w branży automotive systemów jakości i funkcjonowania oraz konsekwentnie stosowaną filozofię „Lean Manufacturing” – minimalizującą ryzyko strat, błędów, przestojów,  a maksymalizującą wydajność. Taka właśnie fabryka spełnia oczekiwania i standardy stawiane przed LUMAG przez rynek pierwszego wyposażenia. Niekwestionowanym logistycznym atutem fabryki jest jej lokalizacja na styku szlaków komunikacyjnych biegnących do Europy Zachodniej.

Również jakość powstającego tu produktu określona jest jasno przez wymogi światowego rynku. Zasada jest prosta: klocki LUMAG czy BRECK mają sprawdzić się na dowolnej drodze na naszym globie, w dowolnym pojeździe i dowolnej sytuacji drogowej. W przypadku tej kategorii produktu jest to jedyne możliwe rozumienie pojęcia jakości globalnej. Nad tym właśnie aspektem czuwa pracujący wyłącznie na potrzeby tej wytwórni sztab badawczy pod kierunkiem dra Tomasza Orłowskiego. Działania tego zespołu obejmują z jednej strony zabezpieczanie ugruntowanej pozycji we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, z drugiej zaś pełną kontrolę nad aktualnie powstającym produktem. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że fabryka jest ukoronowaniem tejże starannie wypracowanej w laboratoriach pozycji dobrego, wiarygodnego producenta.

LUMAG oferuje swą wysoką jakość zarówno klientom OE,  jak i aftermarketowym, działając w oparciu o funkcjonujące w firmie od kliku lat normy ISO/TS 16949. Pozycja lidera w tej części Europy zobowiązuje do tego. Firma całkowicie przejmuje odpowiedzialność za swój produkt, który testuje nie tylko w swym centrum badawczym znajdującym się na miejscu, ale również w innych ośrodkach badawczo – rozwojowych i torach badawczych między innymi w Polsce, Niemczech, Austrii i Hiszpanii.

Fabryka, gdzie wytwarzane są klocki LUMAG i BRECK, działa z poszanowaniem równowagi pomiędzy jakościowymi i cenowymi oczekiwaniami Klientów oraz Kierowców, a potrzebami środowiska – zarówno tego, w którym powstają, jak i tego, w którym przyjdzie im pracować. Projektując fabrykę pomyślano o wielu proekologicznych rozwiązaniach, które jednocześnie przynoszą firmie wymierne korzyści w postaci zmniejszonego zużycia energii oraz gazu. Inteligentnie sterowane falowniki regulują pobór energii przez określone linie technologiczne oraz elementy infrastruktury w zależności od stopnia ich wykorzystania. Natomiast systemy recyrkulacji powietrza oraz ogrzewania opartego na promiennikach podczerwieni pozwalają na tańsze i efektywniejsze ogrzewania dużych powierzchni, koncentrując ciepło w miejscach, które tego wymagają. Zadbano również o to, aby zredukować do minimum poziom hałasu emitowany do środowiska zewnętrznego poprzez instalację 3 stacji filtrów Scheuch, reprezentujących obecnie najwyższy stan techniki w tym zakresie. Ważnym aspektem działania fabryki jest również pełne poszanowanie interesów lokalnej społeczności.

Stacje odpylania i wentylacji

 

Wysoka jakość produktu, społeczna odpowiedzialność biznesu i nieustanne dążenie do jak najpełniejszej neutralności ekologicznej są czynnikami składającymi się na codzienność zakładu pracującego, by dać Kierowcom pewność, bezpieczeństwo i satysfakcję użytkowania produktu sygnowanego markami LUMAG i BRECK.

Opublikowane przez: Redakcja
Artykuł sponsorowany LUMAG

Dowiedz się więcej

Odwiedź z nami nowoczesną fabrykę LUMAG – konkurs
Odwiedź z nami nowoczesną fabrykę LUMAG – konkurs

Trwa kampania “Montuję polskie części”. Jeden z jej uczestników – Lumag – polski producent części układu hamulcowego, zorganizuje wizytę w swojej nowej fabryce. Mechanicy, którzy zwyciężą w konkursie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia fabryki, na co dzień zamkniętej dla zwiedzających. Zobacz z nami fabrykę Lumag Nowy zakład produkcyjny Lumag jest zlokalizowany w Budzyniu, niedaleko Poznania. […]

Wizyta w fabryce LUMAG – relacja
Wizyta w fabryce LUMAG – relacja

Polski producent klocków hamulcowych i okładzin ciernych, LUMAG, zaprosił dziennikarzy oraz mechaników do zwiedzenia swojej niedawno wybudowanej fabryki. Jest to najnowocześniejszy zakład produkcyjny tego typu w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie było związane z trwającą kampanią “Montuję polskie części”. Rdzennie polski przemysł motoryzacyjny wciąż istnieje! W dzisiejszych czasach trudno uwierzyć komuś na słowo. Gdy przedstawiciele firmy […]

Kryteria decydujące o wyborze marki klocków hamulcowych
Kryteria decydujące o wyborze marki klocków hamulcowych

Części typowo eksploatacyjne traktowane są przez rynek aftermarketowy w sposób szczególny. Biorąc pod uwagę liczbę jeżdżących po naszych drogach samochodów trudno się temu dziwić. Każdy zmotoryzowany uczestnik ruchu drogowego zmuszony jest do przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych, co przeważnie pociąga za sobą konieczność wymiany niektórych części na nowe. Mając to na względzie wszyscy dostawcy dążą do […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!