4 kwietnia 1939 roku w Dębicy uroczyście otwarto Fabrykę Gum Jezdnych. 75 lat później odsłonięto pomnik w hołdzie twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego i wspomnianej fabryki, ufundowany przez Firmę Oponiarską Dębica S.A. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Gospodarki, Urzędów Wojewódzkich oraz Marszałkowskich, jak również administracji samorządowej.
Był 1937 rok. W obliczu zbrojeń w Europie, polski rząd podejmuje decyzję o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. W południowo-centralnych rejonach kraju miało powstać zaplecze przemysłowe, które zapewniłoby Polsce zwiększenie potencjału ekonomicznego i zbrojeniowego, a także pomogło zmniejszyć bezrobocie, które było efektem wielkiego kryzysu.
Wybór miejsca nie był przypadkowy. COP powstał w tzw. „trójkącie bezpieczeństwa”, czyli na terenie Rzeczpospolitej, który znajdował się poza zasięgiem lotnictwa niemieckiego i sowieckiego, dodatkowo zaś osłonięty był od południa górami. Charakteryzował się również sporym przeludnieniem agrarnym i bezrobociem, a także sporym areałem nieużytków. Rozwój przemysłu ciężkiego miał rozwiązać ten problem.
Na terenie COP błyskawicznie powstają kolejne zakłady, elektrownie i huty. Jednym z jego elementów od początku miała być filia poznańskiego Stomilu, której zadaniem była produkcja ogumienia dla wojska. Na lokalizację fabryki wskazano Dębicę.
Gdy otwierano Fabrykę Gum Jezdnych, nikt nie przypuszczał, że na nieużytkach rolnych wyrośnie jedna z największych potęg oponiarskich na świecie i zarazem jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych koncernu Goodyear. Wówczas nie udało się rozwinąć skrzydeł. Przyszła wojna, która pokrzyżowała plany. Jednak wkrótce po wojnie zakład się podniósł. Przetrwał plan sześcioletni, „małą stabilizację”, czasy Edwarda Gierka, stan wojenny i trudne lata 80.
W 1996 roku The Goodyear Tire & Rubber Company nabył większościowy pakiet akcji Dębicy, za który zapłacił ponad 132 mln zł, czyli 55 mln USD i zobowiązał się do zainwestowania w polską firmę 100 mln USD w ciągu 10 lat. W ciągu pierwszych trzech lat – do końca 1998 roku, Goodyear zainwestował w Dębicy 73 mln USD, a do końca 2005 roku 170 mln USD.
– „Firma Oponiarska Dębica S.A. to dziś jeden z największych zakładów tego typu na świecie. W barwach Goodyeara trzeci, a w Europie pierwszy. Daje zatrudnienie niemal 3 tysiącom osób. Co roku do budżetu odprowadza miliony złotych podatków, przynosi zysk i jest jednym z największych polskich eksporterów. To tutaj produkowane są najnowocześniejsze opony HP i UHP marek Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica, które wysyłamy na cały świat” – powiedział Jacek Pryczek, Prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.
Ostatnia inwestycja, którą właśnie ukończono, została wdrożona w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, a jej koszt wyniósł około 205 mln złotych. Dzięki niej Firma Oponiarska Dębica S.A. spełnia wymogi techniczne i prawne, określone w dyrektywie Unii Europejskiej w zakresie etykietowania opon.
Inwestycje pozwoliły rozszerzyć produkcję opon o najwyższych parametrach technicznych High Performance i Ultra High Performance, przeznaczonych do samochodów osobowych osiągających wysokie prędkości oraz opon ograniczających zużycie paliwa i emisję hałasu. W Dębicy wytwarzane są opony o jednych z najwyższych parametrów określonych przez Unię Europejską – m.in. Goodyear EfficientGrip Performance, czy Dunlop Sport BluResponse z kategoriami BA na etykiecie, ale także opony przeznaczone na oryginalne wyposażenie dla takich marek aut, jak: Ford, Opel, Peugeot, Renault, czy Volkswagen.
Komentarze