DOTZ po raz kolejny został sponsorem Driftingowych Mistrzostw Polski. W 2013 r. odbędzie się 6 rund DMP w różnych miastach w całej Polsce. Pierwsza runda odbędzie się już w dniach 20-21 kwietnia.
Imprezy odbędą się w następujących terminach i miejscach:
- I Runda: 20 – 21 kwietnia – Poznań, tor wyścigowy „Poznań”
- II Runda: 17-18 maja – Kielce, tor wyścigowy „Kielce” w Miedzianej Górze
- III Runda: 22 – 23 czerwca – Płock, Orlen Arena
- IV Runda: 20 – 21 lipca – Szczyrk, trasa RSMP
- V Runda: 17 – 18 sierpnia – Załuż/Sanok, trasa GSMP
-
VI Runda: 28-29 września – Poznań, tor wyścigowy „Poznań”
Obecnie drifting jest najbardziej widowiskowym, a przez to najdynamiczniej rozwijającym się sportem motorowym na świecie. Fenomen driftingu polega na tym, że łączy on w sobie cechy najbardziej lubiane i pożądane przez kibiców innych dyscyplin sportów motorowych, a przy tym zawody nawet najwyższej rangi można zorganizować w centrach miast, nie potrzeba do tego specjalnych obiektów.
Kwintesencją driftingu są finałowe pojedynki zawodników rozgrywane w parach, co z kolei jest unikatową cechą sportów walki, bardzo rzadko spotykaną w sportach motorowych, dlatego też wciąż rośnie rzesza fanów driftingu.
Zawodnicy startują dwójkami i zwycięzca natychmiast wyłaniany jest po przejeździe. Przy prędkości przekraczającej często 160 km/h kierowca musi wprowadzić auto w poślizg, a następnie tak nim kierować, aby zaliczyć odpowiednio punkty kontrolne. Przejechanie w odległości większej niż 1 metr od punktu kontrolnego tzw. clipping point skutkuje utratą punktów. Wygrywa ten, który pokonuje zakręty w kontrolowanym poślizgu najlepiej technicznie.
Każdy drifter ma swój zespół mechaników, który czuwa nad bezpieczeństwem i naprawą usterek po przejechanym wyścigu. Wykonuje też niezbędne czynności typu zmiana opon, które zużywają się już nawet po ośmiu przejazdach.
Pierwsze zawody driftingowe w Polsce zorganizowano w 2004 roku na torze Poznań. Od 2006 co roku Polska Federacja Driftingu organizuje cały cykl zawodów rozgrywanych na różnych obiektach rozsianych po całej Polsce.
Komentarze