Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
31.05 Napęd typu Haldex – historia i działanie 29.05 Wymieniasz rozrząd? Odbierz nagrodę! 29.05 Nowość w ofercie Ferodo 29.05 Słaba rentowność, azjatycka konkurencja – czy europejska motoryzacja stoi na krawędzi? 29.05 Na rynek trafiły retrofilty LED zaprojektowane z myślą o samochodach klasycznych

Prawo i przepisy

Retrofity LED – gdzie są legalne, a gdzie nie?

Retrofitów LED zgodnie z prawem nie wolno stosować w reflektorach głównych samochodów. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. W ostatnim czasie wiele mówiło się o dopuszczeniu retrofitów do legalnego stosowania na drogach niektórych krajów Europy czy Azji. Mogą one być legalne także w Polsce. Sprawdzamy szczegóły przepisów.

Baterie ze stałym elektrolitem mogą zwiększyć korzyści dla klimatu

Baterie ze stałym elektrolitem (solid state battery) mogą zmniejszyć ślad węglowy baterii do pojazdów elektrycznych o prawie dwie piąte, co jeszcze bardziej zwiększa ich przewagę nad pojazdami na paliwa kopalne – jak wynika z badania zleconego przez Transport & Environment (T&E) firmie Minviro, specjalizującej się w analizie cyklu życia surowców. Celem badania było porównanie nowej […]

Harmonogram szkoleń Marelli w sierpniu

Firma Marelli nie robi przerwy wakacyjnej w organizacji szkoleń i opublikowała właśnie terminarz spotkań w sierpniu. Wszystkie szczegóły znajdują się w poniższej tabeli.

Cyfrowa przyszłość motoryzacji według ZF

Firma ZF po raz kolejny zaprosiła dziennikarzy i swoich współpracowników z całego świata na wirtualne spotkanie związane z trwającą właśnie transformacją w obszarze mobilności. Tym razem poświęcone było ono nowej wizji rynku motoryzacyjnego oraz związanym z tym wyzwaniom dotyczącym ewolucji usług. Prezentację producenta części i oprogramowania przedstawił Philippe Colpron, dyrektor dywizji ZF Aftermarket.

Zaktualizowane MV BER (GVO) już wkrótce?

6 lipca Komisja Europejska opublikowała dokumenty, które będą stanowić nowe ramy prawne dla przepisów MVBER (rozporządzenie 461/2010 w sprawie stosowania art. 101 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do kategorii porozumień wertykalnych i praktyk uzgodnionych w sektorze pojazdów silnikowych), które mają wejść w życie 1 czerwca 2023 r. i obowiązywać do 31 maja 2028 […]

Kontrola systemu eCall podczas przeglądu na SKP – plan Ministerstwa jest nierealny

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów, który został przekazany do konsultacji społecznych. Znajduje się w nim m.in. nowy obowiązek dla stacji kontroli pojazdów, polegający na kontroli poprawności działania systemu eCall. Wprowadzenie tego zapisu w życie wydaje się jednak wysoce nieprawdopodobne.

Dostęp do danych pojazdu nieco bliżej?

Nowe ramy prawne w obszarze dostępu do danych to szansa na rozwój europejskiego ekosystemu mobilnych usług w motoryzacji. Diabeł tkwi jednak w szczegółach i to szczegóły zadecydują o niezachwianej konkurencyjności w branży motoryzacyjnej  – informuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Fiat i Chrysler pozwani za szyfrowanie interfejsu OBD

Firmy Carglass® i ATU (niemiecka sieć niezależnych serwisów samochodowych) pozywają Grupę Fiat Chrysler do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Powodem jest wprowadzenie w samochodach tych marek szyfrowania interfejsu OBD.

Zakaz aut spalinowych od 2035 r. – znamy stanowisko polskiego rządu

Rzecznik rządu, Piotr Müller, ogłosił w publicznej telewizji stanowisko, jakie zajmie Polska podczas rozmów dotyczących wdrożenia w życie przepisów zakazujących produkcji pojazdów spalinowych w krajach Unii Europejskiej od 2035 r.

Otwarty list do rządów UE w sprawie standardów emisji CO2

Śmierć silników spalinowych w samochodach, głosami Parlamentu Europejskiego została zaplanowana na 2035 r. Czy to ostateczna data? Niekoniecznie, gdyż przed nami decyzja Rady Unii Europejskiej i trialog ws. redukcji CO2 z pojazdów osobowych i dostawczych w Komisji Europejskiej. Organizacje CLEPA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych – którego jedynym polskim członkiem jest SDCM) i CECRA (Europejskie […]

Regulacje MV BER/GVO, sprawozdania środowiskowe w warsztacie, dostęp do danych, telematyka, zmiany w badaniach technicznych pojazdów – to tylko kilka przykładowych terminów, które powinny być znane każdej osobie związanej z branżą warsztatową. Kategoria “Prawo i przepisy” pozwoli Ci być na bieżąco ze zmianami w branży warsztatowej. 

Śledź zmiany przepisów dotyczących prowadzenia warsztatu samochodowego, zatrudniania pracowników, zmian w badaniach technicznych pojazdów lub ustaw dotyczących ich dopuszczenia do ruchu. Oszczędź swój czas i korzystaj z jednego, sprawdzonego źródła informacji, jakim jest portal MotoFocus.pl. 

Publikowane przez nas treści tworzone są przez doświadczonych dziennikarzy motoryzacyjnych. W naszych materiałach często pojawiają się komentarze specjalistów w tematyce prawa motoryzacyjnego.