Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
12:35 Przemysł i rynek motoryzacyjny w Polsce – podsumowanie roku [FILM] 02.12 Konkurs Delphi: wyniki 02.12 Jak pozyskać młode talenty w branży lakierniczej? 02.12 Szkolenia Marelli: grudzień 2024 02.12 Jakie perspektywy mają europejscy producenci części? Nie wygląda to dobrze.

Prawo i przepisy

Cisza to nieoczekiwane źródło zagrożenia. Samochodowe generatory dźwięku.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił ogromny postęp w rozwoju samochodów elektrycznych pod wpływem czynników zarówno technicznych, jak i politycznych. Nowa (choć nie aż tak bardzo) technologia z pewnością wpasowała się w rynek i w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może go zupełnie zdominować. Istnieją jednak problemy, z których część wymaga pilnego rozwiązania w przypadku pojazdów […]

Branża moto wymaga wsparcia UE ws. polityki klimatycznej

Ponieważ ten pełen wyzwań rok dobiega końca, jest to dobry moment, aby podsumować bieżące postępy w zakresie transformacji w stronę zielonej mobilności. UE pozostało już tylko kilka formalnych kroków do sfinalizowania przepisów w zakresie polityki klimatycznej wobec samochodów osobowych i dostawczych. Mając cel 100% redukcji emisji do 2035 r., elektryfikacja układu napędowego jest głównym rozwiązaniem, […]

Najważniejsze zadania FIGIEFA – wnioski z Kongresu

Ostatnie miesiące i kryzys wywołany wojną w Ukrainie w znaczący sposób wpłynęły na sposób patrzenia na dotychczasowy ład i porządek europejski. Oprócz ogromnego znaczenia humanitarnego, rosyjska agresja ma także niebywale duży wpływ na ogólnoświatową gospodarkę. Ważną gałęzią jest w tym wszystkim przemysł motoryzacyjny, który w dotkliwy sposób musiał się mierzyć z problemami technicznymi wynikającymi z […]

Marelli – szkolenia w styczniu i lutym

Znany jest już harmonogram szkoleń Marelli w styczniu i lutym. Wszystkich zainteresowanych udziałem w kursach zachęcamy do zapoznania się z poniższą tabelą.

Data Act może poprawić konkurencyjność w branży motoryzacyjnej

Dane to złoto XXI wieku. Nic więc dziwnego, że Europa chce uwolnić potencjał rozwoju swojej gospodarki przy ich wykorzystaniu. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania (Data Act) ma stworzyć ramy prawne w tym zakresie i być horyzontalnym aktem odnoszącym się do wielu branż, także […]

Kto wygrał, a kto przegrał batalię o Euro7?

Nowa norma emisji spalin Euro7 zostanie wprowadzona w 2025 roku (dla aut osobowych). Od długiego czasu trwała walka o jej złagodzenie. Na froncie ścierały się argumenty skrajnych środowisk ekologicznych (np. z organizacji takich jak Transport & Environment) z argumentami producentów samochodów i części samochodowych. Kto wygrał? Kto przegrał? Poza kierowcami oczywiście, którzy zawsze są na […]

Jak mierzy się spalanie samochodów? WLTP, NEDC i inne cykle pomiarowe oraz odniesienie do rzeczywistości.

Niezależnie od rodzaju układu napędowego, odwiecznym pytaniem przy kupnie samochodu są jego zasięg i zużycie paliwa (lub energii). Aby rozwiązać ten problem opracowano normy pomiarowe, dzięki którym można porównać zużycie samochodów osobowych. Użytkownicy samochodów mocno krytykują te normy, twierdząc, że są one oderwane od rzeczywistości.

Zbliża się termin złożenia oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych przypomina, że by korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie.

Sukcesja w warsztacie samochodowym – jak wygląda od strony prawnej?

Sukcesja w polskim systemie prawnym rozumiana jest jako następstwo prawne. Innymi słowy, z sukcesją mamy do czynienia w momencie wstąpienia przez następcę prawnego w prawa i obowiązki swojego poprzednika. Owo następstwo prawne może dotyczyć wstąpienia w ogół (we wszystkie) praw i obowiązków poprzednika – sukcesja uniwersalna lub tylko w ich oznaczoną część – sukcesja singularna.

EURO 7 – czyste pojazdy, mieszane uczucia

10 listopada Komisja Europejska opublikowała nową propozycję normy Euro 7. Po raz pierwszy norma Euro dotyczy nie tylko emisji spalin, ale odnosi się również do samochodów elektrycznych. Zainteresowane środowiska przyjęły ją różnie – możemy się spotkać tutaj ze skrajnymi opiniami na jej temat.

Regulacje MV BER/GVO, sprawozdania środowiskowe w warsztacie, dostęp do danych, telematyka, zmiany w badaniach technicznych pojazdów – to tylko kilka przykładowych terminów, które powinny być znane każdej osobie związanej z branżą warsztatową. Kategoria “Prawo i przepisy” pozwoli Ci być na bieżąco ze zmianami w branży warsztatowej. 

Śledź zmiany przepisów dotyczących prowadzenia warsztatu samochodowego, zatrudniania pracowników, zmian w badaniach technicznych pojazdów lub ustaw dotyczących ich dopuszczenia do ruchu. Oszczędź swój czas i korzystaj z jednego, sprawdzonego źródła informacji, jakim jest portal MotoFocus.pl. 

Publikowane przez nas treści tworzone są przez doświadczonych dziennikarzy motoryzacyjnych. W naszych materiałach często pojawiają się komentarze specjalistów w tematyce prawa motoryzacyjnego.