Eco-marathon Shella w 2025 roku odbędzie się w Polsce! Na czym będzie polegała jego wyjątowość?

27 czerwca 2024, 15:01

W organizowanym od 39 lat przez Shella Eco-marathonie udział biorą studenci, których marzeniem jest konstruowanie pojazdów. 40. edycja tego wyjątkowego konkursu odbędzie się na Silesia Ringu w Polsce. Na czym polega konkurs i co należy zrobić aby wygrać?

fot. unsplash.com

40. edycja Eco-marathonu

W dniach 10-16 czerwca 2025 roku odbędzie się jubileuszowa, 40. regionalna edycja Shell Eco-marathon dla Europy i Afryki – jednego z najbardziej innowacyjnych konkursów dla młodych konstruktorów. Polska pierwszy raz w historii będzie gościła utalentowanych studentów, którzy zaprezentują swoje energooszczędne pojazdy na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim blisko Katowic. Obywający się w Polsce konkurs zapoczątkuje kolejny rozdział w historii Shell Eco-marathon, a ze względu na jubileuszową edycję, wydarzeniu będzie towarzyszyła również szczególna oprawa.

– Shell Eco-marathon to jeden z najbardziej innowacyjnych konkursów dla młodych konstruktorów. Cieszymy się, że w 2025 roku roku będziemy gościć w Polsce drużyny z całej Europy i Afryki. Polskie uczelnie wyróżniają się bardzo wysokim poziomem. Trzymamy kciuki za przyszłych liderów energetyki, którzy spotkają się na Silesia Ring, aby zaprezentować nowatorskie rozwiązania motoryzacyjne – mówi Piotr Kuberka, prezes zarządu Shell Polska.

Nowoczesny obiekt Silesia Ring w Kamieniu Śląskim ma rozbudowaną infrakstrukturę i wymagający tor, dzięki czemu zapewni niezapomniane wrażenia uczestnikom, gościom i organizatorom. Tor znajduje się w zaledwie 4,5 godziny jazdy od pięciu europejskich stolic: Berlina, Wiednia, Pragi, Bratysławy i Warszawy, co zapewnia łatwy dojazd dla uczestników i gości.

– Realizacja Shell Eco-marathon dla toru Silesia Ring jest znaczącym wyróżnieniem. Idea i założenia projektu doskonale wpisują się w misję toru, tym samym cieszymy się, że możemy być częścią tego światowego wydarzenia – mówi Bożena Słocińska-Lang, managerka obiektu Silesia Ring.

Shell Eco-marathon jest prowadzony od 1985 roku. Uczestnicy zawodów – zespoły ze szkół średnich oraz uczelni wyższych z całego świata – stają przed wyzwaniem zbudowania i przetestowania pojazdów jak najbardziej wydajnych pod względem energetycznym. Zwycięża drużyna, której pojazd może pokonać najdłuższy dystans na jak najmniejszej ilości paliwa. Tegoroczna edycja Shell Eco-marathon dla Europy i Afryki miała miejsce w Nogaro, w południowej Francji na torze Paul Armagnac i od 19 do 24 maja br. W wyścigu wzięli udział tysiące studentów z Europy i Afryki, którzy zaprezentowali swoje innowacyjne energooszczędne pojazdy. W tym roku w konkursie brały udział trzy drużyny z Polski – zespoły z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Łódzkiej oraz Politechniki Lubelskiej.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!