Planowałeś wyjazd do pracy w Skandynawii? Lepiej uważaj!

15 listopada 2022, 9:41

Polscy mechanicy i lakiernicy chętnie podejmują migrację zarobkową do krajów w regionie Morza Bałtyckiego. Kuszą ich na pewno wyższe zarobki albo zapewnienie lepszych warunków socjalnych. Przed wyjazdem jednak warto sprawdzić czy na pewno nowe miejsce pracy będzie bezpieczne…

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), organizacja międzynarodowa dialogu politycznego wspierająca praktyczną współpracę w regionie Morza Bałtyckiego i Szwedzki Urząd ds. Równości Płci rozpoczynają kampanię pod nazwą #BeforeYouGo, która jest wspólną inicjatywą informacyjną przeciwko wyzyskowi w miejscu pracy. Jej celem jest poinformowanie mieszkańców Ukrainy, Bułgarii, Polski i Rumunii o zagrożeniach i prawach, jakie mogą napotkać na szwedzkim rynku pracy.

– RPMB ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu kierunków polityki oraz rozwoju praktycznych projektów mających na celu ograniczenie handlu ludźmi w regionie Morza Bałtyckiego i poza nim. Pandemia COVID i rosyjska agresja na Ukrainę negatywnie wpłynęły na wyzwania związane z handlem ludźmi, w tym z wyzyskiem w miejscu pracy. RPMB pracuje nad tymi wyzwaniami z partnerami w całym regionie – mówi Grzegorz Poznański, Dyrektor Generalny Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Wyzysk w miejscu pracy i handel ludźmi dla celów pracy przymusowej ma miejsce w wielu sektorach, między innymi w budownictwie, hotelarstwie i gastronomii, przy zbieraniu jagód i w usługach domowych.

Kampania informacyjna #BeforeYouGo jest skierowana do osób, które zamierzają ubiegać się o pracę w Szwecji oraz w innych krajach regionu Morza Bałtyckiego. W ramach kampanii przygotowano film dostępny na YouTube, w którym osoby, które już osiedliły się w Szwecji, udzielają rad swoim rodakom, a także stronę informacyjną na portalu Szwedzkiego Urzędu ds. Równości Płci.

Kampania „Before You Go” została zainicjowana w Szwecji jako pierwszym obszarze zainteresowania, z nadzieją, że koncept kampanii zostanie rozpowszechniony w całym regionie Morza Bałtyckiego, z podobnymi filmami dostosowanymi do kontekstu poszczególnych krajów.

– Wyzysk w miejscu pracy i handel ludźmi to poważne przestępstwa, które nasilają się w czasach kryzysu. Mam nadzieję, że dzięki tej kampanii więcej osób znajdzie bezpieczną drogę do zatrudnienia, a inne państwa z regionu Morza Bałtyckiego dołączą do naszej kampanii „Before You Go” – mówi Edi Mujaj, starszy doradca w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!