Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
22.11 Niespodziewane zmiany w “koszyku inflacyjnym” części samochodowych. Z czego wynikają? 22.11 5 typowych błędów – podczas wymiany świec zapłonowych 22.11 Za nami XIX Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 22.11 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 21.11 Hankook kupuje koreańskiego producenta części samochodowych

SDCM

Przyszłe zmiany producentów części motoryzacyjnych

W połowie maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, odbyła się dziewiąta edycja największego spotkania biznesowego w Europie Centralnej. W stu sesjach tematycznych Europejskiego Kongresu Gospodarczego wzięło udział ponad 700 panelistów, a w całym trzydniowym wydarzeniu było ponad 9000 gości.

100 mln zł na staże dla rynku motoryzacyjnego. Jest jednak “ale”.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło dwa nowe konkursy, których celem jest tworzenie staży i programów rozwoju kompetencji studentów. Jeden z konkursów z założenia miał dotyczyć całego przemysłu motoryzacyjnego. Niestety nie jest tak w istocie.

Członkowie SDCM beneficjentami konkursu INNOMOTO

Prawie 240 milionów złotych na realizację innowacyjnych projektów trafi do przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej. Ogłoszono rozstrzygnięcia I konkursu INNOMOTO.

Umowa, dzięki której opłaci się certyfikować części w Polsce

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) oraz Instytut Transportu Samochodowego (ITS) podpisały porozumienie, dzięki któremu producenci i dystrybutorzy części będą mogli certyfikować swoje produkty w polskich laboratoriach.

Rozwiązujemy problemy kadrowe w motoryzacji

Studenci Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej poszukują miejsca do odbycia praktyk dyplomowych. Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych zaangażowało się w pomoc w znalezieniu im odpowiedniego miejsca do rozpoczęcia kariery zawodowej.

Segment rynku, w którym ścierają się sprzeczne interesy trzech stron

Zewnętrzne części zamienne to tylko fragment rynku motoryzacyjnego, ale dla wielu firm jest to bardzo ważny segment. Warto zauważyć, że w tym roku obchodzimy okrągłą, 10. rocznicę dużego sukcesu Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ściśle związanego z tą gałęzią rynku, a precyzyjniej mówiąc, z wprowadzeniem tak zwanej Klauzuli Napraw.

Kulisy wielkiej batalii o złącze OBD

Zarówno w prawie polskim, jak i unijnym wciąż zachodzą rozmaite zmiany. Dotyczą one oczywiście również branży motoryzacyjnej. Jak ktoś policzył, gdyby akty prawne utworzone tylko w ubiegłym roku przez polski Sejm ułożyć jeden na drugim, powstawałaby piramida o wysokości kilku metrów.

Znamy listę firm, które wystartowały po 250 milionów złotych

Komisja programu sektorowego INNOMOTO dokonała pierwszej oceny wniosków o dofinansowanie złożonych przez firmy z branży motoryzacyjnej. Wiemy już zatem, jakie innowacje planują wdrożyć przedsiębiorstwa.

SDCM – unikalna platforma porozumienia producentów i dystrybutorów

70% przepisów prawa dotyczących rynku motoryzacyjnego, a w szczególności producentów i dystrybutorów części tworzone jest nie w Polsce, ale w Brukseli. Bardzo ważne okazuje się zatem pytanie, czy nasz kraj ma w tej kwestii coś do powiedzenia, czy polski głos liczy się w Parlamencie Europejskim? Rozmawiamy na ten temat z Prezesem Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów […]

Nowe obowiązki dla warsztatów motoryzacyjnych

Trwają obecnie prace nad ustawą o systemie monitorowania przewozu towarów. Celem projektu jest walka z szarą strefą i nadużyciami podatkowymi. Cel ten jest bardzo ważny, ale niestety poprzez nieprecyzyjne zapisy projektu ustawy, może ona uderzyć również w legalnie działające firmy, w tym szczególnie w warsztaty i sklepy motoryzacyjne.

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) jest reprezentacją firm, działających na niezależnym rynku części motoryzacyjnych. Obecnie do organizacji należy ponad 160 przedsiębiorstw, tworzących ponad 330 tys. miejsc pracy. SDCM współpracuje z producentami i dystrybutorami części samochodowych, a także warsztatami naprawczymi. Przygotowuje raporty na temat kondycji rynku, reprezentuje swoje środowisko w rozmowach z organami prawodawczymi, zarówno w Polsce jak i w Europie, prowadzi różnego typu działania na rzecz rozwoju przemysłu i rynku części motoryzacyjnych. SDCM jest członkiem związanych z sektorem części motoryzacyjnych stowarzyszeń międzynarodowych CLEPA oraz FIGIEFA. Więcej informacji na temat działalności stowarzyszenia znajdziesz w tej kategorii artykułów.