Opony zimowe czy całoroczne: które wybrać?

30 października 2023, 8:33

Sezon zimowy niesie ze sobą wyzwania związane z trudnymi warunkami na drogach. Wielu kierowców planuje odpowiednich opon, by zapewnić sobie bezpieczeństwo w tych niekorzystnych warunkach. W tym artykule przyjrzymy się oponom zimowym i całorocznym, analizując ich zalety i ograniczenia.

fot. unsplash.com

Kiedy należy korzystać z opon zimowych?

Opony zimowe zostały opracowane specjalnie dla wymagających warunków zimowych. Ich istotnym atutem jest specjalna mieszanka gumy, która utrzymuje elastyczność w niskich temperaturach. To cecha, która wpływa na przyczepność i skraca drogę hamowania na śliskiej nawierzchni. Ponadto, opony zimowe posiadają bieżniki z głębokimi rowkami, które efektywnie poprawiają przyczepność na śniegu i błocie.

Niemniej opony zimowe mają swoje ograniczenia. Są optymalne tylko w okresie zimowym i w chłodniejszych temperaturach. W sezonach cieplejszych szybciej się zużywają, a także oferują znacznie słabszą przyczepność.

Kiedy można wybrać opony wielosezonowe?

Opony całoroczne stanowią kompromis, który sprawdza się przez cały rok. Dzięki nowoczesnym technologiom i specjalnym mieszankom gumy, oferują one akceptowalną przyczepność na różnych rodzajach nawierzchni i w różnych warunkach atmosferycznych. Eliminują potrzebę wymiany opon dwa razy do roku, co jest ich największą zaletą.

Pomimo tego opony całoroczne nie radzą sobie idealnie w ekstremalnych warunkach zimowych, takich jak głęboki śnieg czy gołoledź. W takich sytuacjach opony zimowe są niezastąpione. Z tego względu opony całoroczne polecane są do samochodów, które zdecydowaną większość okresu zimowego jeżdżą w mieście. Warunki drogowe w większych aglomeracjach są zazwyczaj utrzymywane pod kontrolą a ryzyko zaśnieżonych czy oblodzonych ulic jest naprawdę niskie.

Opony wielosezonowe czy zimowe?

Decyzja między oponami zimowymi a całorocznymi zależy od obszaru, stylu jazdy i indywidualnych potrzeb. W obszarach małomiejskich i wiejskich opony zimowe pozostają lepszym wyborem. W miastach, gdzie wygoda i uniwersalność mają znaczenie, a zimowa pogoda pozostaje pod kontrolą, opony całoroczne mogą być właściwym rozwiązaniem. Niezależnie od wyboru, należy pamiętać, że dbanie o opony i regularne sprawdzanie ich stanu jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa na drodze.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!