Volkswagen zapłaci 15 mld dolarów kary w USA

28 czerwca 2016, 11:13

Volkswagen zostanie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania niemal 500.000 posiadaczom samochodów napędzanych dieslem. Dodatkowe odszkodowanie zostanie wypłacone na rzecz rozwoju niskoemisyjnych silników diesla w VW, a także na rzecz funduszy ekologicznych.

Całe zamieszanie oczywiście jest wynikiem afery z fałszowaniem pomiarów spalin, które w rzeczywistości przekraczały nawet 40-krotnie dopuszczalne normy. Przeciwko Volkswagenowi wystąpili do sądu prawnicy reprezentujący klientów oraz rząd USA. Ostateczne porozumienie mówi o przeznaczeniu 10 mld dolarów na odkupienie samochodów, których normy emisji były fałszowane przez odpowiednie oprogramowanie. Pieniądze przeznaczone zostaną na rekompensaty dla klientów, które wyniosą od 5 do 10 tys. dolarów, w zależności od modelu i rocznika samochodu. Co wyjątkowo ciekawe, odszkodowania otrzymają nie tylko obecni, ale również pierwotni nabywcy samochodów produkowanych przez Volkswagena, choć ci ostatni w kwocie o połowę mniejszej.

Kierowcy będą też mieli możliwość modyfikacji aut, tak by spełniały normy ochrony środowiska. Wtedy jednak muszą się liczyć z obniżeniem mocy silników i większym zużyciem paliwa.

Ugoda obejmuje również kwotę 5 miliardów dolarów na rzecz poprawy środowiska. 2.7 mld zostanie wypłacone na rzecz cofnięcia szkodliwych czynników ekologicznych spowodowanych nadmierną emisją silników Volkswagena. Kolejne 2 mld koncern ma przeznaczyć na badania nad zieloną energią i samochodami nieemitującymi spalin.

Ugoda obejmuje 475 tysięcy Volkswagenów i Audi z silnikiem diesla sprzedanych na amerykańskim rynku. Szacuje się, że Volkswagen sprzedał na całym świecie 11 milionów pojazdów, które fałszowały wyniki pomiarów zanieczyszczeń. Amerykanie są pierwszym państwem, któremu udało się uporać z problemem nieuczciwego producenta.

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Oszukani przez VW przeprowadzili badania i zapowiadają pozew
Oszukani przez VW przeprowadzili badania i zapowiadają pozew

Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG zorganizowało konferencję prasową, podczas której pokazało wyniki własnego badania auta z silnikiem EA189 na hamowni i zadeklarowało złożenie pozwu zbiorowego. Roszczenia kierowców z Polski mogą sięgnąć nawet 10 mld zł. Dlaczego pozew? NOx – przypadłość „nowoczesnych” diesli Silna Ameryka, słaba Europa Dlaczego pozew? Blisko 400 posiadaczy samochodów […]

Kolejni producenci zamieszani w „aferę spalinową”?
Kolejni producenci zamieszani w „aferę spalinową”?

Niemiecki Federalny Urząd Transportu Samochodowego (KBA) podejrzewa, że kolejny producent samochodów wyposażał swoje pojazdy w oprogramowanie, które poprawiało wyniki emisji spalin w trakcie testów. Pojazdem, który zwrócił uwagę urzędników, jest Fiat 500X 2.0 MJ. Jak donosi niemiecki Bild am Sonntag, Fiat 500X z silnikiem Diesla zachowuje się bardzo poprawnie przez 22 minuty od uruchomienia silnika. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

fructon, 28 czerwca 2016, 20:32 0 0

Klienci europejscy dostaną w tym samym czasie wielkie G od tej firmy

Odpowiedz