Polska firma skontroluje węgierską produkcję motoryzacyjną

2 czerwca 2015, 15:35

Motoryzacja stanowi aż jedną piątą eksportu Węgier. To dziewiąty kraj w Europie, w którym Exact Systems, firma kontrolująca części samochodowe, otwiera swoją spółkę.

– „Motoryzacja od kilku lat jest oczkiem w głowie węgierskich władz. Nic dziwnego, bo za sprawą licznych inwestycji, które zostały ściągnięte nad Dunaj, w dużym stopniu przyczynia się do wzrostu PKB oraz stanowi ponad 20% wartości eksportu w tym kraju. Można powiedzieć, że pod wieloma względami węgierska branża motoryzacyjna jest podobna do naszej – działają tam zakłady czterech producentów aut i ponad 600 dostawców części, branża zatrudnia ponad 120 tys. osób, niezła geolokalizacja i koszty pracy na poziomie podobnym do naszego. Jednak, jeśli przyjrzymy się bliżej temu rynkowi, zauważymy, że Polska może więcej zaoferować” – powiedział Paweł Gos, Prezes Zarządu Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji – „Po pierwsze, zapewniamy większą stabilność polityczno-gospodarczą oraz przewidywalność ekonomiczną. Z powodzeniem działają u nas bardzo dobrze oceniane Specjalne Strefy Ekonomiczne. Po drugie, na plus działa także większy popyt wewnętrzny. Choć daleko nam jeszcze do zachodnich państw europejskich, rocznie sprzedajemy ponad 300 tys. nowych samochodów. Na Węgrzech w całym 2014 r. zostało sprzedanych niespełna 70 tys.” – dodał Gos.

Atrakcyjna baza firm produkujących samochody i części do nich skusiły Exact Systems do uruchomienia spółki na Węgrzech. Dziewiąte przedstawicielstwo w Europie rozpocznie działalność latem. Jego model działania jest taki sam jak przy wejściu na inne rynki zagraniczne. Zgodnie z ideą wzrostu organicznego, Exact Systems nie przejął żadnej węgierskiej spółki, lecz tworzy ją sam zupełnie od podstaw.
– „Chcemy w możliwie jak największym procencie przenieść dobrze działający i efektywny model polski, a firmy motoryzacyjne działające nad Dunajem zyskają doświadczonego partnera w zakresie outsourcingu kontroli jakości” – wyjaśnia Paweł Wieczorek, Dyrektor ds. Rozwoju Rynków Zagranicznych, odpowiedzialny m.in. za rynek węgierski, słowacki, czeski i rumuński.

Otwarcie nowej spółki na Węgrzech to nie początek współpracy z tamtejszymi podmiotami motoryzacyjnymi, lecz jej kontynuacja. Exact Systems w ostatnich latach realizował wiele zleceń kontroli jakości, które otrzymywał od spółek węgierskich.
– „Do tej pory usługi dla producentów z Węgier świadczyliśmy na terenie zakładów ich klientów w ośmiu krajach, w których mamy swoje przedstawicielstwa. Otrzymaliśmy jednak wiele sygnałów od naszych partnerów, że są zainteresowani kontynuacją współpracy z nami w zakresie kontroli jakości na ich lokalnym, węgierskim rynku.. Dodatkową motywacją do utworzenia firmy na Węgrzech były ostatnio podpisane umowy globalne z międzynarodowymi producentami, które jako umowy koncernowe autoryzują nas do współpracy z ich oddziałami w wielu państwach” – powiedział Paweł Wieczorek.

Węgry to dziewiąte państwo, w którym działa Exact Systems. Firma jest już obecna w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Rosji, Turcji, Rumunii i Wielkiej Brytanii. W sumie zatrudnia ponad 3,5 tys. pracowników i obsługuje 400 zakładów motoryzacyjnych w całej Europie.

Dowiedz się więcej

Pracy w branży motoryzacyjnej będzie coraz więcej
Pracy w branży motoryzacyjnej będzie coraz więcej

Aż 59% osób związanych z rynkiem Automotive spodziewa się, że produkcja w ich fabrykach w najbliższych sześciu miesiącach wzrośnie. Jest to wynik o 11% wyższy w porównaniu do poprzedniego roku i jednocześnie najlepszy, od kiedy badanie jest realizowane. Co więcej, 39% przedsiębiorstw zamierza w drugiej części tego roku zwiększyć zatrudnienie. Z trzeciej edycji „Badania opinii […]

Sprzedaż samochodów osobowych w Polsce i Europie będzie nadal wzrastać
Sprzedaż samochodów osobowych w Polsce i Europie będzie nadal wzrastać

W ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż nowych samochodów osobowych w Polsce znacznie wzrosła. W tym samym czasie w Europie notowano spadki, które jednak zakończyły się i rok 2015 został zamknięty już „nad kreską”. Analitycy przewidują, że dobra passa dealerów samochodowych będzie trwać. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że Europejczycy kupili ponad 13,7 […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!