MSW uruchomiło stronę Historia Pojazdu

, 23 czerwca 2014, 12:02

Po latach działania, CEPiK zaczyna być przydatny dla kierowców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych udostępniło stronę, na której można bezpłatnie sprawdzić informacje dotyczące pojazdu, jak ubezpieczenie OC, przegląd techniczny, czy przebieg. Strona www.historiapojazdu.gov.pl najbardziej przyda się kupującym i sprzedającym samochód.

Aby poznać dane dotyczące samochodu, trzeba znać jego numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Jeśli sprzedający nie ma do ukrycia niewygodnych faktów, powinien udostępnić te trzy informacje – mieszczą się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Dzięki aplikacji można dowiedzieć się, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, badanie techniczne (i czy wcześniejsze badania były wykonywane regularnie) oraz jaki stan licznika zarejestrowano podczas przeglądu (informacje te są zbierane od 2014 roku). Strona prezentuje też dane techniczne pojazdu: moc i pojemność silnika, rodzaj paliwa, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi i maksymalny nacisk na oś, liczbę wcześniejszych właścicieli pojazdu (dodatkowo, prezentowana jest informacja, czy była to osoba fizyczna czy firma lub organizacja). Jeśli pojazd widnieje w CEPiK jako kradziony, taka informacja zostanie umieszczona i wyróżniona czerwonym kolorem.

Wygenerowany raport można również zapisać jako plik PDF, co może potwierdzić wiarygodność podczas sprzedaży pojazdu.

Historię pojazdu można sprawdzić na www.historiapojazdu.gov.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 25 czerwca 2014, 10:05 0 0

od lat istnieją prywatne serwisy, które za drobną opłatą udostępniają historię nie tylko z Polski ale też z zagranicy. wystarczy poguglać np. historia vin

Odpowiedz

Bonio, 1 kwietnia 2016, 21:46 0 0

A co to znaczy Właściciel: firma lub organizacja? co że bank był posiadaczem? Dziwne sprawdza pewne auto i mam Właściciel: firma lub organizacja następnie zmiana właściciela w tym samym województwie i nagle kolejna zmiana po niespełna miesiącu hmm a obecny właściciel już po roku sprzedaje.

Odpowiedz