Obniżenie limitów kredytowych dla spółki Fota SA

, 5 czerwca 2013, 10:04

Bank Zachodni WBK ograniczył wysokość limitów kredytowych przyznanych spółce Fota SA. Wcześniej podobną decyzję podjął Bank Handlowy w Warszawie oraz Raiffeisen Bank Polska.

Problemy z kredytami Fota SA

Zarząd Fota SA, 4 czerwca 2013 r., otrzymał z Banku Zachodniego WBK pismo informujące, że wyniki finansowe Spółki za 2012 rok naruszają postanowienia niektórych umów zawartych z bankiem. W związku z powyższym Bank ograniczył wysokość limitów przyznanych w ramach ww. umów o niewykorzystywane przez Spółkę kwoty. Wstrzymano także możliwość wystawiania nowych akredytyw (aktualny stan wykorzystania limitu o wartości 3,0 mln USD wynosi 0,8 mln USD). Bank obniżył limit kredytu w rachunku bieżącym z 20 mln zł do 17,7 mln zł. Aktualny stan wykorzystania limitu wynosi 16,3 mln zł.

Kilka tygodni wcześniej – 9 maja 2013 r. podobną decyzję wobec spółki Fota SA podjął Bank Handlowy w Warszawie. W oświadczeniu znalazł się zapis informujący, że z dniem 29 listopada 2013 roku ograniczony zostanie o 2 mln zł przyznany spółce limit kredytowy.

Także Raiffeisen Bank Polska zdecydował się na wydanie aneksu do umowy o limit wierzytelności spółki Fota. Bank zawarł w nim zapis informujący, że w przypadku obniżenia limitów kredytowych w innym banku, Raiffeisen Bank upoważniony jest do obniżenia wysokości kredytu o tę samą kwotę. Ustanowiono także nowe zabezpieczenie w postaci cesji wierzytelności pieniężnych istniejących i mogących powstać na podstawie umów sprzedaży ratalnej łączących Kredytobiorcę z jego klientami.

Wpływ decyzji banków na kondycję spółki

Aneksy wydane przez banki mogą mieć negatywny wpływ na działalność spółki. W raporcie Foty za pierwszy kwartał 2013 r. czytamy: ,,Działalność Grupy finansowana jest w istotnym stopniu środkami pochodzącymi z kredytów bankowych. Krótkoterminowe zobowiązania Grupy z tytułu kredytów bankowych na dzień 31 marca 2013 roku wyniosły 122 605 tysiące złotych. Większość umów kredytowych zawieranych przez Grupę ma charakter krótkoterminowy. Ewentualny brak możliwości przedłużenia umów kredytowych lub istotne ograniczenie dostępności finansowania może mieć negatywny wpływ na możliwość kontynuowania działalności przez Spółkę na dotychczasowym poziomie.

Umowy kredytowe zawierają zobowiązania Spółki/Grupy do utrzymania określonych wskaźników finansowych na ustalonych z poszczególnymi bankami poziomach. W związku z osiągniętymi przez Spółkę/Grupę wynikami finansowymi za rok 2012 oraz za 1 kwartał 2013 roku wymóg ten w przypadku niektórych wskaźników nie został spełniony, co daje możliwość bankom finansującym działalność Spółki do zmiany marży, rozpoczęcia amortyzacji limitów kredytowych lub wypowiedzenia umów kredytowych.".

Dowiedz się więcej

Prezes Fota SA o przyczynach straty poniesionej przez grupę w 2012 r.
Prezes Fota SA o przyczynach straty poniesionej przez grupę w 2012 r.

Prezes Zarządu Fota SA przy okazji publikacji rocznego raportu przedstawił pismo, w którym tłumaczy przyczyny straty poniesionej przez spółkę w 2012 r.. Wśród przytoczonych argumentów znajdują się wzrost konkurencji, naruszenia umów przez agentów czy negatywnie oddziałujące zdarzenia jednorazowe. Przyczyny strat odniesionych przez Fota SA Zdaniem Prezesa Zarządu Fota SA, Pawła Gizickiego, strata poniesiona przez spółkę […]

Fota SA wytacza proces byłym filiantom
Fota SA wytacza proces byłym filiantom

Zarząd Fota S.A. podał do publicznej wiadomości informację o wszczęciu postępowania sądowego przeciwko byłym oddziałom agencyjnym, których kontrola wykazała istotne naruszenia warunków współpracy. Wyniki kontroli przeprowadzonej przez zarząd Fota S.A. Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie kwartalnym Fota, opublikowanym 1 marca 2013 roku, kontrola przestrzegania zasad w zakresie zarządzania majątkiem spółki w oddziałach agencyjnych wykazała […]

Kolejne banki obniżyły limity kredytowe spółce Fota SA
Kolejne banki obniżyły limity kredytowe spółce Fota SA

Raiffeisen Bank Polska S.A. na podstawie umowy o limit wierzytelności zredukował przyznane spółce Fota SA limity kredytowe. Raiffeisen Bank obniża limity kredytów spółki Fota SA Decyzja banku Raiffeisen związana jest z ograniczeniem wysokości limitów przyznanych w ramach umów zawartych z Bankiem Zachodnim WBK S.A. Pismo opatrzone zostało datą 13 czerwca 2013 roku. Bank informuje, że […]

Ciąg dalszy finansowych kłopotów Fota SA
Ciąg dalszy finansowych kłopotów Fota SA

Raiffeisen Bank Polska S.A. tuż po obniżeniu limitów kredytowych spółce Fota SA, zdecydował się na całkowite wypowiedzenie spółce umowy o limit wierzytelności. Dodatkowo Polska Kasa Opieki S.A. została kolejnym bankiem, który obniżył spółce limit kredytowy. Problemy Fota SA z kredytami Raiffeisen Bank zdecydował się na wypowiedzenie Fota SA umowy o limit wierzytelności z zachowaniem 7-dniowego […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 5 czerwca 2013, 18:48 0 0

Mówią, że już dno a tu jeszcze słychać drapanie od dołu...Szkoda.

Odpowiedz

Anonim, 5 czerwca 2013, 19:05 0 0

Tu już nie ma żadnej nadziei na wyjście z tej sytuacji. To już koniec tej firmy...

Odpowiedz

Anonim, 5 czerwca 2013, 22:53 0 0

to już jest koniec....

już myślałem że będzie dobrze a tu taki klops. Bogdan F.

Odpowiedz

Anonim, 5 czerwca 2013, 23:16 0 0

Kasują kolejne oddziały i kolejny kwartał w plecy a wszyscy prawie rosną....

Odpowiedz

Anonim, 6 czerwca 2013, 8:30 0 0

a Riak chciał kupić udziały i firma stała by znacznie wyżej niż teraz . Może poszukać inwestora ze Wschodu ? Oni mają masę kasy i z chęcią wychodzą z kapitałem z Rosji .

Odpowiedz

Anonim, 6 czerwca 2013, 20:15 0 0

Żal ściska patrząc na wasze wypowiedzi. Brak podstawowej wiedzy. Nie rozumiesz nie pisz głupot. Bicie piany na MF nic nie zmieni. Proponuję zbadać dokładnie spółkę a później rozpisywać się o rychłym końcu. Dla kolegi z russian climate. RHIAG to poprawna nazwa. Tu proponuję prześledzić historię brendu elite. Powodzenia sierotki w dalszym biadoleniu.

Były pracownik....

Odpowiedz

Anonim, 7 czerwca 2013, 21:44 0 0

Inter Cars to weźmie to jasne.

Odpowiedz

Anonim, 19 czerwca 2013, 19:05 0 0

Zatrudniajcie dalej ludzi ze spozywki na dyrektorow...

Odpowiedz

Anonim, 23 czerwca 2013, 21:08 0 0

były sobie kiedyś delikatesy Bomi, ten sam człowiek robi w Focie co zrobił w delikatesach.

człowiek porażka!!!

Odpowiedz

Anonim, 30 czerwca 2013, 21:37 0 0

Dokładnie tacy ludzie jak ten "mistrzunio' z Bożej łaski ze Stokrotki wykończyły tę firmę.
Zresztą tak samo jak on przyczynili się ci którzy zatrudniali jego i jemu podobnych z cukierków, piwa itp.

Odpowiedz