Rozmiary opon – jak czytać oznaczenia?

, 4 stycznia 2019, 14:59

Większość z nas potrafi poprawnie zidentyfikować oznaczenie rozmiaru opony. Czy jednak potrafimy je poprawnie odczytywać? Łatwo natknąć się tutaj na bardzo często spotykany błąd.

Rozmiar opony – co oznacza?

Na boku każdej opony znajdziemy charakterystyczny zapis numeryczny – np. 215/65 R16. Na jego podstawie określa się rozmiar opony. Znalezienie tych kilku liczb umożliwia nam np. zamówienie odpowiednich opon do danego samochodu.

Co jednak właściwie kryje się pod pojęciem rozmiaru opony? Kolejne liczby oznaczają odpowiednio szerokość, wysokość i średnicę. Wrócimy do tego za chwilę. Jedyna litera w zapisie, czyli R nie jest skrótem od słowa „rozmiar”, ale oznaczeniem radialnej konstrukcji opony (z ang. „radial”). Współczesne opony do samochodów osobowych niemal zawsze mają konstrukcję radialną, dlatego właśnie znajdujemy na nich właśnie tę literę.

Błąd przy odczytywaniu rozmiaru opony – sprawdź czy też go popełniasz?

Pierwsza liczba w oznaczeniu opony oznacza jej szerokość w milimetrach. W przykładzie podanym przez nas wyżej – 215/65 R16 – mamy więc do czynienia z oponą o szerokości 215 mm.

Kolejna liczba wskazuje na wysokość boku opony, ale nie jest to wartość podana w milimetrach. Niepoprawna interpretacja tego parametru to często spotykany błąd. Opona z naszego przykładu nie ma zatem 65 mm wysokości. Co więc oznacza podana w jej oznaczeniu liczba 65? Jest to wyrażony liczbą procent szerokości opony. Wynosi on zatem w naszym przypadku 215 mm x 65% = 139,75 mm. Wysokość boku opony powszechnie nazywamy jej profilem.

Pozostała nam jeszcze jedna liczba z zapisu. Po literze R wskazana jest średnica opony mierzona wewnątrz. Rozmiar ten przekłada się wprost na rozmiar felgi, do której przeznaczona jest opona. Jest on wyrażany w calach. W naszym przykładzie mamy więc do czynienia z oponą przeznaczoną do założenia na felgę 16-calową.

Szybkie pytanie, krótka odpowiedź. Odpowiadamy na popularne, trudne, a także nietypowe pytania związane z motoryzacją. Masz propozycję ciekawego pytania? Zadaj je w komentarzu lub napisz na redakcja@motofocus.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 4 stycznia 2019, 16:26 1 -1

2 samochody tej samej marki, o tej samej pojemności, wolnossące - benzyna i diesel np.
Toyota Carina E 1992r pojemność 2.0 benzyna 133konie
Toyota Carina E 1992r pojemność 2.0 diesel 74 konie

Dlaczego przy tej samej prędkości, na tym samym dystansie, w tych samych warunkach Toyota Carina z silnikiem wysokoprężnym spala mniej paliwa niż z silnikiem benzynowym.?
Dlaczego samochód z silnikiem wolnossącym benzynowym np 2.0 będzie palił więcej niż silnik tej samej pojemności 2,0 diesel (bez turbosprężarki i

Odpowiedz

Anonim, 4 stycznia 2019, 21:23 0 -3

Sprawność

Odpowiedz