Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT. Kasy online coraz bliżej.

, 20 marca 2019, 12:37

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. W przyjętych przepisach znalazły się regulacje definiujące system kas fiskalnych online, m.in. zasady dotyczące obowiązkowego wdrożenia takich urządzeń w firmach reprezentujących konkretne branże. W rezultacie, również warsztaty samochodowe zostaną w przyszłości zobligowane do wcześniejszego zainstalowania modeli nowego typu.

15 marca 2019 roku posłowie przegłosowali Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Nowe przepisy fiskalne muszą jeszcze zostać przyjęte przez Senat, a następnie podpisane przez Prezydenta RP. Kiedy już do tego dojdzie, nowelizacja ustawy o VAT zacznie obowiązywać od 1 maja 2019 roku. A wraz z nią wprowadzona zostanie m.in. konieczność dostosowania wybranych działalności gospodarczych do nowych wymogów. Do kiedy mechanicy i wulkanizatorzy będą musieli wdrożyć kasy online?

Na czym będzie polegał system online?

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług jest konieczna do tego, aby w Polsce mógł zostać wprowadzony system fiskalizacji online. Na czym konkretnie będą polegały zmiany w sposobie prowadzenia ewidencji i obsłudze klientów? W ramach nowego systemu dojdzie przede wszystkim do uruchomienia Centralnego Repozytorium Kas. Wspomniane narzędzie teleinformatyczne ma być nadzorowane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

– Centralne Repozytorium Kas pozwoli na gromadzenie, analizowanie i przetwarzanie danych, które będą transmitowane przez urządzenia rejestrujące online. Takie informacje mają dotyczyć wielu kwestii związanych z użytkowaniem kas nowego typu, m.in. wystawianych dowodów sprzedaży czy obowiązkowych przeglądów technicznych. Co więcej, w przyszłości planowane jest również wprowadzenie elektronicznych paragonów fiskalnych – podkreśla Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Harmonogram wymiany urządzeń fiskalnych

Przepisy, które 15 marca 2019 roku uchwalono w Sejmie, wprowadzą m.in. harmonogram wcześniejszej wymiany dotychczasowych kas rejestrujących. Innymi słowy, za sprawą nowelizacji ustawy o VAT część przedsiębiorców zainstaluje urządzenia online w odgórnie ustalonych terminach. Na początku taki obowiązek czeka m.in. podatników, którzy świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół w pojazdach silnikowych oraz motorowerach. Będą oni musieli zacząć korzystać z kas fiskalnych online najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku.

– W dalszej kolejności do stosowania urządzeń nowego typu zostaną zobligowani właściciele lokali gastronomicznych oraz hoteli. Ta grupa przedsiębiorców będzie musiała zacząć prowadzić ewidencję z użyciem kas online najpóźniej od 1 lipca 2020 roku. Na koniec obowiązkiem wymiany dotychczasowych urządzeń zostaną objęci m.in. fryzjerzy, kosmetolodzy, prawnicy i lekarze. W ich przypadku ostatecznym terminem rozpoczęcia rejestrowania obrotu z użyciem kas online będzie 1 stycznia 2021 roku – wyjaśnia ekspert PCKF.

Ulga za wcześniejszą instalację kolejnej kasy

Z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy będą musieli wcześniej wdrożyć kasy fiskalne online, istotne jest to, że nowelizacja ustawy o VAT zakłada również możliwość skorzystania z refundacji części kosztów w takiej sytuacji. Obecnie wspomniana ulga funkcjonuje wyłącznie przy instalacji pierwszego urządzenia rejestrującego w danej firmie. Natomiast zmiany w przepisach sprawią, że w przyszłości także przedsiębiorca zobligowany do wcześniejszej wymiany „starej” kasy będzie mógł odzyskać do 90% wartości modelu nowego typu, jednak nie więcej niż 700 zł. Kluczowe okaże się jednak spełnienie konkretnych warunków.

– Podstawowym wymogiem będzie oczywiście wdrożenie urządzenia online w odpowiednim terminie – zgodnym z harmonogramem, który zostanie wprowadzony w ustawie o podatku od towarów i usług. Podatnik będzie też musiał dopilnować wszystkich formalności związanych z instalacją kasy, czyli m.in. fiskalizacji – tłumaczy ekspert PCKF.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Jerzy, 20 marca 2019, 12:40 2 0

No tak, tyle dobrego, że od przyszłego roku, wcześniejsze plany były, że już od stycznia tego roku.

Odpowiedz

Sowa, 20 marca 2019, 14:19 1 -16

A szkoda, że nie od tego roku. Skończyłoby się oszukiwanie...

Odpowiedz

Kruk, 21 marca 2019, 9:56 12 0

Bajki to ty dzieciom opowiadaj, może uwierzą... Dociskają tylko legalnie funkcjonujące zakłady, coraz to nowe koszty i obowiązki i potencjalne kary podczas gdy nikt nie interesuje się tymi co robią na lewo. Komentarz pana inspektora który przybył do nas łaskawie na kontrolę jako pan i władca tłumaczy wszystko: "tamci nie mają zarejestrowanej działalności więc nie mamy podstaw ich kontrolować, no chyba że ktoś donos napisze, ale i tak mamy tyle podmiotów do skontrolowania...."

Odpowiedz

Anonim, 20 marca 2019, 14:44 16 -11

nic to nie zmieni :) leszcze barowe :) a Wy dalej głosujcie na tych fr%$%^ów z PISU :)))

Odpowiedz

3ciW4, 21 marca 2019, 12:07 11 -2

żyjemy w tak kudłatym i głupim państwie że szok, a Mietek z Heńkiem i tak będą klepać po godzinach w stodole Jankowi towar na paragon z hurtowni. A przygłupi urzędnik wymyślając kasy myśli że tych rozporządzeniem zmieni świat na lepsze. Kacze państwo :))

Odpowiedz

Warsztat, 21 marca 2019, 9:35 5 -1

No tak, zmuszanie do zwiększenia kosztów dla firmy poprzez np. zakup internetu itp. A i tak nie rozwiąże to problemu z szarakami, robiącymi fuchy w garażach i po godzinach. Druga sprawa to ulga, jeden z większych przekrętów fiskusa - masz VAT do zapłaty to może odzyskasz ulgę, jesteś pod kreską albo wychodzisz na zero z tym podatkiem, zapomnij o jakimkolwiek zwrocie. Gotówki nie ujrzysz.

Odpowiedz

Paweł, 21 marca 2019, 9:36 1 0

Może tutaj będzie ktoś mądrzejszy od geniuszy z US. Od kilkunastu lat naprawiam wyłącznie klimatyzacje samochodowe. Prowadzę firmę sezonowo, wynika to przecież z logiki. Podobnie funkcjonują małe pensjonaty nad morzem. Firma pracuje od 1 kwietnia do końca września. Nie naprawiam aut jako takich a jedynie jeden z układów auta. Od początku posiadam zwykłą kasę fiskalną która w tym roku była poddana konserwacji. Czy taka działalność podchodzi pod klasyczną naprawą pojazdów silnikowych czy od dawna robię coś co tak naprawdę nie powinno mnie dotyczyć ? Dodam jeszcze że jestem na VAT i wystawiam faktury.

Odpowiedz

Xxcx, 21 marca 2019, 18:01 2 0

PKD w CEIDG , jakie ma Pan ?

Odpowiedz

eg3f, 21 marca 2019, 12:18 5 -1

Kolejny pomysl zyd*pisu zeby zniszczyc Polski rynek i polozyc lape na nie swoich pieniadzach. Niech skoncza z rozdawnictwem i hodowla patologi w Polsce za pieniadze pracujacej czesci spoleczenstwa a nie kombinuja zeby okradac ludzi. W wielu krajach nie ma nawet takiego czegos jak faktura czy paragon i jakos kazdy zyje. Ale co sie dziwic, Polska to kraj fikcyjny, rzadzi mas*neria. Ludzie nie maja nic do powiedzenia.

Odpowiedz

Anonim, 21 marca 2019, 13:05 10 -1

żyjemy w patologicznym państwie

Odpowiedz

mały kręciśruba, 6 kwietnia 2019, 8:32 2 -1

Ciekawy jestem czy ktoś się nad tym zastanawiał w jaki to sposób kasa wyśle do US informację o wystawieniu paragonu w przypadku braku prądu - awarie się zdarzają. Wiadomo sama kasa ma akumulator, ale router internetowy już nie. Oczywiście znajdzie się tłumaczenie; to proszę się zaopatrzyć w zasilanie awaryjne. Tak poza tym to i tak przecież wystawiając paragon robię raporty, które są wykazywane w miesięcznym rozliczeniu. Moim zdaniem to nabijanie kieszeni producentom kas.

Odpowiedz

mechanik, 10 maja 2019, 13:28 0 0

Kasa będzie posiadała kartę sim i będziesz musiał wykupić kolejny abonament

Odpowiedz