Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu oficjalnie otwarte

Witold Hańczka, 17 maja 2017, 13:15

Grupa Inter Cars świętowała otwarcie Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS. Ogromny kompleks jest już gotowy do użytku – jego budowę rozpoczęto w 2014 roku.

Centrum logistyczne ILS, spółki będącej częścią Grupy Inter Cars jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swój rozmiar – choć ok. 45 tys. m.kw. powierzchni daje mu miano największego tego typu obiektu w branży motoryzacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Unikalne są zastosowane tu rozwiązania, m.in. sortery, dotychczas wykorzystywane jedynie za oceanem.

Hale są niemal w pełni zautomatyzowane. Łączna długość zastosowanego w głównej hali magazynowej taśmociągu to około 11 tys. km. Daje on dostęp do kilkudziesięciu tysięcy punktów składowania towaru (na palety i drobniejsze paczki). Właśnie w hali głównej, liczącej 30 tys. m.kw., składowanych i sortowanych będzie najwięcej części motoryzacyjnych z oferty Inter Cars. Dwie mniejsze, acz niemałe hale (5 tys. m.kw.) posłuszą do składowania opon oraz substancji płynnych (np. olejów samochodowych).

Za podział towaru, który ma trafić do poszczególnych klientów odpowiada tzw. cross-belt sorter oraz sorter wysyłkowy. Towar położony na sorter zanim trafi na taśmę, zostaje zeskanowany. Następnie przesuwa się z prędkością 1,5 m na sekundę, aby trafić do odpowiedniej destynacji. Dzięki systemowi sorterów towar może być rozsyłany jednocześnie do ponad 700 klientów. Centrum ILS będzie w stanie wydać łącznie nawet 2,5 tys. paczek w ciągu godziny.

Oficjalne otwarcie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu odbyło się 13 maja 2017. Dokonał go Wojciech Aleksandrowicz, prezes zarządu ILS. Obiekt ma za zadanie znacznie podnieść sprawność logistyczną największego w Polsce dystrybutora części. Jego budowa miała związek z rozwojem firmy, a przy tym wyczerpaniem możliwości magazynowych dotychczasowych obiektów Inter Cars w Czosnowie.

Zakroczym położony jest kilka kilometrów od trasy S7, w pobliżu znajduje się także lotnisko w Modlinie. Będzie to więc także punkt strategiczny Grupy Inter Cars. Punkt wciąż rozbudowany, ponieważ jeszcze w tym roku oddana do użytku będzie nowa hala magazynowa. Rozbudowane zostaną także „szlaki komunikacyjne” pomiędzy halami – za sprawą utwardzenia i zadaszenia wolnego terenu.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim (19 maja 2017, 12:13) ~ ale rozmach

4 -1 Odpowiedź