Jakie meble wybrać do zabudowy busa pod mobilny warsztat?

28 lutego 2024, 12:22

Odpowiednia zabudowa warsztatowa mobilnego serwisu samochodowego to klucz do wydajnej i przyjemnej pracy. Rynek zabudów obfituje w najróżniejsze rozwiązania dla wielu różnych branż. Jakie więc meble wybrać, aby praca mobilnego mechanika samochodowego była efektywna?

Zabudowa warsztatowa GEMA® Camelot

W poprzednich artkułach z serii o tworzeniu mobilnego warsztatu samochodowego poruszyliśmy temat elektronarzędzi oraz zebraliśmy podstawowe informacje o krokach, jakie należy podjąć w celu wystartowania z takim biznesem. Już wkrótce ukaże się artykuł przedstawiający ręczne narzędzia niezbędne w mobilnym warsztacie, a dziś zapraszamy Państwa na rozmowę z przedstawicielami firm, które oferują zabudowy warsztatowe do samochodów dostawczych. Swoją wiedzą podzielił się z nami Pan Michał Wujczyk z firmy GEMA oraz Pan Luca Seccacini – kierownik działu sprzedaży firmy TECNOLAM.

Daniel Węcłowski: Czy są busy lepiej lub gorzej nadające się do zabudowy pod mobilny warsztat samochodowy?

Michał Wujczyk – GEMA: Każdy bus nadaje się do zabudowy pod mobilny warsztat, jednak jego wielkość będzie zależeć od ilości sprzętu i części, jakie serwisant musi ze sobą zabrać. Im więcej sprzętu, tym większe auto będzie potrzebne. Do prostych prac serwisowych wystarczy mały samochód dostawczy taki jak Renault Kangoo. W przypadku np. serwisowania maszyn rolniczych czy budowlanych zdecydowanie lepiej sprawdzi się duży bus np. Fiat Ducato. Pomieści on nie tylko więcej części i narzędzi, ale także agregat prądotwórczy czy kompresor. Dzięki zastosowaniu tłoczonych profili aluminiowych jako jedyni możemy „uszyć” zabudowę na konkretny wymiar, wykorzystując w 100% pakę samochodu.

Zabuowa GEMA® Camelot

Czy stworzenie mobilnego warsztatu samochodowego w busie to duże wyzwanie?

Luca Seccacini – TECNOLAM: Nie, wręcz przeciwnie, cały proces zaczyna się od przygotowania projektu w konfiguratorze. Omawiamy go z klientem i upewniamy się, że konfiguracja jest idealna, wówczas zostaje tylko montaż. Instalacja modułów Tecnolam jest niezwykle łatwa, ponieważ są one dostarczane wstępnie zmontowane, co oznacza, że wielu klientów decyduje się na ich samodzielną instalację bez konieczności korzystania ze specjalistycznego warsztatu.

Czy raz założoną zabudowę ciężko jest zdemontować lub zmodyfikować?

Luca Seccacini – TECNOLAM: Też nie. Zamontowaną zabudowę łatwo zdemontować, ponieważ moduły są mocowane, między sobą oraz na pojeździe, za pomocą łatwo demontowalnych śrub, zmodyfikować konfigurację też nie jest trudno, wystarczy ją rozkręcić za pomocą wkrętarki lub śrubokręta i wymienić dane części.

Zabudowa TECNOLAM

Jakie zabezpieczenia są stosowane, aby zapobiegać otwieraniu się szafek/szuflad?

Michał Wujczyk – GEMA: Każdy element zabudowy jest dostosowany do bezpiecznego transportu materiałów. Dla przykładu półki posiadają front o wysokości 7,5 cm zabezpieczające przed wysunięciem się przedmiotów w trakcie jazdy, które dodatkowo mogą być wyposażone w klapki uchylne o wysokości 15 lub 30 cm. Szuflady blokowane są haczykami zamontowanymi na skraju po lewej i prawej stronie.

Szuflady firmy GEMA

Który z mebli jest niezbędny w zabudowie busa pod mobilny warsztat samochodowy?

Luca Seccacini – TECNOLAM: Według nas element niezbędny przy zabudowywaniu busa pod mobilny warsztat to blat roboczy z BOX-em z szufladami. Blat roboczy jest niezbędny, aby móc dokonać napraw w terenie, jest on wykonany ze sklejki wielowarstwowej o grubości 20mm z tylną krawędzią o wysokości 40mm. Dzięki BOX-om z szufladami mechanik ma wszystkie narzędzia pracy oraz części zamienne posortowane i każde na swoim miejscu tak, aby mieć wszystko pod ręką.

Szafka z blatem firmy TECNOLAM

Czy są możliwe do montażu w mobilnym warsztacie windy do wyjęcia z pojazdu cięższych urządzeń jak np. urządzenie do obsługi klimatyzacji lub wózek narzędziowy?

Michał Wujczyk – GEMA:  Tak, w autach typu furgon również jest możliwość zamontowania windy załadowczej. Jest to jedno z kilku rozwiązań, które możemy zaimplementować, jeżeli na pakę samochodu potrzeba włożyć ciężki element. W zależności od potrzeb możemy również zastosować rampę, najazdy czy suwnice.

Jaki element takiego warsztatu jest za rzadko wybierany pomimo że ma potencjał?

Luca Seccacini – TECNOLAM: Zdecydowanie BOX z walizkami na prowadnicach. BOX-y z walizkami są bardzo praktyczne, ponieważ łatwo i szybko wysuwa się walizkę i można ją zabrać ze sobą na miejsce pracy. Asortyment Tecnolam zawiera walizki plastikowe oraz metalowe: walizki plastikowe są przezroczyste i wyposażone w kolorowe pojemniki do przechowywania drobiazgów, taki sposób przechowywania pomaga profesjonaliście błyskawicznie zlokalizować wszystkie potrzebne elementy, natomiast walizki metalowe są dostępne w 4 rozmiarach i też wyposażone w kolorowe pojemniki. BOX-y z walizkami czynią przestrzeń busa czystą oraz uporządkowaną.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!