Jak przygotować auto na zimę? 7 kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę.

30 października 2023, 13:37

Zbliżający się okres zimowy wymaga od kierowców dostosowania swoich pojazdów do trudnych warunków na drogach. Poniżej przedstawiamy listę siedmiu czynności, które warto wykonać, aby zabezpieczyć samochód przed zimowymi warunkami i zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

fot. unsplash.com
 1. Odpowiednie ogumienie
  Jednym z najważniejszych aspektów jest stan i rodzaj opon. Opony zimowe posiadają specjalną gumę, która zapewnia lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach. Należy sprawdzić, czy opony są w dobrym stanie i mają odpowiednią głębokość bieżnika. W okresie zimowym zaleca się także stosowanie niższego ciśnienia w oponach, co zwiększa powierzchnię kontaktu opony z nawierzchnią.
 2. Stan układu hamulcowego
  Kolejnym istotnym aspektem jest kondycja układu hamulcowego. Działające poprawnie hamulce stanowią klucz do bezpiecznej jazdy na oblodzonych drogach. Warto sprawdzić stan klocków hamulcowych, tarcz oraz płynu hamulcowego. Warto się także upewnić, że system ABS działa prawidłowo.
 3. Zimowy płyn do spryskiwaczy
  Widoczność w okresie zimowym bywa ograniczona, a błoto i sól na drodze mogą zwiększyć ryzyko zabrudzenia przedniej szyby. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci zamarzniętego płynu do spryskiwaczy, warto jeszcze przed pierwszymi przymrozkami do pozostałości płynu letniego dolać zimowego, niezamarzającego płynu.
 4. Układ klimatyzacji
  Choć nie jest to oczywiste, układ klimatyzacji odgrywa bardzo istotną rolę zimą, a także odpowiednie jego traktowanie w tym okresie zapewni bezawaryjną pracę w sezonie letnim. Po pierwsze odpowiada ona za osuszanie powietrza, a więc ułatwia odparowywanie przedniej szyby. Po drugie ważne jest, aby w okresie zimowym raz na jakiś czas uruchomić układ klimatyzacji w celu rozprowadzenia oleju w kompresorze. Zabieg ten zagwarantuje, że pierwsze uruchomienie klimatyzacji po zimie nie skończy się na zatarciu kompresora.
 5. Uzupełnienie płynów “ustrojowych”
  Należy upewnić się, że wszystkie płyny w samochodzie znajdują się na odpowiednich poziomach. Warto sprawdzić poziom oleju silnikowego, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego oraz płynu do wspomagania kierownicy. To ważne, aby uniknąć problemów z działaniem pojazdu w trudnych warunkach.
 6. Regulacja oświetlenia
  Każdy kierowca powinien upewnić się, że oświetlenie jest ustawione zgodnie z obowiązującymi normami. Ze względu na krótszy dzień, więcej czasu spędzamy na drogach po zmroku, a źle ustawione lampy mogą oślepiać innych uczestników ruchu, powodując zagrożenie. Warto również rozważyć inwestycję w wysokiej jakości żarówki, aby zapewnić dobrą widoczność drogi przed samochodem
 7. Stan akumulatora
  Dobry stan akumulatora zapewni bezproblemowy rozruch silnika nawet przy bardzo niskich temperaturach. Przed zimą należy podłączyć akumulator do ładowania, w celu uzyskania odpowiedniego napięcia i zapasu energii. Warto w tym celu skorzystać z oferty profesjonalnych sklepów z akumulatorami, które zazwyczaj oferują usługę ładowania. W ten sposób unikniemy niespodzianki przed wyjazdem do pracy w mroźny poranek, a także pracownik sklepu wyposażony w tester akumulatorów będzie w stanie określić, czy bateria wymaga wymiany.

Przygotowanie samochodu na zimę jest kluczowym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu jazdy w okresie zimowym. Zima stawia wysokie wymagania przed pojazdem, dlatego konieczne jest zadbanie o wszystkie wspomniane aspekty, aby zapewnić bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się przez cały sezon zimowy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Lubię zimę, 9 listopada 2023, 16:31 0 0

Zabrakło akcesoriów zimowych - szczotek do odśnieżania ze śniegu i skrobaczek do zdrapywania lodu z szyb.

Odpowiedz