Rodzaje akumulatorów samochodowych: Jak dobrać odpowiedni akumulator do samochodu?

27 lipca 2023, 13:38

Akumulator samochodowy jest kluczowym elementem układu elektrycznego pojazdu, odpowiedzialnym za dostarczanie energii potrzebnej do uruchomienia silnika oraz zasilania urządzeń elektronicznych. Wybór odpowiedniego rodzaju akumulatora ma istotny wpływ na wydajność, niezawodność i żywotność samochodu. W tym artykule omówione zostaną różne rodzaje akumulatorów samochodowych, takie jak akumulatory kwasowo-ołowiowe z elektrolitem płynnym, akumulatory AGM, akumulatory EFB oraz akumulatory start-stop, oraz przedstawione zostaną porady, jak dobrać odpowiedni akumulator do pojemności silnika.

fot. pixabay.com

Rodzaje akumulatorów samochodowych

  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe z elektrolitem płynnym:

Akumulatory kwasowo-ołowiowe z elektrolitem płynnym, zwane również akumulatorami SLI (Starter, Lighting, Ignition), są najbardziej powszechnymi i tradycyjnymi rodzajami akumulatorów stosowanymi w samochodach. W ich konstrukcji znajduje się elektrolit w postaci kwasu siarkowego rozcieńczonego wodą. Akumulatory te charakteryzują się stosunkowo niskim kosztem produkcji i dobrą wydajnością w standardowych warunkach eksploatacji. Jednak ich trwałość może być ograniczona przez wycieki elektrolitu oraz potrzebę regularnej konserwacji.

  • Akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat):

Akumulatory AGM to zaawansowana technologia akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w której elektrolit jest pochłaniany przez matę szklaną. Dzięki temu konstrukcja jest bardziej szczelna, co zapobiega wyciekom elektrolitu, a także zapewnia większą trwałość i odporność na wstrząsy. Akumulatory AGM są bezobsługowe i mogą być montowane w różnych pozycjach, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla pojazdów z zaawansowanym systemem start-stop. Są również bardziej odporne na działanie wysokich i niskich temperatur.

  • Akumulatory start-stop:

Akumulatory start-stop są specjalnie zaprojektowane dla samochodów wyposażonych w zaawansowany system Start-Stop. Ten system automatycznie wyłącza silnik podczas postoju i ponownie go uruchamia podczas ruszania, co pomaga zminimalizować emisję spalin i oszczędzać paliwo. Akumulatory start-stop muszą wytrzymać częste cykle rozruchu silnika. Posiadają one zwiększoną żywotność, wyższy prąd rozruchu oraz umożliwiają szybsze ładowanie, aby sprostać wymaganiom tego zaawansowanego systemu. Najczęściej wykorzystywanymi akumulatorami do systemów start-stop są akumulatory AGM lub EFB.

  • Akumulatory EFB (Enhanced Flooded Battery):

Akumulator EFB to udoskonalona wersja tradycyjnego akumulatora ołowiowo-kwasowego. Charakteryzuje się dłuższą żywotnością dzięki zastosowaniu powłoki z poliestru na powierzchni płyty dodatniej. Główną zaletą akumulatorów EFB jest ich niski poziom oporu wewnętrznego, co umożliwia dwukrotnie więcej cykli ładowania w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi. Akumulatory EFB są polecane dla pojazdów wyposażonych w proste wersje systemu start-stop, ale również dla samochodów bez tego systemu, które są eksploatowane w trudnych warunkach, na przykład w ruchu miejskim lub z bogatym wyposażeniem.

Fabryczny akumulator EFB można wymienić na akumulator tego samego typu, jednak jeśli użytkownik pojazdu oczekuje wyższych parametrów lub korzysta z samochodu głównie w zakorkowanym mieście, warto rozważyć wybór akumulatora AGM, który jest jeszcze bardziej wydajny i odporny na intensywne użytkowanie.

Dobór akumulatora do pojemności silnika

Dobór odpowiedniego akumulatora do pojemności silnika jest kluczowy, ponieważ zbyt mały akumulator może nie zapewnić wystarczającej mocy do uruchomienia silnika, podczas gdy zbyt duży akumulator może prowadzić do nadmiernego zużycia alternatora i przegrzania układu elektrycznego. Warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Prąd rozruchowy:

Jest to wskaźnik, który informuje nas o zdolności akumulatora do dostarczenia prądu rozruchowego. Minimalna wartość prądu rozruchowego jaka jest potrzebna w danym modelu samochodu określana jest przez producenta.

Pojemność akumulatora:

Wartość ta informuje nas o ilości energii, jaką akumulator może przechować. Należy wybrać akumulator o odpowiedniej pojemności, aby spełnić potrzeby pojazdu. Informacja o wymaganej pojemności akumulatora powinna znajdować się w instrukcji obsługi pojazdu.

Wymiary akumulatora:

Podczas wyboru akumulatora należy upewnić się się, że akumulator pasuje w miejsce jemu przeznaczone. Ważne jest aby wszystkie wymiary tj. wysokość, szerokość i długość, były takie same jak w akumulatorze założonym w fabryce.

Jaki akumulator do diesla, a jaki do benzyny?

Silniki diesla wymagają większej ilości energii do rozruchu w porównaniu z silnikami benzynowymi. Dlatego ważne jest, aby wybrać akumulator o odpowiednim prądzie rozruchowym i pojemności, aby zapewnić niezbędne wsparcie podczas rozruchu. Akumulatory do samochodów z silnikami benzynowymi mają zazwyczaj niższy prąd rozruchowy.

Wybór odpowiedniego akumulatora samochodowego jest kluczowy dla jego prawidłowego działania i trwałości. Należy zwrócić uwagę na rodzaj akumulatora, parametry techniczne (prąd rozruchowy, wymiary, pojemność) oraz zalecenia producenta samochodu. Zastosowanie właściwego akumulatora pozwoli uniknąć problemów z rozruchem i utrzymać układ elektryczny w doskonałej kondycji. Warto również regularnie sprawdzać stan akumulatora, dbać o jego czystość oraz zapewnić odpowiednie ładowanie, aby przedłużyć jego żywotność i cieszyć się niezawodnością samochodu przez wiele lat. Konsultacja z profesjonalistą lub producentem pojazdu może być dobrym pomysłem, aby wybrać najlepszy akumulator do konkretnego samochodu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!