Tesla monopolistą w zakresie części zamiennych i serwisu? Klienci wnoszą pozew!

15 marca 2023, 15:57

Amerykański producent samochodów elektrycznych w poważnych tarapatach. Grupa niezadowolonych klientów udała się do sądu. Czy zmuszą Elona Muska do drastycznej zmiany polityki firmy?

Tesla przód
fot. Courtesy of Tesla, Inc

Monopol na części zamienne i usługi serwisowe?

Tesla Inc. została pozwana przez klientów, którzy twierdzą, że zostali zmuszeni do płacenia wygórowanych cen i znoszenia długiego oczekiwania na naprawę samochodu. Oskarżają Teslę o monopol na części zamienne i usługi serwisowe.

Pozew zbiorowy został złożony we wtorek w sądzie federalnym w San Francisco w imieniu Virginii M. Lambrix, która mieszka w hrabstwie Sonoma i jest właścicielką Tesli Model S. Mówi ona, że właściciele tradycyjnych samochodów z silnikami spalinowymi mają wiele warsztatów, w których mogą dokonać napraw, a także naprawiają samochody samodzielnie. Mają możliwość korzystać wówczas z części oryginalnych lub z części zamiennych z rynku niezależnego.

Diagnostyka samochodu tesli
fot. Courtesy of Tesla, Inc.

Wysokie koszty napraw i części, a także długie kolejki. Klienci Tesli mają już dość.

Właściciele elektrycznych samochodów Tesli mają tylko jedną opcję: serwisowanie pojazdów w sieci autoryzowanych przez Teslę warsztatów przy użyciu wyłącznie oryginalnych części Tesli – możemy przeczytać w pozwie. Autorzy pozwu twierdzą, że Tesla wykorzystuje swoją siłę rynkową do ograniczania dostępu zewnętrznym podmiotom do rynku serwisu ich pojazdów. Praktyki te spowodowały, że właściciele Tesli cierpią z powodu długich opóźnień w naprawach swoich pojazdów elektrycznych, a do tego płacą zawyżone stawki za części i naprawy.

żródło: Bloomberg.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!