W Malezji otwarte zostanie nowe centrum testowe półprzewodników jednego z głównych graczy rynku automotive

30 sierpnia 2023, 12:19

W związku ze stale rosnącym popytem na półprzewodniki producenci inwestują w tym obszarze swojej działalności duże pieniądze. Aby zapewnić odpowiednią jakość podzespołów jeden z czołowych producentów części samochodowych oraz wielu innych produktów wybudował centrum testowe chipów i czujników.

fot. Bosch

Popyt rodzi podaż – plany rozwoju w obszarze półprzewodników

Globalny popyt na chipy wykorzystywane w branżach motoryzacyjnej i dóbr konsumpcyjnych utrzymuje się na wysokim poziomie. Aby odpowiedzieć na potrzeby rynku, Bosch kontynuuje rozwój swojej działalności w obszarze półprzewodników. Firma otworzyła w Penang (Malezja) nowe centrum testowe chipów i czujników, którego koszt budowy wyniósł około 65 mln euro. Do połowy następnej dekady Bosch planuje zainwestować kolejne 285 mln euro.

 – Dzięki nowemu centrum testowemu półprzewodników w Penang tworzymy dodatkowe możliwości produkcyjne. Półprzewodniki są fundamentalnym obszarem działalności Bosch – rozwój tego segmentu jest więc kluczowy ze strategicznego punktu widzenia – powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH.

Produkcję półprzewodników można podzielić na dwa sekwencyjne podprocesy – produkcję frontendową i backendową. Prace front-end w Bosch wykonywane są głównie w fabrykach w Reutlingen i Dreźnie. Back-end, czyli montaż i testy końcowe półprzewodników firma obecnie przeprowadza w większości w Reutlingen w Niemczech, Suzhou w Chinach i Hatvan na Węgrzech. Do tych lokalizacji dołączy teraz nowe centrum testowe w Penang w Malezji, która jest ważnym ogniwem globalnego łańcucha dostaw półprzewodników. Szacuje się, że kraj ten pokrywa około 13% globalnej produkcji backendowej. Według oficjalnych danych w ostatnich latach stan Penang wygenerował ponad 5% światowych przychodów z produkcji półprzewodników.

Jedno z najnowocześniejszych centrów testowych w Azji Południowo-Wschodniej

Nowa, w pełni zintegrowana lokalizacja Bosch jest jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków testowania półprzewodników w Azji Południowo-Wschodniej. To w tym miejscu firma rozpocznie prace kontrolne nad chipami, które produkowane są między innymi w zakładzie Bosch w Dreźnie. Obiekt ma powierzchnię ponad 18 000 mkw., na których znajdują się m.in. pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych (typu clean room), przestrzeń biurowa oraz laboratoria kontroli jakości i produkcji. Do połowy następnej dekady w malezyjskim centrum testowym pracować ma do 400 osób. Dzięki nowemu zakładowi i łącznej liczbie 4 200 pracowników Penang jest obecnie największą lokalizacją firmy Bosch w Azji Południowo-Wschodniej. Firma posiada łącznie około 100 000 mkw. terenu w kontynentalnej części stanu.

 – Nowe centrum testowe w Penang jest dla nas szansą na nawiązanie współpracy z firmami, które obsługują dalszy łańcuch produkcji półprzewodników. Lokalizacja skraca również czas i trasę dostaw skierowanych do klientów na azjatyckim rynku, co zdecydowanie zwiększa naszą konkurencyjność – podkreślił dr Markus Heyn, członek zarządu Bosch i prezes sektora Bosch Mobility.

Dalsze inwestycje Bosch na rynku chipów

Bosch realizuje globalną strategię rozwoju w obszarze półprzewodników. W ramach własnego planu inwestycyjnego oraz europejskiego programu finansowania IPCEI ME/CT (Important Project of Common European Interest on Microelectronics and Communication Technologies) w ciągu najbliższych trzech lat firma ma zainwestować około 3 mld euro w Dreźnie i Reutlingen. Po przejęciu części działalności TSI Semiconductors z siedzibą w Roseville w Kalifornii, które ma nastąpić przed końcem roku, Bosch planuje zainwestować około 1,4 mld euro w przebudowę fabryki w celu obsługi najnowszych procesów produkcyjnych półprzewodników z węglika krzemu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!