Lampy LED retrofit do motocykli legalne w pierwszych europejskich państwach

21 czerwca 2023, 8:35

Model lamp LED retrofit z homologacją drogową do motocykl pojawił się w Niemczech i Hiszpanii. Retrofity Philips Ultinon Pro6000 LED mogą być używane w tych krajach w ponad 70. modelach motocykli. Jakie wymagania należało spełnić, aby uzyskać homologację?

retrofity LED do motocykli

Technologiczne wyzwanie

Opracowanie bezpiecznych i zatwierdzonych do użytku drogowego lamp LED retrofit do najpopularniejszych reflektorów halogenowych motocykli stanowiło techniczne wyzwanie dla inżynierów Lumileds. Światła mijania i drogowe z alternatywnymi wkładami muszą spełniać wymogi prawne, jednocześnie nie oślepiać innych użytkowników dróg.

Podczas szeroko zakrojonych testów prowadzonych we współpracy z TÜV Rheinland, lampy H4-LED, H7-LED zostały zatwierdzone do użytku na drogach publicznych w Niemczech w najbardziej popularnych modelach motocykli. Przeprowadzone testy umożliwiły ostateczną homologację drogową w Federalnym Urzędzie Transportu Samochodowego (KBA) w Niemczech. Ostatecznie została ona przyznana zgodnie z §22a StVZO w formie Ogólnej Homologacji Typu (ABG) i umożliwia stosowanie w wybranych modelach pojazdów.

Jaśniejsze światło i nowocześniejszy wygląd jednośladu

W lampach Philips Ultinon Pro6000  wykorzystano chipy Lumileds LUXEON Altinon LED. W efekcie dają jaśniejsze światło niż wymagane minimum dla lamp halogenowych, co przekłada się na lepszą widoczność i zupełnie nowe wrażenia z jazdy. Intensywność emitowanego światła może być o nawet 230% wyższa od tradycyjnych lamp halogenowych.

Lampy emitują białe światło o temperaturze barwowej do 5800 kelwinów. Precyzyjne rozproszenie światła ma zapewniać kontrastowe oświetlenie drogi bez oślepiania innych kierujących. Na retrofitach ma skorzystać również wygląd jednośladów, które będą dzięki nim wyglądać „nowocześniej”.

Ile kosztują i jak wytrzymałe są lampy retrofitowe Philips Ultinon Pro6000 do motocykli?

Aby sprostać wymaganiom, lampy Philips Ultinon Pro6000 muszą zapewniać odporność na wibracje. Zastosowana w nich technologia AirBoost wykorzystuje zintegrowany system chłodzenia oparty na wentylatorze. W rezultacie ich żywotność może wynosić do 3000 godzin. Dodatkowo Philips oferuje możliwość rozszerzenia standardowej 2-letniej gwarancji o rok. W tym celu należy zarejestrować zakup na stronie Philips.pl.

Jednoczęściowa konstrukcja i zintegrowana elektronika zapewnia zgodność z wieloma modelami pojazdów i systemami reflektorów. Ich instalacja ma być możliwa nawet w ograniczonych przestrzeniach, a ich montaż łatwy i nieskomplikowany.

Motocyklowe retrofity Philips Ultinon Pro6000 LED w wersjach H4 i H7 LED są już dostępne u sprzedawców w Niemczech w specjalnych, indywidualnych opakowaniach X1 dla motocykli w cenie 75,95 €.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Adam, 22 czerwca 2023, 8:11 0 0

A podobno mamy wspólne przepisy w całej Unii Europejskiej? ... ale jak widać są równi i równiejsi ...

Odpowiedz

DDWWJJ, 22 czerwca 2023, 9:50 0 0

Itak i nie. Jak nie ma przepisu krajowego stosujemy przepisy EU.

Odpowiedz