Inter Cars z nowym systemem handlu B2B – celem poszerzenie oferty o części używane, OEM i inne

12 kwietnia 2022, 13:50

Inter Cars przygotowuje się do uruchomienia w Polsce nowej platformy sprzedażowej typu Marketplace. Póki co, projekt bazujący na nowej koncepcji został uruchomiony przez bułgarską i litewską spółkę dystrybutora. W kolejce czekają cztery nowe rynki. Najciekawszym elementem oferty nowej platformy będzie obecność na niej części używanych.

Inter Cars poszerza ofertę o części używane i nie tylko

Używane części samochodowe to najciekawszy, ale niejedyny nowy element oferty proponowanej przez Inter Cars. Nowa platforma Marketplace ma zawierać także oferty sprzedaży wyposażenia i akcesoriów warsztatowych, a nawet elementy sprzętu biurowego i oprogramowania IT. Ma być ona uzupełnieniem istniejącego modelu biznesowego dystrybucji Inter Cars dla grup produktów, które nie mogą być efektywnie oferowane poprzez dotychczasowe kanały. Platforma pozwoli też zaprosić do współpracy nowych dostawców, z którymi dotąd firma nie współpracowała. Ma ona zapewnić powiązanie między profesjonalistami posiadającymi produkty a profesjonalistami, którzy tych produktów potrzebują. Inter Cars nadal będzie skoncentrowany na motoryzacyjnym rynku wtórnym.

Jak powiedzieli nam przedstawiciele Inter Cars, uruchomienie nowej platformy oferującej klientom m.in. części używane nie jest związane z odnotowywanymi ostatnio na rynku problemami z dostępnością fabrycznie nowych części zamiennych. Prace nad projektem zostały rozpoczęte jeszcze przed pandemią COVID-19, kiedy to problemów z dostępnością części praktycznie nie odnotowywano. Jednym z powodów była chęć zaangażowania się firmy we wsparcie recyklingu i gospodarki w obiegu zamkniętym na rynku motoryzacyjnym.

Nowa platforma jest już gotowa i została uruchomiona na dwóch rynkach, na których Inter Cars prowadzi swoją działalność. Są one polem testowym dla wyszukania ewentualnych braków czy niedociągnięć i ich poprawy przed wdrożeniem na większe rynki. O szczegóły dotyczące platformy zapytaliśmy Momchila Kovacheva, piastującego stanowisko Chief Digital Officera w Inter Cars SA. Głównym tematem naszych pytań były oczywiście części używane, których pojawienie się w ofercie tak dużego dystrybutora jest szczególnym wydarzeniem w skali rynku.

– Nowa platforma Marketplace będzie zawierać szeroką gamę produktów, której części używane są tylko elementem. Wprowadzamy je, gdyż wiemy, że mają one swoje miejsce na motoryzacyjnym rynku posprzedażowym. Istnieje wiele przykładów, w których są one jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem technicznym w przypadku naprawy lub modernizacji pojazdu. Umożliwiają też warsztatom oferowanie klientom większej liczby kosztowych alternatyw napraw. Używane czy regenerowane części coraz częściej oferują dziś m.in. producenci pojazdów, którzy posiadają nawet własne spółki zależne zajmujące się recyklingiem samochodów – mówi Momchil Kovachev, Chief Digital Officer w Inter Cars SA.

Screen z bułgarskiej wersji platformy

Skąd będą pochodziły części używane oferowane przez Inter Cars?

Rynek części używanych jest zróżnicowany. Na popularnych portalach aukcyjnych łatwo znaleźć podzespoły, których stan techniczny jest, delikatnie mówiąc, dyskusyjny. Jak zatem dystrybutor zamierza weryfikować jakość oferowanych na nowej platformie części?

– W przypadku używanych części zamiennych współpracujemy z profesjonalnymi firmami recyklingowymi, które są certyfikowane i posiadają sprawdzone procesy gwarantujące produkty wysokiej jakości, dokładne dane dotyczące numerów OEM produktu oraz usługi posprzedażowe – mówi Momchil Kovachev z Inter Cars SA.

Podobnie sytuacja ma wyglądać w Polsce. Inter Cars jest już po pierwszych rozmowach ze stowarzyszeniem FORS, zrzeszającym firmy, zajmujące się recyklingiem samochodowym. Jeżeli rozmowy zostaną zakończone powodzeniem, członkowie FORS będą mogli oferować swoje części na platformie sprzedażowej Inter Cars, biorąc odpowiedzialność za ich jakość i obsługę posprzedażną klientów.

Platforma będzie miała charakter zamknięty – swoje oferty będą mogli prezentować tam tylko sprzedawcy zatwierdzeni przez Inter Cars. Oferty będą także poddawane kontroli.

Sposób prezentacji oferty na nowej platformie Inter Cars

Użytkowników IC e-Catalogu interesuje zapewne to, w jaki sposób nowe produkty włączane do sprzedaży przez Inter Cars będą oznaczane w bazie danych dystrybutora. Nowa platforma będzie osobnym bytem, jednak całkowicie zintegrowanym z katalogiem dystrybutora. Dotychczasowi użytkownicy e-Catalogu będą mieć dostęp do platformy za pomocą tego samego loginu i hasła. Prezentacja oferty będzie nieco inna. Przedstawiciele Inter Cars zapewniają, że nie pojawią się np. problemy z identyfikacją, czy konkretna wyszukana część to produkt nowy czy używany.

– Obecnie produkty z Marketplace są prezentowane w osobnym polu na liście produktów naszego systemu e-commerce, a każda kategoria produktów jest prezentowana za pomocą dedykowanej etykiety. Zapewniamy odpowiednie elementy interfejsu UX i UI podkreślające, kim jest Sprzedający i czym jest dany produkt. Na razie nie odnotowaliśmy uwag w kierunku niejasności oznaczeń czy problemów z weryfikacją tego, czy dana część jest używana czy nowa. – mówi Momchil Kovachev. – Dzięki naszej koncentracji na klientach profesjonalnych, łatwiej jest wyjaśnić oznaczenia używanych części na motoryzacyjnym rynku wtórnym, w przeciwieństwie do tego jak to się odbywa w relacjach z konsumentami B2C. – dodaje.

Screen z bułgarskiej wersji platformy

Używane części a produkty marek własnych Inter Cars

Inter Cars ma w swojej ofercie wiele brandów części linii ekonomicznych, wybieranych przez klientów dysponujących ograniczonym budżetem na naprawy. Czy dodanie do oferty używanych części nie spowoduje wewnętrznej kanibalizacji ofert? Zdaniem przedstawicieli Inter Cars powinno być wręcz przeciwnie:

– Wierzymy, że posiadanie większej liczby produktów, dzięki naszemu Marketplace doprowadzi do synergicznego wzrostu sprzedaży, ponieważ będziemy oferować więcej rozwiązań dla dokonania kompletnej naprawy. Nasi klienci są dobrze poinformowani o ofercie rynkowej. Dodanie nowych pozycji do naszego katalogu to krok do ułatwienia im pracy i podejmowania decyzji co do sposobu wykonania naprawy, w kontekście danego przypadku technicznego i sytuacji ekonomicznej właściciela pojazdu. Z tego usprawnienia będziemy czerpać tylko benefity. – mówi Momchil Kovachev, Chief Digital Officer w Inter Cars SA.

Nowa platforma sprzedażowa Inter Cars działa już na rynkach litewskim i bułgarskim. Jest obecnie poddawana testom w czasie rzeczywistym i usprawniana. Jej polska premiera nastąpi, kiedy twórcy projektu uznają, że jest on gotowy do wdrożenia na większych rynkach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 12 kwietnia 2022, 17:01 11 -1

szrocik bis??

Odpowiedz

materii, 14 kwietnia 2022, 8:05 6 -6

tonący brzytwy się chwyta ;D xD

Odpowiedz

Inter Cars, 14 kwietnia 2022, 8:17 7 -3

chyba Ty toniesz :):):)

Odpowiedz

Warsztat, 15 kwietnia 2022, 15:15 2 -2

Bul bul , warsztaty już to polubiły.
Nc tam nie kupuję.

Odpowiedz

Warsztat WWA, 19 kwietnia 2022, 14:49 2 -1

Zaraz będą wyniki finansowe, zobacz porównaj dopiero potem pisz o tonięciu :P

Odpowiedz

BOLO, 17 kwietnia 2022, 20:39 2 -1

Jak działa na Litwie i Bułgarii to niech tam zostanie.

Odpowiedz

dociekliwy, 19 kwietnia 2022, 10:57 1 0

A co z częściami zakazanymi do odsprzedaży jako używane? Też będą dostępne? ;)
Lista obejmuje 19 pozycji, wśród nich m.in. poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi, klocki i szczęki hamulcowe, przewody układu hamulcowego, tłumiki układu wydechowego, przeguby układu kierowniczego i zawieszenia, elementy układu ABS i ASR

Odpowiedz

Berbara, 19 kwietnia 2022, 15:54 1 -1

w takim przypadku będzie zmieniona nazwa, na np. klocuszek hamulcowy

Odpowiedz

brawo, 26 kwietnia 2022, 13:37 0 -1

Przecież te ich tanie linie to już jak używane

Odpowiedz

pawał, 26 kwietnia 2022, 13:37 0 -1

Przecież te ich tanie linie to już jak używane

Odpowiedz

MK-Auto, 22 czerwca 2022, 13:34 0 0

Czy tylko takie duże firmy jak Ambit będą miały możliwość sprzedaży w tym systemie?

Odpowiedz