Serwis samochodów na gwarancji poza ASO. Wyniki sondażu.

8 czerwca 2016, 11:53

Niedawno pytaliśmy naszych czytelników czy zdarzyło im się świadczyć usługi serwisowania aut posiadających ważną gwarancję producenta samochodu. Chcieliśmy zbadać czy niezależne warsztaty mają świadomość możliwości wykonywania przeglądów takich samochodów, ewentualnie z jakiego powodu tego nie robią, a jeśli serwisują, to czy są to samochody prywatne czy flotowe? Poniżej prezentujemy wyniki ankiety.

Zaskakująco dużo, bo aż 54% warsztatów niezależnych biorących udział w sondażu przyznało, że zdarzyło im się serwisować samochody na gwarancji producenta pojazdu. Warto podkreślić jednak, że rynek serwisowania aut na gwarancji wciąż jest zdominowany przez warsztaty autoryzowane. Wynik na poziomie 54% warsztatów niezależnych, którym zdarzyło się serwisować auta na gwarancji, wcale nie oznacza, że tak wygląda podział tego rynku. Wszyscy praktycy wiedzą, że sprawa jest z goła inna. Warto zwrócić uwagę, że serwisowanie samochodów na gwarancji w warsztatach niezależnych może odbywać się po prostu sporadycznie i stanowi ułamek wszystkich przeprowadzanych tego typu usług. 

Ku zaskoczeniu, większość, bo aż 68% klientów, serwisujących swoje auta poza ASO to klienci indywidualni. Mogłoby się wydawać, że to klienci flotowi powinni być większością, bo jak wiemy to oni najbardziej patrzą na koszty, co mogłoby przełożyć się na największe oszczędności (np w przypadku serwisowania całej floty aut). Być może zatem rośnie również świadomość GVO wśród zwykłych kierowców, a także ich zaufanie do warsztatów niezależnych.

Auta na gwarancji serwisowane w warsztatach niezależnych: klienci indywidualni i klienci flotowi

 

Na koniec najważniejsze. Dlaczego mechanicy w niezależnych warsztatach nie świadczą usług serwisowania samochodów na gwarancji, pomimo, że przepisy im na to pozwalają?

Najpowszechniejszą odpowiedzią było wskazanie na strach przed utratą gwarancji na samochód. Ten powód wybrało aż 55% wszystkich odpowiadających. Można się domyślać, że duża w tym zasługa ASO, które niestety wciąż często naruszają obowiązujące przepisy i robią problemy z uznawaniem gwarancji prawidłowo serwisowanych samochodów w warsztatach niezależnych (wiele takich przypadków opisaliśmy na naszym portalu).

Okazuje się, że duża część mechaników i warsztatów wciąż nie ma świadomości, że w ogóle można serwisować takie samochody poza ASO. Taka odpowiedź stanowiła aż 37% wszystkich. Pokazuje to, że ważne jest dalsze edukowanie warsztatów niezależnych w zakresie ich praw. 

Na kolejnych miejscach znalazły się odpowiedzi wskazujące na brak odpowiedniego sprzętu do serwisowania nowych samochodów  – 16% (prawdopodobnie brak odpowiedniego oprogramowania), a najmniejszą przeszkodą zdaje się być posiadanie odpowiedniej wiedzy – 9%. Potwierdza to wcześniejsze przypuszczenia o profesjonalizacji i o rosnącym poziomie usług w warsztatach niezależnych.

Dlaczego nie świadczysz usług serwisowania aut na gwarancji? 

Dowiedz się więcej

Czy wakacyjny przegląd samochodu nadal jest popularny? Ankieta.
Czy wakacyjny przegląd samochodu nadal jest popularny? Ankieta.

Rodzinne wyjazdy na wakacje są szansą na dobry zarobek dla warsztatów samochodowych. Czy jednak rzeczywiście Polacy postępują odpowiedzialnie i sprawdzają stan techniczny swoich aut przed wakacyjnymi wojażami? Daleka droga – w góry, na Mazury czy nad morze – wymaga sprawnego pojazdu. Zwłaszcza, gdy wyjeżdża cała rodzina, zapewnienie pełnego bezpieczeństwa staje się priorytetem. Każdy odpowiedzialny kierowca […]

Pakiet przeglądów za darmo przy zakupie Skody – plusy i minusy oferty
Pakiet przeglądów za darmo przy zakupie Skody – plusy i minusy oferty

Marka sprzedająca najwięcej nowych samochodów w Polsce wprowadziła do swojej oferty bezpłatny pakiet przeglądów. Otrzyma go każdy nabywca nowej Skody i to aż na cztery lata. Oferta z pewnością może namieszać na rynku, ma jednak także swoje mankamenty. Czy warsztaty niezależne odczują zatem jej skutki? Skoda przyciąga do ASO Skoda stara się przekonać nabywców swoich […]

Stanowski kontra Mercedes. Znany dziennikarz niezadowolony z ASO.
Stanowski kontra Mercedes. Znany dziennikarz niezadowolony z ASO.

Wziął samochód w leasing w salonie i ma go już serdecznie dość. Znany dziennikarz Krzysztof Stanowski prowadzi wojnę w social mediach z autoryzowanym serwisem Mercedesa. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy sportowych i ikona polskiego Twittera wyżalił się w mediach społecznościowych na samochód kupiony w salonie Mercedes-Benz. Dziennikarz od zakupu ma problemy z autem, narzeka również […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

TEDI, 2 czerwca 2016, 13:19 0 0

.
Moto Focus ciągle walczy z producentami, płacze jak to niezależni są dyskryminowani, przez producentów i ASO, na innych forach temat też jest ciągle aktualny, a tu proszę aż 37% nic nie wiedziało że może, i dopiero trzeba było im zadać pytanie żeby sie dowiedzieli że im wolno, to by znaczyło że nie umią czytać.
Ja też serwisuję na gwarancji nowe samochody, tyle tylko że robimy to bardzo rzadko, a już napewno nie robimy pierwszego przeglądu.
Ściśle współpracujemy z pewna marka samochodową, posiadamy dokumentacje, karty przeglądowe, to kiedy trzy lata temu kupiłem u nich nowy samochód średniej klasy, mimo iż współpracujemy ze sobą i mógłbym sobie zrobić przegląd sam, i nikt by mi z tego powodu nie zrobił jakiegokolwiek problemu, to żeby nie tworzyć sytuacji konfliktowych, pojechałem na pierwszy przegląd do nich

Odpowiedz

junucz, 1 marca 2020, 19:49 0 0

A ja zawsze wybieram aso, nawet po gwarancji. W moim przypadku jest to serwis autoryzowany forda, w którym robię często różne sezonowe przeglądy jak np. ten akcjaserwisowa.pl/dostawcze

Odpowiedz