Menu

Haki holownicze

Amatorski montaż haków holowniczych – co może się stać? Poradnik Steinhof

Montaż haka holowniczego jest modyfikacją, którą można wykonać na własną rękę. Jednak nieprofesjonalne wykonanie tego zadania ma szereg poważnych konsekwencji. Ekspert Steinhof wskazuje, jakie błędy najłatwiej popełnić.

Pionowo wpinane haki holownicze – jakie są ich zalety?

Haki holownicze są przydatnym akcesorium do samochodów zarówno firmowych jak i tych wykorzystywanych prywatnie. Wielu kierowców nie decyduje się na założenie haka ze względu na pogorszenie wyglądu tyłu samochodu. W ofercie Inter Cars pojawiły się haki, które pozostają niewidoczne po zdemontowaniu przegubu kulowego.

Hak holowniczy – czy można użyć go do holowania pojazdu?

Wydawać by się mogło, że sama, powszechnie przyjęta, nazwa haka holowniczego predestynuje go do czynności jaką jest holowanie innych pojazdów. Sprawa nie jest jednak taka prosta, co wyjaśnia ekspert firmy Steinhof.

Hak samochodowy – najczęściej zadawane pytania

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze i najciekawsze pytania związane z popularnym elementem wyposażenia dodatkowego, jakim jest hak holowniczy.

Najpierw hak, potem instalacja

Instalacja gazowa i hak holowniczy to dwa popularne elementy wyposażenia, które nie muszą się wykluczać. W większości przypadków samochód może mieć zamontowane jedno i drugie, ale jeśli jest to możliwe, warto zadbać o prawidłową kolejność wykonywanych prac.

Steinhof rozszerza ofertę w gamie haków holowniczych

Steinhof, polski producent haków holowniczych, rozszerza ofertę w zakresie flagowych produktów swojej marki. Spółka poinformowała o wprowadzeniu nowych referencji w gamie haków holowniczych do wielu marek samochodów z roczników produkcji od 2014 do 2020 roku, takich jak BMW, Mercedes, Ford, Peugeot oraz Jeep. W skład nowych pozycji wchodzą kule zarówno odkręcane, jak też wypinane automatycznie.

Jakie testy przechodzą haki holownicze zanim trafią do sprzedaży?

Z roku na rok haki holownicze cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Zanim jednak trafią do sprzedaży, a następnie do samochodów, muszą uzyskać odpowiednie homologacje. W przypadku krajów Unii Europejskiej najważniejszym dokumentem dotyczącym haków holowniczych jest Regulamin nr 55 EKG ONZ, czyli tzw. „Jednolite przepisy dotyczące homologacji mechanicznych elementów sprzęgających zespołów pojazdów”.

Hak holowniczy to rozwiązanie, które znacząco zwiększa funkcjonalność samochodu. Umożliwia ciągnięcie przyczepy, jak również montaż dodatkowych kufrów lub bagażnika rowerowego. Oferta rynkowa haków jest coraz większa, można znaleźć w niej haki montowane na stałe, jak i wypinane, przeznaczone do starszych jak i nowych modeli samochodów (współpracujące z układem elektronicznym pojazdu, w tym systemami bezpieczeństwa). Montaż haka holowniczego to zadanie o zróżnicowanej trudności, stąd też cena kalkulowana jest indywidualnie w przypadku każdego modelu auta. Więcej informacji na temat haków holowniczych, ich rynkowej oferty, metod montażu, jak i związanych z nimi przepisów, znajdziecie w tej kategorii.