Amatorski montaż haków holowniczych – co może się stać? Poradnik Steinhof

15 czerwca 2023, 9:34

Montaż haka holowniczego jest modyfikacją, którą można wykonać na własną rękę. Jednak nieprofesjonalne wykonanie tego zadania ma szereg poważnych konsekwencji. Ekspert Steinhof wskazuje, jakie błędy najłatwiej popełnić.

montaż haka

Przy zakupie haka holowniczego mamy dowolność związaną z tym, kto podejmuje się jego montażu w konkretnym pojeździe. Steinhof nie narzuca miejsca montażu swoich haków holowniczych, ponieważ sprzedają się one w różnych miejscach na świecie. Jednak nieprofesjonalny montaż tego elementu wyposażenia dodatkowego może skończyć się w bardzo groźny sposób.

Nieprawidłowe dopasowanie

Pierwszym i najważniejszym aspektem nieprofesjonalnego montażu haka holowniczego, jest jego nieprawidłowe dopasowanie do pojazdu. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań w zakresie mechanicznym należy upewnić się, czy konkretne auto jest przystosowane do zamontowania haka holowniczego. Jeśli na tym etapie popełnimy błąd, każda kolejna czynności pogorszy tylko sprawę.

Zły demontaż elementów w tylnej części nadwozia

Chociaż haki holownicze mają dołączaną instrukcję montażu, bez podstawowego doświadczenia mechanicznego łatwo popełnić kilka błędów. Po pierwsze uszkodzenie mocowań zderzaka przy jego odkręcaniu, po drugie brak odkręcenia elementów konstrukcyjnych, które muszą zrobić miejsce dla belki z hakiem holowniczym. W dalszej części montażu haka holowniczego istotne jest także właściwie podpięcie wiązki elektrycznej.

Nieprofesjonalny montaż wiązki elektrycznej

Bezpieczeństwo na jezdni wymaga tego, aby po zaczepieniu przyczepy na hak holowniczy i podpięciu wtyczki do gniazda działało oświetlenie przyczepy. Dobrze jest, jeśli specjalnie zaprojektowany moduł dezaktywuje również działanie tylnych czujników parkowania na czas korzystania z haka holowniczego.

Nieprofesjonalny montaż haka holowniczego jest ściśle związany z błędami przy przeprowadzaniu i podłączaniu wiązki elektrycznej. Wtedy oświetlenie przyczepy lub bagażnika rowerowego działa nieprawidłowo lub jest w ogóle nieaktywne.

Kłopoty z legalizacją haka holowniczego

Po zamontowaniu haka holowniczego musimy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, żeby diagnosta mógł ocenić profesjonalizm montażu nowego elementu wyposażenia. Jeśli w trakcie oględzin pojawią się nieprawidłowości, nie otrzymamy zaświadczenia potrzebnego do wbicia w dowód rejestracyjny pojazdu haka holowniczego.

– Nieprofesjonalny montaż haka holowniczego wiąże się z różnymi konsekwencjami. Elementy konstrukcyjne haka zamontowane niewłaściwe mogą oderwać się w trakcie użytkowania. Przyczepa bez kontroli poruszająca się po jezdni lub oderwanie się platformy rowerowej z jednośladami w trakcie jazdy, mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii na drodze. Dlatego dla bezpieczeństwa swojego i innych rekomendujemy doliczyć do budżetu przeznaczonego na zakup haka holowniczego także cenę profesjonalnego montażu tego akcesorium w takich miejscach, jak serwis Steinhof – przekazuje Mariusz Fornal z działu technicznego Steinhof.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!