Polscy studenci z tarczą po europejskiej edycji Shell Eco-marathon

31 maja 2017, 16:43

W minioną niedzielę zakończyła się 33. edycja Shell Eco-marathon. Impreza odbyła się w Londynie w ramach 4-dniowego festiwalu innowacji energetycznych „Make the Future Live”. Zadaniem konkursowym dla wystawianych pojazdów jest przejechanie najdłuższego odcinka na 1 litrze paliwa lub 1 kWh energii.

W tegorocznej edycji wystartowało 5 drużyn reprezentujących polskie uczelnie (ELVIC TEAM z Politechniki Lubelskiej, Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej, SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej, Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej, SKN Rotor z Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie).

W sumie zmierzyło się 171 zespołów z 29 z Europy oraz innych kontynentów. Młodzi konstruktorzy uczestniczyli w kategoriach Urban Concept oraz Prototype. Wymogi techniczne wystawianych pojazdów to odpowiednio – samochód miejski i futurystyczny pojazd o maksymalnej wydajności.

Studenci z Politechniki Śląskiej przejechali na 1 litrze wodoru 104 km, zajmując 5. miejsce w kat. pojazdów miejskich napędzanych H2.
Zespół z Warszawy na 1 litrze benzyny pokonał 196 km i uplasował się w ten sposób na 7. lokacie w kategorii miejskich pojazdów spalinowych.
Prototypowy pojazd Elvic z Lublina przejechał na 1 kWh 170 km. W tej samej kategorii startował zespół z Krosna, którego pojazd poprawił zeszłoroczny wynik ponad dwukrotnie i spaliwszy 1 litr etanolu stanął dopiero po 300 km.

Pierwsze miejsca na podium należały w tym roku do Francuzów, którzy zdobyli najwyższe trofeum tak w kategorii Prototype, jak i Urban Concept. Podkategorię silników spalinowych wśród prototypów, wynikiem 2503 km/l, wygrali studenci z Microjoule-La Joliverie z Lycee Saint-Joseph La Joliverie.
Podkategorię silników spalinowych wśród aut miejskich, wynikiem 684 km/l, wygrał zespół z Toulouse Ingénierie Multidisciplinaire z INSA de Toulouse – Université Paul Sabatier Toulouse III.
Pojazd zespołu SolarCarSolutions / ISEN Toulon z ISEN Toulon we Francji zużył 1 kWh na odcinku 186 km, zapewniając swoim twórcom zwycięstwo w podkategorii samochodów elektrycznych w autach miejskich.

– Zawody Shell Eco-marathon dobiegły końca. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi i dumni. Po pewnych trudnościach, dzięki heroicznej pracy naszych elektroników, zajęliśmy wysokie piąte miejsce w kategorii pojazdów miejskich napędzanych ogniwem wodorowym i zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w mistrzostwach świata kierowców – Drivers’ World Championship. Podczas kwalifikacji uzyskaliśmy dziewiątą lokatę. Do Polski wracamy z tarczą, daliśmy radę!
– podsumowuje Aleksandra Musioł, team leader zespołu Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej.

Więcej informacji na temat Shell Eco-marathon można znaleźć na stronie: www.shell.pl. Informacje na temat festiwalu „Make the Future” znajdują się na stronie: http://www.shell.com/energy-and-innovation/make-the-future.html

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!