Pierwotnym przeznaczeniem filtrów kabinowych była ochrona układu klimatyzacji przed zanieczyszczeniami. Obecnie pomagają one również poprawiać jakość powietrza wewnątrz pojazdu. By była ona jak najlepsza, firma Valeo opracowała filtr ClimFilter Supreme.
Filtry kabinowe to element wyposażenia, który pojawił się w samochodach produkowanych pod koniec XX w. Początkowo stosowano je głównie w pojazdach wyposażonych w klimatyzację. Miały zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń na powierzchni parownika klimatyzacji.
Z biegiem czasu zaczęto zwracać uwagę na inną korzyść wynikającą ze stosowania filtrów kabinowych. Redukują one bowiem ilość zanieczyszczeń przedostających się do wnętrza pojazdu znacznie poprawiając jakość powietrza, którym oddychają kierowca i pasażerowie. Jest to o tyle istotne, że wśród tych zanieczyszczeń znajduje się wiele alergenów, takich jak pyłki traw, kwiatów, kurz.
Aby zminimalizować problemy związane z alergiami firma Valeo jako pierwsza w Europie wprowadziła innowacyjny filtr kabinowy ClimFilter Supreme.
– „Filtry ClimFilter Supreme zawierają opatentowaną przez naszą firmę technologię wykorzystującą do filtracji polifenole i węgiel aktywny. Polifenole to naturalne związki powszechnie występujące w przyrodzie i znane z korzystnego wpływu na zdrowie.” – mówi Monika Krawczyk z firmy Valeo – „Powłoka z polifenoli naniesiona na materiał filtracyjny powoduje wyłapanie alergenów, a węgiel aktywny eliminuje szkodliwe gazy i przykre zapachy. Oczywistym jest, że taki filtr zatrzymuje też wszystkie większe zanieczyszczenia typu nasiona roślin, piasek, owady itp”.
Testy wykonane w warunkach laboratoryjnych przez niezależne laboratorium wykazały skuteczność filtrów ClimFilter Supreme wobec alergenów na poziomie 92 procent. Z kolei badania przeprowadzone w 2014 roku w warunkach naturalnych pod patronatem RNSA (Reseau National de Surveillance Aerobiologique) wykazały ich skuteczność na poziomie 95 procent.
Warunkiem skutecznego oczyszczania powietrza jest oczywiście regularna wymiana filtrów kabinowych. Maksymalny okres eksploatacji takiego filtra to rok lub 15 000 km przebiegu. W przypadku intensywnej eksploatacji w obszarach o dużym zapyleniu zalecane jest zwiększenie częstotliwości wymian.
Najczęściej już pierwszy rzut oka na zabrudzony filtr nie pozostawia wątpliwości co do konieczności jego wymiany, a przecież te najgroźniejsze zanieczyszczenia czyli alergeny są niewidoczne gołym okiem. Wraz z wymianą filtra kabinowego zalecane jest też wykonanie dezynfekcji parownika i kanałów nadmuchowych.
Aktualna oferta filtrów kabinowych Valeo zawiera 510 referencji co zapewnia pokrycie 93 proc. rynku samochodowego w Europie. Poza ClimFilter Supreme obejmuje ona też rodzinę filtrów z węglem aktywnym ClimFilter Protect i ClimFilter Comfort. Piktogramy umieszczone na opakowaniach tych filtrów w prosty sposób objaśniają funkcje i korzyści wynikające z ich zastosowania.
Komentarze