Wyważarki i montażownice – przegląd rynkowych nowości

21 października 2020, 23:53

Pierwsze pojazdy zaczynają zjeżdżać do warsztatów w celu wymiany ogumienia. Być może to odpowiednia pora na dokonanie modernizacji sprzętu “Last minute”, zanim sezon przekładkowy na dobre się rozkręci? Tym razem przygotowaliśmy przegląd rynku, który może okazać się mini-przewodnikiem dla warsztatów zastanawiających się nad zakupem nowej wyważarki lub montażownicy. Zapytaliśmy wiodących producentów o ich propozycje na nowy sezon.

W naszym przeglądzie prezentujemy montażownice i wyważarki do opon. Produkty przedstawiamy w kolejności przypadkowej. Osoby zainteresowane uzyskaniem większej ilości informacji zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami producentów i/lub dystrybutorów. 

WYWAŻARKI

Uni-Trol: wyważarka 2451 L

W sezonie jesiennym firma Uni-Trol wprowadza do swojej oferty następcę najbardziej popularnego modelu, serii 2351. Został on oznaczony jako 2451 L. Jest wyposażony  w wysuwany nastawnik laserowy oraz sonar USG.

Produkt może występować z monitorem dotykowym lub ze zwykłym LCD. Przy monitorze LCD, nawigacja po menu odbywa się za pomocą obrotów wyważanego koła. Wyeliminowano w ten sposób klawiaturę. Do zatwierdzania, wyjścia z wybranych komend  służą dwa przyciski zaprojektowane na tle panelu imitującego wskaźniki samochodowe. Do wyboru klientów pozostaje pneumatyczny lub manualny uchwyt koła. Zastosowanie nowego procesora umożliwiło zmiany oprogramowania, które zaowocowały nową, przejrzystą grafiką, która intuicyjnie przeprowadzi operatora przez proces wyważenia koła.

Wyważarka tradycyjnie wyważa z dokładnością do 1g. Nowością jest możliwość podglądu niewyważeń z dokładnością do 0,1g po wybraniu lupy z menu. Firma utrzyma produkcję serii 2351 dla klientów przyzwyczajonych do dotychczasowych rozwiązań, promując jednocześnie nowe urządzenie, które wykorzystuje najlepsze cechy swojego poprzednika, wzbogacając je o nowe możliwości.

Wyważarka Magneti Marelli MM-HC1024FA 007935017805

Wyważarka do kół z automatycznym pomiarem wszystkich wymiarów koła, wyposażona w automatyczny hamulec w miejscu niewyważenia. Wskaźnik laserowy pokazujący miejsce zamocowania ciężarków (dotyczy kilku programów do felg z metali lekkich), oświetlenie LED – jasna dioda oświetla wnętrze felgi, co ułatwia montaż ciężarków. Animacje oraz system słownych podpowiedzi wyświetlanych na monitorze pomaga wykorzystywać zaawansowane funkcje wyważarki w bardzo prosty sposób (np. ukrywanie ciężarka za ramionami czy optymalizacja osadzenia opony względem felgi)

Dane techniczne:

 • Max. masa koła: 65kg
 • Moc silnika: 200W
 • Zasilanie 230V/50Hz
 • Dokładność wyważania: ± 1g
 • Prędkość obrotowa: 200 obr./min.
 • Czas trwania cyklu: 8s
 • Średnica felgi: 10” – 24”
 • Szerokość felgi: 1,5” – 20”
 • Max. średnica koła: 950mm
 • Poziom hałasu: <70dB
 • Masa netto: 105kg

Wyposażenie standardowe: pokrywa ochronna, szczypce do ciężarków, stożki centrujące 4szt., cyrkiel, ciężarek kalibracyjny

ELPRO automatyczna wyważarka B202L

Wyważarka automatyczna przeznaczona do wyważania kół samochodów osobowych oraz lekkich dostawczych z 3 pomiarami wykonywanymi automatycznie oraz z wskaźnikiem laserowym i pokrowcem w zestawie (gratis). Wyważarka automatyczna, pomiar koła odbywa się w pełni automatycznie – wystarczy wysunąć wysięgnik pod rant felgi, a urządzenie wprowadzi w pamięć parametry koła (odległość i średnicę) – to znacznie wygodniejszy i pewniejszy sposób pracy – pozwalający zaoszczędzić kilka cennych minut, bez obaw o błędnie wprowadzone dane. Parametry można wprowadzać również ręcznie.

Trzeci pomiar za pomocą lasera odbywa się za pomocą czytnika laserowego, wystarczy zamknąć osłonę, a „czerwony punkcik” pokaże się na feldze i wczyta jej szerokość, to kolejne kilkanaście sekund zaoszczędzone na pomiarze „bezcyrklowym”.

Wskaźnik laserowy pokazuje nam miejsce, w którym mamy przykleić ciężarek, dzięki temu mamy pewność że obciążenie zostało umieszczone dokładnie tam gdzie powinno, a na wyświetlaczu pojawią się dwa zera. Dla wygody użytkownika wskazanie lasera jest na godzinie „15”.

PHU Szczepan: wyważarka do kół automatyczna REDATS W-790

Automatyczna wyważarka REDATS W-790 obsłuży felgi o średnicy do 28” i wadze do 70 kg. Poradzi sobie z kołami aut osobowych, jak i terenowych czy dostawczych. To automatyczna wyważarka, która sama wprowadzi parametry koła, co oszczędzi czas operatora. Automatyczna tuleja szybkomocująca sprawi, że wyważenie koła zajmie średnio 4 sekundy mniej niż w urządzeniach bez tego dodatku.

Czujniki odczytują parametry felgi, co zapewnia precyzyjne wyważenie każdego koła, a 9 programów wyważania kół samochodowych pozwala łatwo wybrać odpowiednie opcje. Ta wyważarka ma też wskaźnik laserowy miejsca montażu ciężarków, który sam wskaże idealny punkt montażu odważnika. Ma również funkcję SPLIT, która szczególnie przyspieszy pracę z dużymi felgami, np. w autach typu SUV – pozwoli podzielić ciężarek na dwa, co ułatwia ukrycie go za ramionami felgi.

Najważniejsze fakty na temat REDATS W-790

 • typ: automatyczna
 • średnica felg: 10”-28”
 • profile operatorów: 3 profile
 • 9 programów wyważania

SAMiNWEST: Wyważarka CORGHI 9580 C TOUCHSCREEN

Wyważarka do kół osobowych oraz dostawczych wyposażona w cyfrowy miernik do pomiaru parametrów koła, który automatycznie dobierze program wyważania koła, oraz 22 calowy dotykowy monitor odporny na warunki warsztatowe.

Dodatkowo wyważarkę można doposażyć np. w Sonar za pomocą którego zdiagnozujemy badane koło. Więcej informacji: www.corghi.pl

SOSNOWSKI Sp. z o.o.: Hofmann Geodyna 9000p – diagnostyczna wyważarka z cyfrowym testem drogowym

Urządzenie w jednym cyklu pomiarowym wykonuje pomiar wyważania i pełną diagnostykę koła. Diagnostyka obejmuje badanie niejednorodności kształtu i struktury koła oraz cyfrowy test drogowy. Diagnostyka realizowana jest za pomocą 5 wysokiej rozdzielczości kamer oraz siatki laserów oświetlających koło. Technologia umożliwia zarejestrowanie najdrobniejszych nierówności i odchyleń w celu wykrycia niejednorodności rozkładu masy w oponie, nieregularności kształtu opony oraz sztywności opony. Precyzyjne dane w połączeniu z algorytmami symulującymi zachowanie się koła w realnych warunkach drogowych wykorzystywane są do przeprowadzenia obiektywnego testu drogowego bez stosowania dodatkowych rolek.

Diagnostyka pozwala identyfikować i rozwiązywać problemy związane z biciem promieniowym i bocznym (RFV – Run-out Force Vectoring) oddzielnie dla całego koła i samej opony.

Wyniki diagnozy koła prezentowane są na dużym 21,5” wyświetlaczu w postaci trójwymiarowej mapy 3D z naniesionymi informacjami o problemach, które pozostają niedostrzegalne dla ludzkiego oka, jak drobne pęknięcia, rysy, wybrzuszenia, płaskie obszary, nierównomierne zużycie czoła opony i ścianek bocznych (STA – Sidewall and Tread Analysis). Urządzenie automatycznie i bezdotykowo wykrywa wszystkie parametry opony i felgi (offset, średnicę i szerokość, typ felgi, ilość ramion) oraz samodzielnie sugeruje program wyważania.

TIP-TOPOL: Mondolfo Ferro MT 3800 – wyważarka

Wyważarka to przedstawiciel linii premium firmy Mondolfo Ferro. Prezentowany model to produkt, który zawiera w sobie lata doświadczeń i wiedzy zgromadzonych przez włoskiego producenta. Gabaryty maszyny to tak naprawdę wykładnia miejsca zajmowanego przez nią w warsztacie. Sprzęt nie potrzebuje dodatkowego miejsca na odchylanie osłony, może zatem być ustawiony blisko przy ścianie, oczywiście z zachowaniem regulaminowych stref roboczych. Wyważarka posiada również szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W pełni automatyczne wprowadzanie danych koła, oświetlenie strefy roboczej oraz laser wskazujący miejsce naklejenia ciężarka to tylko część ułatwiających pracę funkcjonalności.

Produkt włoskiego producenta dostępny jest również w wersji z ekranem dotykowym. Opcjonalnie można doposażyć sprzęt w podnośnik koła zapewniający dbałość o ergonomię miejsca pracy. Mondolfo Ferro MT3800 to produkt premium.

Uni-Trol – Monolith

Flagowa wyważarka Uni-Trol, choć obecna na rynku już od 3 lat, wciąż zyskuje nowe możliwości. Oferuje unikalny system pomiaru koła. Kamera w czasie rzeczywistym wyświetla obraz felgi na monitorze operatora. Wystarczy wskazać punkty, aby wyważarka sama określiła wymiary koła.

Wyeliminowanie wysuwanego nastawnika skróciło czas pomiaru. Maszyna występuje z uchwytem manualnym lub pneumatycznym. Wyważarka wyposażona jest w gniazdo sieciowe oraz gniazdo USB. Dostęp do sieci pozwala na zdalną obsługę maszyny. W razie awarii, można zdiagnozować podłoże problemu oraz zaktualizować software.

Uni-Trol stawia na ciągły rozwój sfery informatycznej maszyny. Firma udostępnia maszynę na bezpłatne tygodniowe testy. Oprócz możliwości zapoznania się klientów z najlepszą konstrukcją, Uni-Trol chętnie zbiera komentarze i uwagi. Na tej podstawie powstają pomysły opracowania nowych funkcjonalności. Tak wyważarka zyskała dodatkowe oświetlenie oraz możliwość podejrzenia niewyważeń z dokładnością do 0,1g.  Na ukończeniu są aktualizacje pomiaru „bicia koła” i głębokości bieżnika. Uni-Trol oferuje wynajem długoterminowy na 3 lub 4 lata.

 

MONTAŻOWNICE

ELPRO automatyczna montażownica T201 do 26”

Wszystkimi funkcjami w montażownicy steruje się w pełni automatycznie – elektrycznie i pneumatycznie – dzięki temu cały proces montażu i demontażu opony można wykonać bez użycia większej siły. Sterowanie odbywa się intuicyjnie przy pomocy dżojstika i pedałów, co pozwala na oszczędność czasu. Siła zbijaka wynosi 2500 kg. Dzięki mocnemu zbijakowi i odpowiednio wyprofilowanej łyżce otrzymujemy pewność odklejenia nawet najtwardszych opon od felgi w łatwy i bezpieczny sposób.

Dzięki automatowi do pompowania, w wygodny sposób pompujemy każde koło, manometr jest usytuowany na wysokości wzroku, dzięki czemu możemy dokładnie określić ciśnienie w oponie. Dobrze napompowane koło to komfort jazdy, a komfort jazdy to… zadowolenie klienta.

SAMiNWEST: MONTAŻOWNICA CORGHI MASTER 28

Nowość na rynku, następca kultowego Master 26. Jest bezkontaktową montażownicą w technologii bezłyżkowej Leva la Leva, narzędzia robocze nigdy nie dotykają obręczy w każdej fazie pracy.Technologia oparta na doświadczeniu pozwala na pracę bez ryzyka uszkodzenia felgi, a głowica monterska opatentowana przez Corghi niweluje wszystkie naprężenia na oponie podczas montażu i demontażu dzięki synchronizacji ruchomego pazura i stołu obrotowego. Więcej informacji: www.corghi.pl

PHU Szczepan: montażownica do opon REDATS M-250-3D2

Automatyczna montażownica do opon REDATS M-250-3D2 to urządzenie, które zapewnia wygodną pracę z ogumieniem aut osobowych, w tym również RUNFLAT i niskoprofilowymi.

Prezentowana montażownica obsłuży koła o średnicy do 1143 mm i szerokości do 406 mm. Dzięki ramieniu pomocniczemu zapewni bezpieczną i wygodną pracę z oponami typu RUNFLAT. Opcjonalnie, ta montażownica może być też wyposażona w przystawkę leverless – montowana w miejsce stopki, zapewni łatwą pracę z oponami niskoprofilowymi.

Najważniejsze fakty na temat REDATS M-250-3D2

 • typ: automatyczna
 • zakres felg zewnętrznie: 12”-23”
 • maksymalna średnica koła: 1143 mm
 • maksymalna szerokość koła: 406 mm
 • dwubiegowy silnik (bardziej wydajna praca!)

Castex: montażownica automatyczna CASC505

Montażownica CASC-505 przeznaczona jest do montażu i demontażu opon z felg samochodów osobowych, dostawczych oraz motocyklowych (adapter jako wyp. dodatkowe). Dodatkowe wzmocnienia oraz sześciokątny trzpień prowadzący gwarantują bezpieczną pracę w warunkach wymagających podwyższonej wytrzymałości. Przedstawiony model montażownicy charakteryzuje pneumatycznie sterowane oraz blokowane uchylne ramię główne, umożliwiające szybką i bezpieczną wymianę opon. W maszynie zastosowano rozwiązania pozwalające na wymianę opon przy zminimalizowanym ryzyku uszkodzenia felgi. Ponadto na uwagę zasługuje konstrukcja urządzenia, która sprawdza się pod względem wytrzymałościowym i obciążeniowym.

Model posiada stół z czterema szczękami, sterowanymi za pomocą solidnych siłowników. Zastosowany w CAS505 siłownik zbijaka pozwala na uzyskanie siły o wartości 2500 kg, a jego wyprofilowany kształt ułatwia ściąganie opony.

Cechy:

 • Moc silnika 0,75 [kW]
 • Napięcie prądu ładowania 400 [V]
 • Poziom hałasu 70 [dB]
 • Zewnętrzne mocowanie felgi 10” – 21” [cal]
 • Wewnętrzne mocowanie felgi 12” – 24” [cal]
 • Max. Szerokość felgi 14” [cal]
 • Max. średnica koła 41” [cal]
 • Siła zbijaka 2500 [kg]
 • Ciśnienie powietrza 8-10 [bar]

Montażownica do opon Magneti Marelli HC1224LL 007935017775

Montażownica do opon MM-HC1224LL to nowoczesne urządzenie do demontażu i montażu opon. Nowy, zintegrowany napęd stołu pozwolił na wyeliminowanie przekładni pasowej. Zapewnia to bardzo cichą pracę, zmniejszone straty, większą trwałość oraz wyższą prędkość obrotową stołu. Ramię pomocnicze jest wyposażeniem standardowym każdej wersji. Trapezowa konstrukcja podstawy zapewnia wysoką wytrzymałość i stabilność montażownicy. Mechanicznie regulowany w 4 pozycjach zbijak ułatwia dopasowanie do rozmiaru felgi.

Dane techniczne:

 • Zakres chwytu od zewnątrz: 12-26”
 • Zakres chwytu od wewnątrz: 15-28”
 • Max. średnica koła: 1143 mm (45”)
 • Max. szerokość koła: 406 mm (16”)
 • Ciśnienie robocze: 8-10 bar
 • Zasilanie: 380V (3ph)
 • Moc silnika: 1,1 kW
 • Max. siła zbijaka: 3000N
 • Max. moment obrotowy stołu: 1078Nm
 • Wymiary całkowite: 1130×900×1050mm
 • Poziom hałasu: <75dB
 • Masa: 234 kg

Wyposażenie standardowe:

 • Łyżka montażowa
 • Cyfrowy manometr z podświetleniem do pompowania kół
 • Pędzel do smaru
 • Osłony plastikowe na zbijak, stopkę główki (20szt.) i szczęki (8szt.)

Wyposażenie opcjonalne:

 • Automatyczna głowica działająca z siłą 500Nm (007935017795)
 • Zewnętrzny szybki inflator ze zbiornikiem (007935017785)

Nortec PRO – montażownice N-serii

N-seria to cztery nowe modele montażownic marki Nortec PRO: MO405N/MO420N/MO620N i MO820N. Montażownice są przeznaczone do obsługi kół samochodów osobowych i dostawczych, różnią się parametrami oraz opcjami wyposażenia.

Według zapewnień producenta, głównymi atutami nowych montażownic są:

 • solidne ramię odchylane pneumatycznie
 • dwie prędkości obrotowe (6/12 obr/min)
 • mocny zbijak (3 tony)
 • profilowany stół montażowy z dodatkowymi ślizgami
 • dodatkowa stabilizacja i zwiększona funkcjonalność obudowy
 • bogate wyposażenie podstawowe, w tym aż 52 nakładki ochronne.

Nowa seria montażownic jest dostępna w sprzedaży u parterów handlowych Nortec PRO.

TIP-TOPOL: Mondolfo Ferro AQUILA AS 944LL 2V z ramieniem Super RM – montażownica

Aquila AS 944LL 2V SRM to w pełni profesjonalna montażownica. Co szczególnego wyróżnia to urządzenie spośród ogromu maszyn na rynku? Podążając za trendami, producenci aut wyposażają swoje modele w coraz większe i droższe koła. Aby sprostać wyzwaniu serwisowania, włoski producent opracował specjalną technologię. Największa precyzja ustawienia kąta nachylenia stopki montażowej oraz opatentowany system bezłyżkowy (LL) wyróżnia maszynę Mondolfo Ferro na tle podobnych. Gwarantuje bezawaryjną pracę i minimalizuje ryzyko uszkodzenia koła.

W montażownicy połączono klasyczne, sprawdzone rozwiązanie mocowania koła na stole ze szczękami (do 24”) z nowoczesną technologią bezłyżkowego demontażu i montażu opony. Konstrukcja rekomendowana jest do obsługi opon z niskim profilem oraz Run Flat. W związku z tym maszyna w standardzie wyposażona jest w specjalistyczne ramię Super RM. Podsumowując Mondolfo Ferro AQUILA AS 944LL 2V SRM z ramieniem to maszyna dla wymagających serwisów oponiarskich.

Castex: automatyczna montażownica CTXC-202 (dwubiegowa)

CTXC-202 to wzmocniona i powiększona wersja montażownicy automatycznej. Jej budowa zapewnia wysoką sztywność konstrukcji, wzmocnione zostało pneumatycznie odchylane ramię główne. Pneumatycznie blokowany jest również zespół ramion, unowocześniony i powiększony został stół montażowy o zwiększonym zakresie pracy. Urządzenie posiada powiększony zbijak o zwiększonej sile, dwie prędkości robocze stołu sterowane pedałem, zespół pompowania koła ze stacjonarnym manometrem sterowany pedałem, skręcane szybkozłącza pneumatyczne, zespół przygotowania powietrza z reduktorem ciśnienia,
oraz możliwość montażu trójfunkcyjnego prawego ramienia pomocniczego do opon nisko-profilowych i run flat.

Cechy:

 • Moc silnika 0,75/1,1[kW]
 • Zasilanie 400 [V]
 • Waga netto / brutto 225 / 255 [kg]
 • Zewnętrzne mocowanie felgi 14-26 [inch]
 • Wewnętrzne mocowanie felgi 12-23 [inch]
 • Max. Szerokość felgi 14 [inch]
 • Siła zbijaka 3000 [kg]
 • Wymiary opakowania 1130 x 900 x 950 [mm]
 • Waga ramienia netto/brutto 60 / 69 [kg]
 • Wymiar opakowania ramienia 1050x450x430 [mm]

SOSNOWSKI Sp. z o.o.: HOFMANN Monty 8800

Montażownica, która łączy możliwości systemu bezłyżkowego z szybkością tradycyjnej montażownicy wyposażonej w łyżkę odparzającą. Montażownica przeznaczona jest do opon niskoprofilowych ze sztywnymi bokami typu Run-Flat, PAX, UHP, Off-road, kół z systemem bezpieczeństwa CSR/BSR oraz opon tradycyjnych.

Precyzyjne odparzanie „trudnych” opon bezpośrednio na stole montażowym realizowane jest z pomocą systemu ESBD (sterowane cyfrowo dyski odparzające). Do szybkiego „zrobienia” opon tradycyjnych przeznaczona jest tradycyjna łyżka odparzająca.

Technologia SmartSpeed chroni przed uszkodzeniem opony na skutek błędu operatora. Urządzenie wykrywa nadmierne naprężenia opony i automatycznie redukuje prędkość obrotową stołu. Kiedy naprężenia znikają, prędkość wzrasta do 20 obr./min.

Technologia PowerMont chroni felgę przed uszkodzeniem. Sterowany cyfrowo palec montażowy utrzymuje stałą odległość od rantu felgi, automatycznie wyciągając stopkę opony.

Technologia QuickLOK™ Wi-Fi skraca czas montażu. Nakrętkę mocującą koło do stołu montażowego wyposażono w moduł Wi-Fi, który automatycznie uruchamia zacisk felgi.

Montażownica wyposażona w panel sterowania głowicami montażowymi, kamerę, podnośnik, sterowany pedałem inflator i szereg innych udogodnień.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

mario, 4 kwietnia 2021, 18:42 0 0

Fajne zestawienie. Szkoda tylko, że zabrakło urządzeń SICE i HUNTER jeśli już mowa o czołowych producentach :-]

Odpowiedz