Czyszczenie suchym lodem – Ice Blaster od Kärcher

17 października 2017, 13:54

Firma Kärcher posiada w swojej ofercie urządzenia służące czyszczeniu suchym lodem. Ze względu na swoją specyfikę znajdą one zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle.

Ice Blaster IB 15/120 to urządzenie, które usuwa zabrudzenia typu zaschnięty olej, tłuszcz, kleje, silikon, nie powodując przestojów w pracy linii montażowej. Proces czyszczenia nie powoduje ścierania ani korozji czyszczonego materiału. Nadaje się do czyszczenia materiałów twardych, głównie metali. Ice Blaster jest przeznaczony do użytku w przemyśle samochodowym, drzewnym, spożywczym, tworzyw sztucznych czy w drukarniach, jak również podczas prac renowacyjnych.

Urządzenie pozwala czyścić zwłaszcza tam, gdzie z różnych względów nie można skorzystać z wody (elektronika, elementy wrażliwe na wilgoć). Jego zaletą jest to, że może  pracować nie powodując przestojów w procesie produkcji, oszczędzając tym samym czas. Porównując technologię suchego lodu z piaskowaniem zauważymy, że przy piaskowaniu konieczne są przestoje, gdyż najpierw trzeba element wymontować, następnie w specjalnym miejscu wypiaskować, później osuszyć i wyczyścić z resztek ścierniwa na koniec znów zamontować.  To długotrwałe i kłopotliwe. Czyszczenie suchym lodem jest o wiele prostsze i wydajniejsze. Dodatkowo po czyszczeniu Ice Blasterem nie pozostają odpady (takie jak ścierniwo przy piaskowaniu, czy brudna woda przy użyciu urządzenia ciśnieniowego) ponieważ cząsteczki suchego lodu ulegają sublimacji. Co ważne granulki suchego lodu nie mają właściwości ścierniwa, więc nie rysują czyszczonej powierzchni metalowej, a zatem jej nie uszkadzają.

W jaki sposób działa ta technologia?  Zużycie lodu oraz ciśnienie wahają się pomiędzy 30 – 120 kg/h i 0,2 – 1,6 MPa (2 do 16 bar). Strumień granulatu suchego lodu (CO2) rozpędza się do prędkości dźwięku a następnie, gdy granulki o temperaturze -79ºC uderzają w zabrudzoną powierzchnię, energia kinetyczna sprawia, iż zabrudzenie zostaje wykruszone, powstają w nim pęknięcia. Następnie następuje szok termiczny. Różnica temperatur sprawia, że zabrudzenia kurczą się, szczeliny powstałe w wyniku uderzeń cząsteczek suchego lodu powiększają się. Na koniec  cząsteczki lodu wnikają w te szczeliny, gdzie następuje proces sublimacji (przechodzenia ze stanu stałego w stan gazowy) równocześnie zwiększając swoją objętość ok. 400 razy, co powoduje „wysadzenie” brudu.

Zastosowanie tego urządzenia obejmuje różne gałęzie przemysłu:

  • W przemyśle tworzyw sztucznych i opakowań urządzenie nadaje się do usuwania sylikonu, gumy, farb, lakierów i innych silnie przylegających zabrudzeń z form wtryskowych, i linii produkcyjnych.
  • W branży metalurgicznej i maszynowej Ice Blaster umożliwia codzienne i dogłębne czyszczenie maszyn produkcyjnych, robotów spawalniczych, przenośników taśmowych i lakierni.
  • W drukarniach wyczyści maszyny drukarskie, cylindry i narzędzia. W przemyśle drzewnym i elektrycznym sprawdzi się w  czyszczeniu maszyn do obróbki drewna, generatorów, turbin i szaf sterowniczych..
  • W przemyśle motoryzacyjnym, odlewniach i produkcji form wtryskowych. Wyczyści silnie przylegające zabrudzenia: pozostałości sylikonu czy gumy, farby, lakiery, powłoki ochronne z form wtryskowych, narzędzi i linii produkcyjnych.
  • W przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym posłuży do czyszczenia systemów przenośnikowych, systemów napełniania i mieszalników, linii produkcyjnych, zbiorników i pieców. Usuwa: zapieczony brud, tłuszcz i skrobię.
  • W przemyśle papierniczym poradzi sobie z usuwaniem kleju, wapna, pyłu i celulozy z urządzeń produkcyjnych.
Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

marek, 19 października 2017, 20:14 1 0

Zapomniano tylko dopisać w newsie o cenie urządzenia i o tym, że suchy lód trzeba albo kupić, albo kupić wytwornicę do suchego lodu, co kosztuje SPORO

Odpowiedz