Komputerowe przyrządy do ustawiania reflektorów

3 września 2009, 0:00

Wydawało się, że urządzeniem warsztatowym, które całkowicie oprze się elektronizacji, będzie przyrząd do ustawiania reflektorów. W końcu jego prosta konstrukcja i obsługa nie dawała pola na wprowadzanie radykalnych innowacji. Pomysłowość konstruktorów nie zna jednak granic i oto mamy pierwsze elektroniczne przyrządy do ustawiania świateł, przystosowane do łączenia z komputerem, drukowania wyników i archiwizowania danych.

MLD9 Beissbarth
Optyczno-elektroniczny przyrząd MLD9 (rys. 1) umożliwia sprawdzanie reflektorów wszystkich typów (DE, ksenonowe i paraboliczne), zarówno głównych, jak i przeciwmgłowych oraz dodatkowych drogowych. W wersji standardowej przyrząd posiada trzy kółka jezdne. Opcjonalnie można przyrząd ustawiać na szynie, co ułatwia jego obsługę.

Bazowanie odbywa się za pomocą lustra i jest wspomaganie laserem, co pozwala szybko, dokładnie i wygodnie osiować głowicę pomiarową względem reflektora. Kolumnę można obracać o 30% w celu zapewnienia równoległości do pojazdu. Na kolumnie jest umieszczona skala w centymetrach, która umożliwia zapewnienie prawidłowej wysokości głowicy względem reflektora pojazdu. Do dokładnego pozycjonowania przyrządu w punkcie centralnym soczewki służy wskaźnik laserowy. Luksometr cyfrowy pozwala nie tylko sprawdzać natężenie światła, ale także stopień zestarzenia się żarówek halogenowych. Panel kontrolny dysponuje oświetlanym wyświetlaczem typu LCD i jest umieszczony na głowicy pomiarowej. Za pomocą wyświetlacza obsługujący może wykonać wszystkie regulacje i pomiary, przy wspomaganiu ze strony menu. Przyrząd posiada złącze RS232 do podłączenia komputera za pomocą kabla lub opcjonalnego Bluetooth. Korzystając z aplikacji Beissbarth BNET + Dongle #3 można wyniki wizualizować na monitorze komputera i drukować.

LITE 3 MAHA
W przyrządzie LITE 3 (rys. 2) zastosowano kamerę CMOS "high dynamic range ", która digitalizuje obraz otrzymany w reflektora i przekazuje go do obróbki przez układ elektroniczny przyrządu. Przyrząd samoczynnie określa wynik badania i prezentuje na wielofunkcyjnym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Na ekranie są pokazywane: pozycja światła, kąt nachylenia, natężenie światła, położenie ogniskowej itp. Ponadto jest prezentowany graficznie obraz z soczewki. Istnieje możliwość przeniesienia określonych danych do podłączonego komputera. Wózek przyrządu porusza się po szynach a bazowanie odbywa się za pomocą lustra. Podczas ustawiania świateł można skorzystać z komfortowego trybu "akustycznego", pozwalającego nie patrzeć na wyświetlacz przyrządu. Tryb akustyczny funkcjonuje następująco: im bardziej pozycja reflektora odbiega od pozycji zadanej, tym mniejsza jest częstotliwość dźwięku. Gdy podczas regulacji pozycja reflektora zacznie zbliżać się do pozycji wymaganej, to częstotliwość dźwięku narasta. Sygnał ciągły informuje, że została osiągnięta pozycja optymalna. Przyrząd można podłączać do komputera za pomocą portu RS232/USB lub poprzez Bluetooth i archiwizować dane.

CAP2300/2500 Capelec
CAP2300 jest elektronicznym przyrządem pracującym z wykorzystaniem kamery video (rys. 3). Komputerowy interfejs pozwala użytkownikowi na automatyczną kontrolę i pomiar granicy światło-cienia oraz pomiar natężenia oświetlenia. Pozycjonowanie przyrządu odbywa się laserem. Ze względu na łączenie przyrządu z komputerem, jego zasilanie odbywa się z portu USB. Pokazany na ostatnich targach CAP2500 jest rozwinięciem poprzedniego modelu i charakteryzuje się bezprzewodową łącznością z komputerem poprzez Bluetooth lub WiFi. Do automatycznego określania wysokości reflektora służy czujnik podczerwieni umieszczony pod spodem głowicy pomiarowej i skierowany do podłogi.

QD-300A Nanhua
Przyrząd QD-300A (rys. 4) produkowany przez firmę Nanhua z Tajwanu, nie jest jeszcze oferowany na polskim rynku, dlatego prezentuję go jako ciekawostkę techniczną, ponieważ charakteryzuje się wysokim stopniem automatyzacji. Ten skomputeryzowany przyrząd potrafi samoczynnie wchodzić w strumień światła wysyłanego przez reflektor, automatycznie testować przebieg osi optycznej i granicy światłocienia, jak również mierzyć natężenie światła. Jest wyposażony w mikrosiłowniki do precyzyjnego przesuwania głowicy pomiarowej oraz w mikroprocesor do przetwarzania danych i automatycznego sprawdzania ustawienia reflektorów. Interfejs RS- 232 C pozwala na łączność z komputerem zewnętrznym.

Autor: Krzysztof Trzeciak
Artykuł ukazał się w numerze 9/2009 „Serwisu Motoryzacyjnego”

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!