Polacy zadłużają się na samochody i… nie płacą

1 lipca 2014, 13:38

17% Polaków planujących wziąć pożyczkę w tym roku, zamierza ją przeznaczyć na zakup samochodu – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie P.R.E.S.C.O. GROUP w ramach programu edukacyjnego “Wydatki Kontrolowane”. Co ciekawe już obecnie co drugi mieszkaniec Polski posiadający dług na zakup samochodu zalega z jego spłatą.

Polacy biorą kredyty na używane auta do 10 tys. zł

Dług na zakup samochodu planuje zaciągnąć blisko 164 tys. Polaków. Pożyczonymi pieniędzmi 60% osób zamierza sfinansować całość kosztów zakupu auta, a 40% osób większość wydatków. Niespełna dwie trzecie (60%) osób planujących zadłużyć się na samochód chce zaciągnąć kredyt lub pożyczkę do kwoty 10 tys. zł, a zaledwie co piąty (20%) – powyżej 10 tys. zł.

– „Zakup samochodu to drugi najpopularniejszy – po wydatkach mieszkaniowych – cel, na jaki Polacy pożyczą pieniądze w tym roku. Biorąc pod uwagę zakładaną wysokość zadłużenia oraz fakt, że z tych środków zostanie sfinansowana całość lub większość wydatków na zakup pojazdu, można uznać, że przeważnie będą to używane auta o dość długim stażu. Pożyczka czy kredyt pozwala szybko cieszyć się własnymi czterema kółkami, ale nierzadko też bywa źródłem problemów. Z naszego raportu wynika, że co drugi mieszkaniec Polski posiadający dług na zakup samochodu zalega z jego spłatą." – mówi Wojciech Andrzejewski, wiceprezes zarządu P.R.E.S.C.O. GROUP.

Niemal co trzeci niepłacący w terminie zadłużenia na zakup samochodu (29%) zalega z tego tytułu powyżej 10 tys. zł. W większości zaległe kwoty są jednak znacznie niższe. Do 1 tys. zł zalega 28% posiadających przeterminowane zadłużenie na samochód, a do 5 tys. zł – ponad połowa (57%).

Innymi celami, poza wydatkami na zakup samochodu, jakie Polacy zamierzają jeszcze w tym roku sfinansować z długu, są wydatki mieszkaniowe (50%), wydatki na dzieci (13%) i podróże (7%). Co dziesiąty Polak planujący w tym roku zaciągnięcie kredytu lub pożyczki chce przeznaczyć pozyskane w ten sposób pieniądze na jedzenie (10%).

Dowiedz się więcej

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w maju 2014 r.
Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w maju 2014 r.

Po majowych wynikach sprzedaży nowych samochodów widać wyraźnie, że okres ulg podatkowych mamy już dawno za sobą. Spadek sprzedaży wobec pierwszych miesięcy roku jest wyraźny, ale rynek wciąż notuje znaczący progres wobec roku ubiegłego. Maj to kolejny miesiąc “na plus” dla dealerów samochodów. Maj poniżej 30 tysięcy Maj jest pierwszym miesiącem 2014 r., w którym […]

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w kwietniu 2014 r.
Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w kwietniu 2014 r.

Mimo że okienko derogacyjne, umożliwiające zakup samochodu z pełnym odliczeniem podatku VAT, zakończyło się ostatniego dnia marca, kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym sprzedaż nowych samochodów w Polsce wzrosła. Kwiecień trzyma poziom Oczywiście nie możemy mówić o rewelacyjnym wyniku miesiąca, w którym sprzedano o ponad 8 tys. aut (-21%) mniej niż w poprzedzajacych go 30 […]

Samochody zdolne do samodzielnej jazdy to kwestia najbliższych kilku lat
Samochody zdolne do samodzielnej jazdy to kwestia najbliższych kilku lat

Nowoczesne samochody w coraz większym stopniu będą zależne od połączenia z internetem. Już teraz samochody mają skomplikowane oprogramowanie liczące nawet 100 milionów linii kodu. Jednak by móc rozwinąć samochody całkowicie autonomiczne, czyli zdolne do samodzielnej jazdy, potrzebne są zmiany w prawie i infrastrukturze. – „Biorąc pod uwagę cały obraz rynku i to, z czym samochód […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!