Samochodowe DNA lekarstwem na złodziei?

28 kwietnia 2014, 13:51

Na wprowadzenie interesującego rozwiązania zdecydowała się firma VB Leasing. Jako pierwsza w Polsce, firma leasingowa będzie stosować innowacyjne zabezpieczenie antykradzieżowe pod nazwą DNA Program. Auta będą oznaczane mikrocząsteczkami z unikalnym “kodem genetycznym”.

Prosty sposób na złodziej samochodów?

DNA samochoduPodbijająca świat technologia DNA polega na naniesieniu unikalnych dla danego przedmiotu tysięcy mikrokropek. O oznaczeniu informują specjalne nalepki na aucie, których zadaniem jest zniechęcenie potencjalnych złodziei. 

– „Auta zabezpieczone w ten sposób nie mają żadnej rynkowej wartości dla złodzieja czy pasera części. Cząsteczki z kodem identyfikacyjnym znajdują się na wielu elementach i w trudno dostępnych miejscach, dlatego nawet próby mechanicznego usuwania czy zamalowania nie gwarantują „oczyszczenia” pojazdu. Wystarczy jedna, by policja mogła zidentyfikować właściciela samochodu czy jego części." – tłumaczy Agata Ratajczak z firmy DNA Program Polska.

Technologia pozwala zabezpieczyć przedmiot nie tylko przed kradzieżą, ale również przed procederem podmiany części. Miejsca naniesienia mikrokropek można dostrzec oświetlając przedmiot lampką emitującą światło UV, a kod identyfikacyjny umieszczony na cząsteczce jest widoczny przy pomocy szkła powiększającego. Każdy może łatwo go zweryfikować w internetowej bazie. Technologią tą można zabezpieczać pojazdy, ale również wszelkiego rodzaju maszyny, urządzenia oraz inne mienie.

Testy potwierdzają trwałość oznaczenia na 20 lat, a o skutkach prewencyjnych świadczą dane z Australii, Wielkiej Brytanii czy USA, gdzie system jest wykorzystywany m.in. przez służby specjalne. DNA Program zyskał również uznanie w oczach polskich ekspertów, zajmując pierwsze miejsce podczas Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX.

Dowiedz się więcej

Sprzedawcy używanych aut nie zgadzają się na jazdę próbną
Sprzedawcy używanych aut nie zgadzają się na jazdę próbną

Jazda próbna jest jedną z obowiązkowych czynności, które należy wykonać przed zakupem samochodu używanego. Niestety w naszym kraju nie zawsze kupujący ma okazję sprawdzić w praktyce samochód, który chciałby nabyć. Wielu sprzedawców nie zgadza się bowiem na odbycie jazdy próbnej. Co jest tego powodem? Odpowiedź starali się znaleźć specjaliści z firmy Motoraporter.  – „Podczas zakupu […]

Czym jeżdżą profesjonaliści z branży motoryzacyjnej?
Czym jeżdżą profesjonaliści z branży motoryzacyjnej?

W nieskończonych zasobach Internetu znaleźć można setki zestawień i rankingów, których celem jest wskazanie najlepszych, najchętniej kupowanych czy najmniej awaryjnych samochodów. Niestety większość z tych opracowań nie pomaga ludziom w wyborze odpowiedniego auta. Przedstawiamy badanie, w którym o preferencje dotyczące wyboru pojazdów zapytano osoby zawodowo związane z branżą motoryzacyjną. Badania zostały przeprowadzone przez firmę BETIS, […]

Aluminium w branży automotive
Aluminium w branży automotive

Po raz pierwszy aluminium zostało użyte przy produkcji samochodów już na początku XX w. Przez kolejnych sto lat, producenci pojazdów i ich wyposażenia ostrożnie podchodzili do tego lekkiego metalu. Obecnie sięgają po niego coraz częściej – ze względu na wymagania współczesnego rynku motoryzacyjnego. Ciekawostką jest, że aluminium w motoryzacji pojawiło się pierwszy raz już na […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!